Урби Емануелсън: биография, постижения

Урби Емануелсън - ярък холандски футболист, роден през 1986 г. Един от студентите от легендарната школа на "Аякс" в Амстердам постигна най-големия успех в италианската серия "А", успя да се докаже в състава на своя национален отбор.

Ученик на "Аякс"

Урби ЕмануелсънХоландският "Аякс" е един от основните доставчици на млади звезди на европейския футболен пазар. Сред легендарните играчи на това спортно училище Йохан Кройф, Марко ван Бастен, Франк де Боер, Денис Бергкамп. Урби Емануелсън, за когото говорим днес, можете да кажете, започна кариерата си и в този клуб. Футболистът играе още на 5-годишна възраст в малко познатия отбор "Worland", а вече на 8-годишна възраст се премести в главното грандо на холандското първенство. Това от детството беше добър ляв халф. Като цяло, Урби прекарва 10 години в Академията на Аякс.

От 2002 г. футболистът Урби Емануелсон играе в младежкия отбор (под 17 години). През 2006 г. в Европейското младежко първенство той се включи в символичния национален отбор на турнира. Холандският национален отбор по футбол спечели Европейското младежко първенство за първи път в историята, побеждавайки Украйна с 3: 0 във финала.

Успехи в родината

Холандски национален футболен отборКато част от възрастен "Аякс" Urbi Emanuelson за пръв път се появява на терена през 2004-2005 сезон. Вярно е, че играх много рядко тази година - само 3 мача в шампионата.

Основният играч на клуб Urbi беше следващата година, след 41 мача в "Аякс" и отбелязвайки 2 гола. Въпреки че амстерданците останаха без медали, заемайки само четвърто място.

Следващият сезон беше един от най-драматичните за Аякс и Urbi Emanuelson. Отборът му през целия сезон заслужава да се бори за победата в шампионата с PSV и AZ. В резултат на отбора от Алкмаар в края на изоставането и с отбора от Айндховен, "Аякс" завърши сезона в следващите редове, като спечели 75 точки. И само на допълнителни показатели отборът на Емануелсън загуби.

Най-доброто в Холандия

Футболистът Урби ЕмануелсънНай-успешният за Emanuelson в Холандия е сезон 2010-2011. "Аякс" най-накрая успя да прекъсне продължителна поредица от поражения и да стане първият в най-горната дивизия на Холандия. Урби Емануелсън в шампионата играе само в половината от мачовете, но е бил основният играч в европейското състезание.

"Аякс" започна двубоя с третия квалификационен кръг, като два пъти направи равенство с гръцкия ПАОК - 1: 1 и 3: 3. И само благодарение на повече голове, отбелязани на парти, се предадоха. В борбата за правото да играят в основния турнир, холандците победиха клуб "Динамо Киев" и влязоха в групата с Реал Мадрид, италиански Милан и френски Auxerre.

"Реал" през тази година беше неустоим, спечелвайки 5 от 6 мача (1 равен). Холандия може сериозно да се състезава за второто място с Милан, но победата в 4-ия кръг от "Auxerre" 1: 2 обърка всички карти. И преди последната игра на "Сан Сиро" италианците гарантират второ място. "Аякс" не играе след ръкава - спечели 2-0. Емануелсън, изглежда, си спомня добре шефовете на "Милан", защото през следващия сезон той се премести в поредицата "А".

Ако обобщиш спектакъла на Урби у дома, след това за 7 години той веднъж спечели холандското първенство, 3 пъти поредната купа и холандската Суперкупа.

Италианско бизнес пътуване

Ляв полузащитникПрез януари 2011 г. Урби Емануелсон подписа тригодишен договор с Милано. След три дни дебютира в мача срещу Сампдория, който завърши с победата на отбора си 2: 1.

През април в полуфиналите на Купата срещу Палермо Емануелсън вкара гол в 76-ата минута, без да позволи на отбора да загуби - 2: 2. В замяна, целта на Емануелсон не беше достатъчна - "Милан" загуби и отпадна от ралито.

След като прекара втората част от шампионата в отбора, той помогна да не загуби натрупаното предимство и да регистрира шампионската титла. Така че през първата година на Апенинския полуостров Урби стана най-добрият в Италия.

Нещата започнаха да намаляват

В "Милано" той прекара още три сезона, но не винаги наставниците останаха доволни от него. През 2012 г. нещата вървяха толкова зле, че Емануелсон беше заведен на английски "Фулъм" в продължение на шест месеца.

"Фулъм" през тази година се бори във Висшата лига, като успя не само да запази разрешението си за пребиваване за следващия сезон, но и да заема 12-то място, достойно за този отбор. Urbi задържа 13 мача на Foggy Albion, отбелязвайки, че вкара топката.

През 2014 г. най-накрая се раздели с "Милан", за първи път играеше в "Рома", а след това в "Аталанта", но в никой от клубовете, за да получи опора в първия отбор, не можа.

Елас ВеронаПрез 2016 г. Емануелс сключи договор с екипа "Елас Верона", който не успя да запази разрешение за пребиваване в поредицата "А", като зае последното място. В 38 мача успяхме да спечелим само 5 победи, така че шансовете за запазване на разрешението за пребиваване в елита на Веронци бяха изгубени много преди края на сезона.

В националния отбор

Холандският национален отбор по футбол първо призова Емануелсон в редиците си през август 2006 г. Той направи дебюта си в приятелски срещу ирландците, като замени като 61 минути вместо защитник Tim de Claire. Този мач приключи с убедителна победа на Холандия - 4: 0.

Емануелсън участва в квалификационния турнир на Световно първенство 2008 и 2012 и Европейското първенство през 2014 г. Той беше най-активен в навечерието на Евро-98, след като участва в 7 мача. Холандците успешно влязоха в турнира, но Urbi не се класира.

Но през 2008 г. Емануелсон отиде на Олимпийските игри в Пекин, играейки там в стартовата линия. Първият мач с традиционно силните нигерийци на Олимпиадата, холандците донесе равен 0: 0. Тогава те играха с 2: 2 с американския отбор и в решителния мач за правото да отидат в плейофите, които се срещнаха с японците. Целта на Herald of Sibon от дузпа доведе до 1: 0.

Спираха холандския отбор в четвъртфиналите на Аржентина, който спечели с резултат от 2: 1. Една от целите бе отбелязана от Леонел Меси.

За Емануелсън кариерата в националния отбор приключи през 2012 година. В квалификационния мач на Световното първенство през 2014 г. той се класира за заместник на Андора.