muzruno.com

Редактор на професия: образование, изисквания, заплата

Много хора мечтаят да имат престижна професия. Редакторът е един от най-добрите варианти, които могат да задоволят амбициите на хуманитарните науки. Но какво трябва да знаете за този пост предварително, за да се подготвите за професионални задължения? Какви умения трябва да придобиете, докато учите? И как правилно да изградите кариерата си?

професор редактор

Кой е редакторът?

Първо, това е много важна професия. Редакторът е специалистът, отговарящ за подготовката на материала за отпечатване. Тоест, той е, който "лети в шапката", ако окончателната версия на статията съдържа грешки или невярна информация. Ето защо редакторът, като учител в детска градина, непрекъснато наблюдава, за да се увери, че отделенията му умело изпълняват работата си.

Трябва също така да се отбележи, че може да има няколко специалисти в една и съща публикация. Така че главният редактор е отговорен за създаването на основната концепция, подбор на теми за статии и автори. Но художественият редактор се занимава изключително с дизайна на страниците, подобрява качеството на снимките и цветовия дизайн на списанието.

Класификация на редакторите

Имайки предвид гореизложеното, нека да разгледаме какви видове редактори съществуват. В крайна сметка, благодарение на тази информация, бъдещият специалист ще може да определи конкретната посока и да се съсредоточи върху неговото развитие.

Така че, днес знаем за такива разновидности на професията:

  • художествен редактор;
  • научен редактор;
  • технически редактор;
  • редактор на телевизионното излъчване;
  • литературен редактор.

Също така трябва да се предупреждаваме, че всяко направление има своите особености. Поради това може да бъде трудно да се премине от една категория към друга.

главен редактор

Къде мога да науча?

Тази специалност изисква по-висока хуманитарното образование. В същото време колкото по-близо е до спецификата на професията, толкова по-вероятно е да се получи такава желана позиция. Ето защо, ако един редактор на вестници не харесва човека, той разчита на нещо повече, тогава той трябва да овладее една от следните специалности:

  • редактиране;
  • издателска дейност;
  • литературно творчество;
  • филология;
  • журналистика;
  • Лингвистика.

За щастие, повечето руски университети имат такива столове. Ето защо не се притеснявайте, че редакторът на образованието със сигурност ще трябва да отиде в столицата.

офис вестник

Какви качества трябва да има добър специалист?

Уви, тази професия не е подходяща за всички. Редакторът е позиция, която изисква определени качества, без които успехът не може да бъде постигнат тук. Нека да ги разгледаме по-подробно.

На първо място е отговорността. Независимо дали става дума за главен редактор или за обикновения редактор, той трябва да може да "контролира" и двете си обвинения и себе си. В края на краищата той отговаря за качеството на материала и за проекта като цяло.

Ето защо е съвсем логично редакторът да има отлични организационни умения. Само по този начин той може да създаде необходимата за работата атмосфера и правилно да разпределя задълженията между подчинените си. Освен това той ще трябва постоянно да принуждава колегите си да се самооправят, в противен случай няма да могат да се развиват професионално.

И, разбира се, издръжливост. Без него редакторът е никъде, особено преди изпълнението на проекта. В същото време трябва да сте подготвени за това, което ще трябва да бъдете уморени физически и психологически. Планини от непроверени материали, липса на сън, отговорност за резултата от работата на целия отбор ... И това не е всичко.

Професионален редактор на списания

Основни задължения на редактора

Разбира се, не може да се предскаже пълната гама от отговорности, тъй като това е много променлива професия. Редакторът на списанието, например, е по-натоварен от специалист, работещ в малък вестник. Следователно, ние ще трябва да се ограничим до основните функции на професията, без да се впускаме в дълбочина.

И така, какво прави редакторът?

Той създава основно концепция за проекта, до заглавието на статиите, издава задание на авторите и определя крайните срокове за предаване, контрол. Анализира материалите, получени от писателите, и решава бъдещата си съдба. Ако е необходимо, връща статиите за ревизия, като посочва направените грешки или неточности. Проверява качеството на печатницата и прави корекции.

В допълнение, редакторът може да участва във всички етапи от писането на статии. Той може също така да обучи авторите и, ако е необходимо, да ги изпрати, за да подобрят уменията си. Ако говорим за главния редактор, тогава неговите отговорности са още по-широки. Ето защо, често в големи издания има цяла група от специалисти, които са разпределени в цялата организация и всеки от тях отговаря за неговия работен обект.

редактор заплата заплата

Къде да намериш работа?

Редакционната колегия на вестника е идеалното място да започне кариерата на всеки редактор. Първо, можете да получите безценен трудов стаж тук, и второ, е много по-лесно да си намерите работа тук, отколкото в лъскаво списание. В останалата част, когато търсите работа, трябва да разчитате на наличните свободни места и изисквания за тях.

Също така, не забравяйте, че в началото можете да работите като свободна практика. Така че, много електронни издания набират редактори, готови да изпълняват задълженията си от разстояние. По принцип това е добър шанс за тези, които живеят в малък град с ограничен брой възможности.

Трудово възнаграждение и конкуренция

Редакторът е професия, чиято заплата до голяма степен зависи от мястото на работа. Така че, в малки вестници тези специалисти получават не повече от 20-25 000 рубли. И тук лъскави списания и популярните издания предлагат порядък по-голям. Например, средната заплата в Москва варира между 40-50 000 рубли.

Сега за конкуренцията. Ако малките вестници и електронните публикации са подредени сравнително просто, тогава е много по-трудно да стигнете до по-престижни места. Първо, всички амбициозни специалисти се стремят да се установят там, а на второ място, самите компании често затягат борбата за безплатни постове. И все пак, като има добър багаж на знание и самочувствие, редакторът никога няма да остане без парче хляб.