Джон Хигинс: биография, факти от живота, снимка

Един от най-известните и известни представители на снукър е Джон Хигинс. Биографията на играча започва в малкия град Уисхо, където е роден на 18 май 1975 г. Шотландецът получи международна лицензия и стана професионален играч през 1992 г.

Заедно с друг, не по-малко известен британски Рони Оршку-Съливан, той влезе в световния елит на разнообразна билярдна игра - снукър. Първият триумф се случи през 1994 г., когато Дейв Харолд ги победи във финалите. От този момент нататък кариерата му започва да се развива бързо.

Кариерата на шотландския "магьосник"

Първите два сезона в кариерата му Джон прекарваше съвсем скромно. Той се обяви в турнира Grand Prix, където сензационно спечели първото място. На този известен играч не спря и вече през следващия сезон той спечели две титли "Британски Отвори" и "Международен Отворен". Тези постижения позволиха на шотландеца да заеме 11-то място в световния рекорд за снукърс.

Джон Хюгинс

През сезон 1995-1996 Джон Хигинс продължи да демонстрира изключителна игра. Неговата колекция от трофеи е допълнена с още няколко заглавия: German Open, International Open. Той стана четвърт финалист на световния турнир и уверено се зае с втория рейтинг.

Сезон 1997/98 стана най-успешната кариера на шотландеца. Хигинс стана финалист на 8 рейтингови турнира. Сега имаше само световен шампионат, където не беше известен с големите си успехи. Успешната комбинация от обстоятелства може да доведе играча до любимия сън. За да направите това, Стивън Хендри трябваше да загуби в първия кръг на състезанието, а Джон, да спечели трофея. В резултат на това той се справи с тази задача и заема първо място в класацията.

Висок излитане и бързо падане

През сезон 1998/99 Джон Хигинс не успя да защити шампионската титла. Въпреки това играчът остана на първа линия, благодарение на победата в няколко големи състезания: The Masters, China International, Великобритания първенство по снукър.

Следващият сезон не беше по-малко успешен в кариерата на капитана. В един от турнирите отбеляза най-много точки на игра. За първи път максималната почивка от 147 точки бе записана в Купата на нациите, а след това и в мача на Ирландски Мастърс. Хигинс спечели още няколко трофейни награди на състезанията на Уелс Оупън и Гран При.

През сезон 2000/01, Джон започва да намалява. В началото всичко се оказа добре и той победи във финала на британското първенство Марк Уилямс. Въпреки това, в Голямата награда той спря да участва заради сватбата. В купата на нациите той загуби от Рони Оршку-Съливан и падна на трето място в световната ранглиста.

Въпреки слабото ниво на игра в следващите два сезона, Джон Хигинс успя да остане в топ пет от най-добрите играчи на снукър.

Високо ниво на умение - първа линия в класирането

През годините 2005/06, шотландецът се завърна в красива игра форма. На Голямата награда спечели убедителна победа над стария си съперник Рони Оршю-Съливан. В този случай Джон е поставил няколко записа: 4 сто от сериите и 494 точки.

снукър играч Джон Хъгинс

Британското първенство бе по-малко успешно за Хигинс. Той загуби в 1/8 финалите на своя опонент Кен Дохърти, но спечели турнира "Уембли". В Купата на Малта играчът достига до финала, но е победен.

На "Уелш Оупън" опитният майстор губи на 1/8 финала. Конкурсът за Китай открива за шотландеца с последно поражение от Марк Уилямс. Той беше един от любимите на Световното първенство през 2006 година. Въпреки това, до голямата изненада на много специалисти, той загуби в първия кръг на състезанието Марк Селби. Въпреки този факт, играчът в снукър Джон Хигинс успя да върне първия ред на рейтинга.

Нестабилната игра, разочарованието на феновете

Фенове на шотландския "магьосник" се очакват от него като успешни изпълнения като предишния сезон. обаче Джон не го направи удовлетворени от тях, но само разочаровани. Той участва в състезанието Северна Ирландия Trophy, където е загубил на етапа на 1/8 финалите на китайския играч. След това не успя да защити шампионската титла в състезанието "Гран При".

В британското първенство Higgins показа най-високия клас и стигна до полуфинала. Въпреки това, той загуби от бъдещия победител Питър Ебдън. След това опитен майстор започна да намалява. Той се провали в първия кръг от състезанията на Уелс Оупън и Малта. На турнира "Китай Открито", шотландецът беше в четвърт финалите, където загуби с опонента си и близкия сътрудник Граммот Дот.

Джон Хигинс снимка

В престижния конкурс в Шефилд Джон Хигинс не беше любим. Въпреки това, той успя да се възстанови пред феновете и да спечели друг трофей.

Световната слава е първият голям успех

През 1998 г. шотландецът участва в световното първенство. Той бе първият в кариерата си, който стигна до финала и грабна победата от младия и обещаващ Марк Селби. Англичанинът получи квалификация и показа висок клас на мача. Опонентът му обаче показа истинско умение и желание да спечели. В резултат на това "магьосникът" отпразнува успеха.

Той стана първият собственик на шампионската титла през 1998 г., когато той навърши 23 години, пред този индикатор двама блестящи играчи - Уилямс и Оршку-Саливан. След 9 години печели втория трофей на световното първенство.

член на Ордена на Британската империя Джон Хийънс

През 2007 г. собственикът на почетната титла "член на Ордена на Британската империя" Джон Хигинс в интервюто си признава, че това събитие е било едно от важните в живота му след раждането на детето.
Следващият сезон не беше по-малко успешен за опитен играч. Той спечели състезанието за Гран При и получи третата си шампионска титла. В класирането на снукър играчи той зае 4-то място, а година по-късно стана лидер.

Обвинението за подкуп

През април 2010 г. шотландският играч заедно с неговия мениджър присъстваха на бизнес срещата. Един влиятелен бизнесмен покани Хигинс и Муни да проведат поредица от състезания по снукър на договорна основа.

По това време 3-годишният титуляр на световното заглавие реши да се съгласи на изкусителна оферта и да проведе договорна игра. В резултат на това Джон трябваше да признае в няколко кадъра. Общият размер на подкупа е около 400 000 долара.

След вътрешното разследване Хигинс бе отстранен от състезанията по снукър. Въпреки това, опитен шотландец реши да опровергае обвиненията, като каза, че в цялата си професионална кариера никога не е пропуснал умишлено.

Според решението на независимия трибунал играчът е глобен и ежегодно дисквалифициран и неговият мениджър за спиране на живота от снукър.

Върнете се в играта

След като се завърна след окачването, Джон спечели няколко турнира. Две от тях са най-престижните: шампионатът на Великобритания и световното първенство. Шотландецът продължава да демонстрира високо ниво на снукър. Джон Хигинс, чиято биография е пряко доказателство за неговия талант, "успя" да спечели и в EETPC-5. ETPC-6 не го изпълни толкова успешно. Той стигна до финала, но загуби от бъдещия шампион Майкъл Холт.

Британското първенство Джон се проведе на високо ниво и се срещна във финала с Марк Уилямс. По време на срещата играчът допусна с резултат 2: 7 и 5: 9. Въпреки това, в най-трудната борба, Хигинс успя да спечели. Тази титла е третата в кариерата си.

Джон Хигинс биография

На февруари Welsh Open, той стигна до финала и получи още един трофей, побеждавайки Стивън Магуайър с общ резултат 9: 6. Следващия месец шотландецът спечели и Хайнан Класик.

Живот извън снукър

Дори и четирикратният световен шампион Джон Хигинс има право на личен живот. През 2000 г. той влезе в официалния брак с любимото си момиче Денис. През тези години имаха три деца: момичето Клаудия, момчетата Оливър и Пиърс. Освен това, той винаги се опитва да участва в футболните мачове на любимия ти келтски отбор.

четирикратния световен шампион Джон Хюгинс

През 2006 г., след победата във финала на Купата на Малта, Джон беше отпаднат от самолета поради тежката алкохолна интоксикация. Независимо от това, подготовката за следващия турнир и световната слава в Crucible, играчът успя да спре да употребява алкохол.

През 2011 г. Хигинс имаше голяма трагедия. Баща му почина от рак. Той почти винаги е придружавал сина си на всички световни турнири.

Първият ред в рейтинга, победата в британския шампионат

На ежегодния британски турнир шотландецът се класира на финала с Марк Уилямс. Джон Хигинс (снимката по-долу) трябваше да спечели.

В решителния двубой Уелшманът показа ниско ниво на игра. В полуфиналите той показа характер и воля за победа. Въпреки това, финалът бе изключително неуспешен за него. Общият резултат беше 9: 5, когато шотландецът прекъсна хода на срещата и спечели 22 трофеи в кариерата си като професионален играч. Той се присъедини към кохорта от големи играчи на снукър, които победиха повече от два пъти в Шампионат на Великобритания.

Джон Хигинс продължава да зарадва феновете си с талантлива игра. Въпреки лекия спад, той продължава да демонстрира високо ниво на умения. В момента той се намира на шестата линия на световното класиране. Шотландският "магьосник" от Уисхо завинаги влезе в историята на популярната игра.