muzruno.com

Фарид Мондрагон: биография и постижения

Фарид Мондрагон е известен колумбийски вратар. Той стана известен с ролята си за националния отбор, тъй като три пъти в кариерата си, участвали в световния шампионат. През 1994 г. и 1998 г., и след това, след дълга пауза, през 2014 г. и в историята на спорта, той влезе като най-старият играч Световното първенство по футбол, единственият, който влезе на терена в Световното първенство през интервал от 20 години.

Биография на спортиста

Фарид Мондрагон е роден в Колумбийския град Кали през 1971 г. Започва професионалната си кариера на 19-годишна възраст в родния си отбор "Deportivo". След това играе за колумбийските клубове "Real Cartagena" и "Independiente Santa Fe".

В 1993 Фарид отиде в Парагвай, където прекара непълна сезон в отбора "Cerro Porteno". От там се премества в аржентинския отбор "Argentinos Juniors". След това за кратко се връща в колумбийския "Индипендънтен Санта Фе", за който говори по-рано.

През 1995 г. Фарид Мондрагон се премества в известния аржентински клуб "Индипендиенте", където в първия сезон спечели сериозен трофей - Суперкупата на Либертадорес. На финала клубът му трябваше да се бори с бразилския "Фламенго". Домакинът на Аржентина спечели убедителна победа, като отбеляза два гола. Фарид Мондрагон държеше портите непокътнати. Във втория крак Ромарио отвори резултата в средата на второто полувреме, но не успя да спечели повече бразилци.

Кариера в Европа

През 1998 г. Фарид Мондрагон решава да се опита да играе в Европа. Започва да играе за Испания "Сарагоса". Екипът, изпълнен в примера, заема 9-то място. Вярно е, че героят на нашата статия не може да спечели места в първия отбор, които се появяват на терена само 13 пъти.

След това той накратко се завръща в Аржентина "Индипендиенте", но през 2001 г. най-сетне решава да търси слава в Европа. В кариерата му са френският "Мец", немският "Кьолн", турският "Галатасарай". В Турция той успя да спечели няколко титли.

Той игра за Галатясеър от 2001 до 2007, след като е прекарал 185 мача през това време. Два пъти стана шампион на Турция, през 2005 г. спечели Купата на Турция.

В края на кариерата си, като много известни играчи, играл в американското първенство за "Филаделфия съюз", завършва кариерата си в родния си "Депортиво Кали".

Първото световно първенство

В света на футбола повечето познават Фарид Мондрагон, чиято снимка е в тази статия, за представления на националния отбор. На световното първенство той дебютира през 1994 г. в САЩ.

За колумбийците той беше изключително неуспешен. На първата среща загубиха от Румъния 1: 3, а след това загубиха от САЩ 1: 2. Преди последния кръг на шансовете да продължи борбата почти не беше там. Колумбийците обаче успяха да нападнат и да получат 3 точки, като побеждават швейцарците с 2: 0. Вярно е, че дори това не им позволи да се издигнат от последното място.

Mundial във Франция

През 1998 г. Фарид Мондрагон, чиято биография се запознава с тази статия, отива на второто си световно първенство във Франция.

В този турнир първият съперник на колумбийците беше националният отбор на Румъния. И отново европейците бяха по-силни, този път спечелиха 1: 0, отбелязвайки в края на първото полувреме. Във втория кръг на националния отбор на Колумбия спечели победата с минимален резултат след като надхитри Тунис. Единственият гол в крайна сметка отбеляза Лейдер Преча.

В последния кръг футболистът Фарид Мондрагон трябваше да победи британците, да не напуска групата. Но предците на футбола вкараха две безпомощни цели. Колумбия отново беше на борда на плейофите.

Върнете се в големия футбол

След това Мондрагон не беше виждан на световното първенство в продължение на 16 години. И когато мнозина вече бяха убедени, че кариерата му е завършена, той се върна. Като част от националния отбор той дойде на Световното първенство в Бразилия през 2014 г.

Разбира се, Мондрагон вече не беше считан за първото число в отбора. Мястото в портата заемаше Дейвид Оспина, показващи блестяща игра, като целия колумбийски отбор.

Южноамериканците започнаха с победата на гръцкия национален отбор (3: 0), след това победиха Cot-d`rsquo-Ivoire с резултат 2: 1. В последния кръг с Япония колумбийците имаха достатъчно да изиграят равенство, за да осигурят първото си място в групата. След почивката резултатът беше равен (1: 1), а през второто полувреме колумбийците вкараха още два гола, което гарантираше победа. Тогава се появи историческият момент. На 85 минути, с резултат от 3: 1, вместо Ospina, Mondragon се появи на терена. По това време той е на 43 години и на 3 дни. По този начин той актуализира постижението на камерунския Роджър Мила, който играе на Световното първенство в САЩ на 42 години и 39 дни. Той надмина постиженията си почти за една година.

В определеното време Мондрагон не само запази целта си непокътната, но и стана свидетел как Колумбия спечели голяма победа, отбелязвайки четвъртия гол.

В 1/8 финалите неговият отбор бе по-силен от Уругвай, побеждавайки с 2: 0.

Триумфалното шествие на колумбийския национален отбор успя да бъде прекъснато само от бразилците, които ги победиха с 1/4 финали с резултат 2: 1.

Сега Мондрагон е на 46 години. Известно е, че наскоро той изпитва тежка лична криза. В началото на 2016 г. медиите съобщават, че се е опитвал да се самоубие, като е взел голяма доза антидепресанти.