Константин Еременко и неговата "Купа на легендите"

Почитан майстор на спорта, най-добрият играч в мини футбола на двадесети век - пред руския национален отбор и Москва "Дина" Константин Еременко. Той притежава феноменален показател. Еременко порази вратата на опонентите 1132 пъти. Един от най-престижните мини-футболни ветерани турнири е името му - "Купа на легендите" на Константин Еременко.

В началото на пътуването

Константин ЕременкоКонстантин Еременко е роден в Украйна в Днепропетровск през 1970. Завърших училище със сребърен медал. Започва своята спортна кариера в големия футбол. За местните "Днепър" на 18 години прекара един мач в шампионата на СССР, но не спечели ефективни резултати. Опитах също така ръката си в Селенга от Улан-Уде, Павлодар Трактор и дори екипа на Киргаз Алга. Общо за два сезона в тези клубове се проведе 28 мача, отбелязвайки 4 гола. През 1991 г. се завръща в Украйна и се опитва да се докосва до мини футбол, по това време в СССР все още не е много популярен. Първият отбор беше Днепропетровск "механизатор".

Първото преживяване

Футболист на Заедно с "Mechanizer" участва в първото първенство на СССР за мини футбол. Последната част се провежда в Кишинев, украинците завършват сезона на осмо място. През август Константин отива в новообразуваната Москва "Дина". В този клуб реши да събере най-добрите играчи на страната. Но, иронично, Механизаторът трябваше отново да премине в близко бъдеще.

В frac14-финалите на Купата на СССР, Днепропетровск се срещнаха само с "Дина". Играта завърши с равенство, така че съдбата реши съдбата. От страна на московците, Константин Еременко извади лист хартия. Футболистът извади "минус", а следващият кръг отиде в "механизатора", като в крайна сметка спечели трофея.

Кариера в "Дийн"

Купата на Константин ЕременкоМосква "Дина" започна бързо да се движи в класирането. През първия сезон, дори и в шампионата на ОНД, тя спечели в 4 от 5-те мача. И на последния етап той спечели 8 мача от 10. Еременко стана най-добрият голмайстор. Следващата година беше малко по-трудна. На предварителния и финалния етап "Дина" претърпя едно поражение, а Константин - отново главният снайперист със 74 гола.

За 9 сезона от 1992 до 2000 г. Константин Еременко, заедно с "Дина", стана шампион на Русия. Като цяло, след като прекараха 235 мача в националния шампионат, успя 519 пъти да разочарова вратарите на съперници. Най-голям шок е сезон 1993-94. В 33 мача Константин Еременко вкара 91 гола.

Първите медали в националния отбор

На първия голям турнир с отбора Еременко отидоха на Световното първенство през 1992 г. в Хонг Конг. Първият мач бе неуспешен - победата от 3: 8 от американския отбор. Тогава уверена победа над Китай 10: 1. В последната игра с лидера на групата Испания бяхме доволни само с победа. Въпреки това един от най-силните отбори не беше бит по това време, въпреки че руснаците бяха близо до него. Мачът завърши с равен 7: 7.

На следващата Световна купа екипът пристигна вече опитен и обединен отбор. Вярно е, че в турнира в групата всичко отново не беше лесно. Първите равенства с Холандия и Аржентина - 2: 2. В последния мач отново, Китай. Този път бе спечелена важна победа - 11: 1.

Русия влезе в втория кръг на турнира, като започна с него с поражение от същите испанци 0: 2. Въпреки това, след като демонстрира ярка и атакуваща игра, тя спечели 3: 0 италианци и 6: 2 белгийци. Отборът за първи път в историята достигна полуфиналите.

Опонентите получиха настоящите титуляри на купата - бразилците. Руснаците пропуснаха 2 неполучени цели за почивка. Втората половина се оказа по-ефективна. Първият двойно проектиран Марсио. Тогава най-сетне ни възстановихме. Еременко и Бели за една минута намалиха резултата до 2: 4. Екипът се втурна да се възстанови, но по-опитни бразилци хванаха контраатаката. Резултатът е 2: 6.

В мача за трето място руснаците победиха украинците 3: 2. Еременко на това Световно първенство отново стана най-добрият отбор с 8 гола.

"Злато" в Гранада

Чаша легенди Константин ЕременкоОсновният успех на руския национален отбор през 90-те години беше Европейското първенство в Гранада. Капитанът традиционно е Еременко Константин. Футболистът донесе в Испания силен и единен отбор.

В групата руснаците първоначално са имали проблем. За да победят италианците в първия мач, не успя - 3: 3. Но тогава Белгия 5: 1 бе победена и Португалия 3: 1 победи.

В полуфиналите отборът дойде от първото място, удряйки холандците. Още във втората минута сметката бе открита от Дмитрий Горин и скоро Еременко удвои предимството. В началото на второто полувреме Маркин, Алекберов и Верихников застанаха в таблото за наблюдение 6: 2. От смазващото поражение на холандците спасени само Лангеейзен, който направи покер. Въпреки това в нашия отбор имаше играч, който вкара 4 гола. Те станаха Еременко. Резултатът от полуфиналите е 9: 6.

На финала руснаците се срещнаха с домакините на турнира, а испанецът спечели 0: 1 за почивка. През второто полувреме Arkady Бейли чука, след това Алекберов и Еременко се различават и 3: 1 в наша полза 5 минути преди финалната свирка. Но за да запази победоносния резултат, не беше възможно, домакините се възстановиха. Съдбата на трофея беше решена в дузпи. Испанците пропуснаха два пъти, руснаците не допуснаха никакви грешки, Константин Еременко даде решителен удар. В резултат на турнира той беше и най-добрият голмайстор с 11 гола.

Завършване на кариерата

Чаша легенди, кръстени на Константин ЕременкоКонстантин напуснал спорта достатъчно рано - през 2001 г. - поради вродени сърдечни заболявания. Много скоро след това футболистът е създадена Cup Константин Eremenko и той се превърна в спортен функционер - първият президент на Суперлигата, а от 2002 г. - председател на мини-футбол "Динамо".

Вярно е, че работата в полза на спорта не трая дълго. Здравните проблеми все още са засегнати. 18 март 2010 г. Еременко почина от сърдечна недостатъчност. В негова чест е организирана "Купа от легенди", кръстена Константин Еременко.