Емир Спахич: кариера на босненски футболист

Емир Спахич е професионален босненски футболист, централен защитник. От 2004 до настоящия момент играе за националния отбор на Босна и Херцеговина. Сега той е свободен агент. В кариерата си той представлява клубове от Хърватия, Русия, Франция, Испания и Германия. Има ли рекорд за броя на игрите за националния отбор. В 93 мача Емир Спахич успя да вкара 6 гола. Спортни постижения на футболиста са свързани само с руското първенство. Тук той стана собственик на Купата на Русия през 2006 г., беше финалист на руската Суперкупа през 2008 и 2013 г., два пъти стана бронзов медалист на руския шампионат (RFPL).

емир спахик

Биография и ранна футболна кариера

Роден на 18 август 1980 г. в град Дубровник (Югославия). В младостта си до 1998 г. играе за такива младежки клубове като Celik (Zenica) и Kraina (Tsazin). От 1999 до 2001 г. играе за GOSHK (Дубровник), където играе 22 мача и вкарва 2 гола. В периода 2001-2004 г. играе в клуб "Загреб", където е създаден като обещаващ и талантлив футболист. Тук играе 38 мача и вкарва два гола.

Трансфер до Шинник

През 2004 г. клуб от руската Премиер лига "Шинник" се заинтересува от босненския защитник. По това време рейтингът на Емир Спахич в босненската Висша лига беше доста висок, така че играчът лесно можеше да се премести в по-титулен и известен клуб. Независимо от това, договорът с Шинник бе подписан, а сумата на преводите не беше покрита от медиите. В периода 2004-2005 г. изигра 26 мача за клуб "Ярославл" и отбеляза 6 гола. Скоро играчът се интересува от ръководството на клуб "Торпедо", а емирът подписва договор с тях след края на сезона през 2004/05. Но кариерата в Москва "Торпедо" не е особено забележителна, босненският играе само половин сезон - 15 мача и без голове отбелязани.

Преход към локомотив Москва

През есента на 2006 г. емир Спахич се премества в локомотив в Москва. Като част от "железопътната линия", която се играе до 2008 г. През това време играчът изигра 63 мача и вкара 3 гола. Кариерата в "Loco" донесе на босненците много титли, които станаха първи в кариерата си на професионално ниво. През 2006 г. като част от "червено-зеленото" той стана собственик на Купата на Русия 2007, бронзовият медалист на Висшата лига и финалиста Руска Суперкупа.

Отивате в Монпелие

24 юни 2009 стана известно, че Емир Спахич отива в Лига 1, където ще играе за Монпелие. В своята дебютна игра срещу "Париж Сен-Жермен" се изравни резултата в 94-ата минута и успя да спаси отборът от поражение (резултат 1-1). В периода от 2009 до 2011 г. играе за мачовете в Паладин 57 и отбеляза 3 гола.

емир спахик рейтинг

Кариера в Севиля

На 4 юли 2011 г. босненците подписаха споразумение с испанския Севиля за 2 милиона евро за период от три години. Тук се срещна със своя национален другар Мирослав Стеванович, който стана част от неровите през януари 2013 г. Първата му цел бе издадена на 5 януари 2013 г. в мача срещу Осасуна, целта на Спахич беше единствената и победоносна. По време на кариерата си в "Севиля" изигра 44 мача и вкара гол.

Наем в Анжхи Макачкала

26 февруари 2013 г. Емир е нает на руския клуб "Anji". Тук той играе през останалата част от сезона 2012/13, след 7 мача, в който отбеляза един гол (14 април срещу "Волга" от Нижни Новгород).

Байер 04

28 юни 2013 г. Емир Спахич, чиято статистика се конкурира с най-добрите европейски шампиони, е подписал договор с Леверкузен, "Байер". В "фармацевтите" босненският дебютира в Шампионската лига. Мачът се проведе срещу PSG на 18 февруари 2014 г. и завърши с 4-0 поражение. На 20 април Спахич направи своя дебютен двубой в мача срещу Нюрнберг (резултат 4-1). През март 2015 г. гласуваха пети в Европа, след като защитник Мартин Demikelsa ( "Манчестър Сити"), Матс Humelsa ( "Борусия Dotrtmund"), Крис Смолинг ( "Манчестър Юнайтед") и Тиаго Силва ( "ПСЖ"). Общо, похарчени за игри на Bayer 49 и отбелязаха 3 гола.

емир спахик статистика

"Хамбург"

5 юли 2015 г. се премества в клуб "Хамбург". Договорът е предназначен за един сезон, но след завършването му се удължава с още една година. Тук той изигра 37 мача без отбелязани голове. През 2017 г. той напуска клуба и става свободен агент.