Джаред Шакири: футболна кариера

Джаред Шакири е швейцарски професионален футболист от албански произход, който играе като крило в английския клуб Стоук Сити и националния отбор на Швейцария. За феноменалната си игра получиха такива прякори като алпийски меси и магическо джудже. Играчът има добра скорост, дрибъл и точен удар. Той има отлични крака, той е известен с непредвидимостта си на терена. Преди това е участвал в такива известни клубове като швейцарския Базел, немската "Бавария Мюнхен" и италианската "Internazionale". Като част от отбора, Швейцария играе от 2010 г. насам, по време на октомври 2017 г., проведе 57 мача и издаде 18 гола.

jerdan shakiri

биография

Джаред Шакири е роден на 10 октомври 1991 г. в Гниляне (Социалистическа федерална република Югославия, сега Република Косово). Когато човекът навършва една година, семейството му емигрира в Швейцария. От осемгодишна възраст започва да играе футбол, свирил в академията "Август". От 2001 до 2009 г. действа като част от младшия екип на Базел. На петнадесетгодишна възраст той е обявен за най-добър играч в турнира на Швейцарската купа до 15 години. Той иска да подпише много известни европейски клубове, но човекът реши да остане в "Базел".

Началото на професионалната кариера в "Базел"

През 2009 г. Джаред Шакири подписва договор с клуба и започва да играе в най-високата футболна лига в Швейцария. Дебютният мач се състоя на 12 юли 2009 г. срещу клуб "Свети Гален" в AFG Arena. Четири месеца по-късно дебютира в мача срещу Xamax (общ резултат в полза на Базел 4-1).

През декември 2011 г. в мача Шампионската лига срещу клуба "Манчестър Юнайтед" издаде две асистенции, като по този начин помага на отбора да спечели с резултат от 2-1.

Като част от швейцарския клуб изигра три сезона (проведе 92 срещи и отбеляза 18 цели на своята статистика). Джаред Шакири е трикратна шампионка на Швейцария и два пъти победител в Швейцарската купа.

Кариера в Байерн Мюнхен

На 9 февруари 2012 г. Базел обяви, че Шакири става част от германския клуб "Бавария". Швейцарският клуб спечели 11,6 милиона евро за своя футболист. Договорът е подписан на четири години, заплатата на Джердан е нараснала до 2 милиона евро годишно.

jerdan shakiri статистика

10 юни 2012 г. дебютира в приятелски мач срещу Унтерхахинг, който завърши с победа за баварците с резултат от 1: 0. След 20 дни изиграха мач като част от DFD-Pokal срещу Ян Регенсбург (влезе като резерва в 2-то полувреме), който е автор на втория гол вкара и съавтор на следващите две - спомага за Марио Манучич и Клаудио Пизаро (4-0).

Като част от "немската машина", изиграна до 2015 г., прекара 52 мача и вкара 12 гола. Тук става собственик на общо 9 трофея, включително победата в Шампионската лига 2013.

Отивате в Internazionale Milano

През януари 2015 г. подписа споразумение с Милан "Интер" за 15 милиона евро. В битката за трансфера участваха и английската "Ливърпул", която играчът рязко отрече. Независимо от факта, че договорът е подписан за четири години и половина, Шакири заяви, че иска да играе в Стоук Сити, за който той се интересува в този момент. Като цяло "Интер" проведе 15 мача и бе отбелязан с една цел.

Кариера в Стоук Сити

През август 2015 г. Стоук Сити купи Джаред Шакири за 12 млн. Паунда, този трансфер е най-скъпият в историята на клуба. Той направи своя дебют тук 11 дни след подписването на договора в мач срещу Норич Сити, в който отбеляза вратар в Бима Диуф (равен 1-1). Първият гол за "Стоук" бе регистриран на портите на Евертън на 28 декември. В началото на сезона 2017/18 Шакири вкара 7 гола за клуба.

Международна кариера: целта на Джердан Шакири на EURO-2016

От 16-годишна възраст започва да представя националния отбор на международни турнири. Преминал е през всички възрастови категории на младежкия отбор. Като част от първия отбор се проведе един мач на Световното първенство през 2010 г. срещу Италия.

jerdan shakiri гол

На Европейското първенство през 2016 г. Шакири участва във всичките 4 мача на своя отбор. В плейофите 1/8 срещу "Полша" швейцарският удар вкара ужасен гол през себе си в 83-ата минута от мача от разстояние около 17 метра.