Антипова Светлана е талантлив баскетболист

Антипова Светлана е професионален баскетболист, който е известен по целия свят. Този защитник в кариерата си спечели много клубни и международни победи. Тя има голям принос за развитието на женския баскетбол в Русия.

Първите стъпки в спорта

Антипова Светлана (след това все още Заболуева) е родена на 20 август 1966 г. в Митишчи. Момичето не се различава от връстниците си, освен с висок растеж. Благодарение на него тя започна да се занимава с баскетбол в училище. Светлана в детството си мечтаеше за кариера по фигурно пързаляне. Искаше да се къса по елегантна рокля. Но по това време в родния му град нямаше зимен дворец за кънки.

Може би това е за най-доброто, защото тогава нашата страна няма да има такъв талантлив защитник като Антипова Светлана. Спортистът си спомня първата си треньорка Елена Тарасова с топлина. Именно тя преподаваше на Светлана основните техники в баскетбола и учеше момичето да работи усилено.Антипова Светлана

Започнете професионална кариера

На 13-годишна възраст Светлана започна да играе за отбора от Mytishchi. Талант Антипова беше толкова очевиден, че на първия турнир бе отбелязан от експерти от много баскетболни отбори. След това се превръща в играч на баскетболния отбор "ЦСКА". Но за националния отбор на СССР тогавашният треньор на националния отбор Леонид Яхмен не я е повикал.

Едва след оставката си, новият треньор Юджийн Гомелски започна да кани този надарен баскетболист на редиците на националния отбор. Антипова Светлана вече в млада възраст е била позната в цялата страна. Този успех се дължи на работата й. Никакви обстоятелства не я разсейваха от любимия си спорт.Светлана Антипова

Изяви на Европейското първенство

Първият успех чака Светлана през 1989 г. на Европейското първенство във Варна. По време на шампионата тя показваше постоянно високо ниво на професионализъм. Но най-добрата игра за спортиста беше последната битка срещу тима от Чехословакия. В този финал тя отбеляза 12 точки и направи голям принос за победата на нашия отбор на Европейското първенство. Светлана Антипова в турнира влезе в символния отбор.Светлана Антипова баскетбол

Пауза в кариерата и връщане към професионалния спорт

След победата на международния турнир Светлана Антипова се омъжва за баскетболния играч Сергей Антипов. През 1990 г. се ражда дъщерята на двойката Анастасия. Но скоро бракът се скъса. Спортистът бързо се оттегли от раждането и се върна на професионални спортове.

На Европейското първенство този защитник беше пети в отборното представяне. Светлана отново прекара най-добрия си мач във финалите, спечелвайки 14 точки. Нашият отбор победи югославския отбор с резултат 97:84. След това събитие започнаха трудни времена в страната. Трудностите оказват влияние върху финансирането на спорта. На Олимпийските игри в Барселона екипът на ОНД играе под бялото знаме. Никой не очакваше големи победи от нея. Най-трудното за женския баскетболен отбор бе полуфиналът срещу спортистите от САЩ. Всички специалисти в този спорт даде победа на американския отбор. Но въпреки това руският тим спечели, а след това във финалите уверено овладя китайския отбор с резултат от 76:66.

Светлана Антипова (олимпийски шампион) в полуфиналите срещу САЩ прекара 28 минути игра на терена. Този успех на Олимпиадата все още е в памет на руските баскетболни фенове. Антипова след историческата победа бе удостоена със званието "почетен майстор на спорта".

Световна шампионка Светлана Антипова

Дезинтеграция на шампионския отбор

След успешната Олимпиада най-силният отбор се раздели. На европейското първенство, проведено една година по-късно, баскетболният отбор на жените зае седмо място. Нашите състезатели се разпределят във всяка игра, но загубата на силни играчи се усещаше.

В руския шампионат очевидният фаворит беше баскетболният отбор "ЦСКА", в който Светлана Антипова продължи дълго време. Този отбор на Москва спечели руския шампионат от 1992 до 1997 г.Светлана Антипова биография

Неуспех на олимпиадата и среща с бъдещия съпруг

На олимпиадата, проведена през 1996 г., известният баскетболист Антипова изигра само една игра. В мача срещу Япония тя беше ранен глезен. Екипът Русия в турнира зае 5-то място. Светлана Антипова, баскетбол, за която винаги беше въпрос на живот, на Олимпиадата се срещна с любовта си - Сергей Белов. На мачовете в Атланта обучаваше баскетболния отбор на мъжете. Година по-късно любовниците започнали да живеят заедно.

Продължаване на кариерата

Светлана взе участие в квалификационните мачове за Европейското първенство, където е националният отбор спечели второ място и отиде в финалния турнир, който се проведе в Унгария. Има баскетболен отбор на нашите жени спечели 6-то място, печелейки само 4 мача от 8. На Европейското първенство, което се проведе през следващата година, екипът, заедно с Antipova действал по-успешно. В квалификационния турнир тя уверено зае първо място в групата. И в шампионата нашият международен отбор спечели среброто, губи само 2 мача - отбор от американски жени.

В руския шампионат на жените баскетболен отбор "ЦСКА" през 1999 г. стана бронзов медалист. След това Антипова се премества в отбора "Динамо". През същата година Белов отива да тренира клуба "Урал-Град". От 2006 до 2008 г. е президент на клуба. Светлана също отиде в Урал след съпруга си. Там им се даде земя и построиха къща. Сергей и Светлана живеят заедно 17 щастливи години. На 70-годишна възраст Сергей Белов умира.

Светлана Антипова, чиято биография се е развила успешно, в края на професионалната си кариера започна треньор. Този защитник даде огромен принос за успеха на баскетбола на жените. Тя е завинаги в историята на този спорт в Русия.