Милос Феър: причината за смъртта и кариерата на талантлив футболист

Миклош Feher - известен унгарски професионален футболист, който в момента играе като нападател в португалските клубове като "Порто", "Лейшойш Салгейрош", "Брага" и "Бенфика". На 25 януари 2004 г. Милос Феър почина от сърдечен арест по време на мач между Витория де Гимараес и неговия отбор "Бенфика". Този прецедент предизвика широк обществен отговор. Причината за смъртта на Милос Феър е проучена и дискутирана в продължение на няколко месеца.

Как може изобщо да се случи това, защото абсолютно всички играчи се подлагат на задълбочен медицински преглед преди всеки мач. Очевидно е, че португалските експерти са пренебрегнали Фехер, което доведе до фатален изход точно по време на футболния мач.

Феър с съотборниците си

Повечето от неговата футболна кариера Miklós прекара в Португалия, представлявайки четирите изброени клуба. В португалската Висша лига той игра 80 мача и стана автор на 27 гола. В периода 1998-2003 г. той представляваше националния отбор на Унгария на международни турнири - проведе 25 мача и вкара 27 гола.

Биография, футболна кариера

Miklos Feher е роден на 20 юли 1979 г. в град Татабаня (Унгария). Феър започва кариерата си в младежкия отбор на унгарския клуб "Дьор". Тук той прави професионален дебют през 1995 г., по-късно играе за клуба до 1998 г. Говорейки в унгарското първенство, Miklos беше един от най-талантливите и обещаващи играчи. Той има много асистенти и цели по негова сметка.

Изключителната статистика на нападателя привлече голямо внимание от различни европейски клубове. Първите бяха разузнавачи на клуба "Порто", които предложиха на Фехер професионален договор.

Miklós Feher унгарски нападател

В периода 1998-2002 г. той е играч на Порто, но прекарва по-голямата част от времето си в наемане от Салгейруш и Брага. Общо за "синята бяла" изиграха 13 мача и вкараха два гола, отбелязани. Като част от "Лейшойш Салгейрош" Аз проведе 14 мача и е издала 5 гола (сезон 1999/2000), а на следващата година спечели португалското първенство, говорейки за "Брага" - 26 мача и 14 гола.

Експертите отбелязват, че сезонът 2000/2001 е най-добрият в кариерата на унгарския нападател. В периода от 2002 до 2004 г. той има страхотна кариера като член на Бенфика, където отбелязва 7 пъти в 29 изиграни мача.

Международна кариера на футболиста

10 октомври 1998 г. Миклос Фехер дебютира за националния отбор на Унгария в квалификационния кръг за Евро 2000 срещу националния отбор на Азербайджан. Феър дойде на терена в шестата минута, като замени раненият сънародник Ференц Хорват. Мачът завърши с безусловна победа на Унгария, Феър вкара четвъртия гол (4-0 победа).

На номер 9

11 октомври 2000 г. Миклос вкара хеттрик в мача срещу литовския национален отбор (победа 6-1). В генерала нападателят изигра 25 мача (7 гола) на международно ниво.

Футболни постижения

Като играч, "Порто" Feher спечели два трофея - португалски купа и Суперкупата 1998/99 Португалия 1998. Като част от "Бенфика" Миклош ФЕЕР стана собственик на посмъртно Португалия Купа 2004.

Смъртта на Микло Феър на футболното игрище

На 25 януари 2004 г. Феър заедно с отбора пристигнаха в Гимараеш, за да играят мач в рамките на 19-ия кръг на португалската Висша лига срещу клуба Витория де Гимараеш. В 59-та минута Miklos Feher се появи на терена като заместник на Жоао Перейра. Последният половин час от времето на игра Mikloshl Feher демонстрира футбол от висок клас, водещ остри нападения срещу противниковата врата. В 90-ата минута на мача Фехер даде помощ на Фернандо Агиар и Бенфика най-накрая отвори резултата в мача. Следващата минута от мача бе отбелязана с предупреждение за унгарския нападател - Фехер получи жълт картон за нарушаване на атаката на противника. След като съдията представи "жълта карта" пред него, Микло усмихна и изправи косата си с ръка. След като изкара няколко метра до центъра на футболното игрище, унгарският нападател спря внезапно и се наведе в следващия миг с ръце в собствената си скута. След като застана за около две секунди, Феър падна на тревата на полето. След няколко секунди съотборници, арбитър и медицински персонал се наведоха над него. В продължение на няколко минути сърцето на играча все още бие, но когато предницата на "червените" Томислав Шокота се втурна към сцената, Миклош вече не дишаше.

Милос Феър с отбора

Причината за смъртта

Miklós Faecher незабавно се носеше от полето на носилка до колата на патрулна линейка (reanimobl). 18 минути след падането футболистът бе отведен в медицинската клиника на Носа Сенора да Оливейра Гимараеш. Над спортиста се правят многократни опити за реанимация на сърцето. Всичко това продължи цял час.

Когато медицинският персонал се бори за живота на унгарския спортист, играчите на Бенфика и Витория де Гимараес се задъхваха зад вратите на болницата, както и ръководството им. Смъртта на Микло Феър дойде в 23:10 местно време - 90 минути след клиничната смърт.

След внимателно проучване на историята на Feher заболяване стана известно, че той е убил наследствена болест на сърцето, по-нататък хипертрофична кардиомиопатия (автозомно доминантно заболяване камерна стена). С прости думи, причината за смъртта на Микло Феър се обяснява с факта, че една от вентрилите на сърцето на Феър беше много голяма. В този случай е забранено да се занимавате с професионални спортове.

В 23:40 местно време директорът на клиниката обяви причината за смъртта на Милос Феър. Както стана известно по-късно, лекарите знаеха, че играчът не може да бъде спасен, но продължиха да се борят за живота си, защото не вярваха, че всичко може да завърши с фатален изход.

Нападателят на Miklós Feher

траур

Футболният клуб Бенфика загуби талантлив и обещаващ футболист, който умря на върха на спортната си слава. Няколко хиляди души пристигнаха на новия стадион "Бенфика" в Лисабон, за да почетат паметта на спортиста. Националният футболен отбор на Унгария се присъедини към това събитие. На 29 януари бе погребан футболист.

Смъртта в областта на Miklós Feher доведе до много социални конфликти в света на спорта. След тази трагедия много клубове започнаха да изучават здравето на играчите си по-подробно.