1994 Олимпиада: игри, когато хокейният отбор на Русия не заема място

Олимпиадата в Лилехамер 1994 беше XVII в сметката. В него участваха около 1737 спортисти от 67 държави. Показаха се 61 награди от медали в 12 спорта. Трябва да се отбележи, че Олимпиадата-1994 беше организирана две години след последната релейна надпревара. Това беше направено, за да се размножат зимните и летните олимпийски игри навреме.

Олимпиада 1994

Дебют екипите на бившия СССР

За първи път спортисти от разпадащия се СССР действаха като отделни екипи. Може да се каже, че това е дебютът им. Но заслужава да се отбележи, докато отличните резултати бяха показани от руския отбор. Тя успя да спечели огромен брой златни награди - 11 парчета. В резултат на това Русия спечели първото място в отборната класификация. Според общия брой получени медали, националният отбор губи само за домакините на Олимпийските игри, норвежците, - разликата е 3 награди от 26 до 23.

Почти цялото злато беше взето от руснаците и от фигурно пързаляне. В един мъжко пързаляне - Алексей Урманов, Евгени Платов и Оксана Гришчук - в състезания между танцуващи двойки. Заслужава да се отбележи и вниманието на още три победоносни игри, и това Екатерина Гордеева с Сергей Гринков. Жените спечелиха представител на съветското училище, което преподаваше фигурно пързаляне - и това Оксана Баюл, Украински.

Хокей на лед на Олимпиадата през 1994 г.

Биатлон и ски

Олимпиада-1994 беше запомнена от отличното представяне на биатлон. Руският отбор блести с умение, и по-специално Сергей Чепиков, който успя да спечели спринта. Патронът преодоля женския отбор, а мъжете получиха сребро, губейки първото място на германците. Олимпиада-1994 даде злато и Сергей Тарасов за успешно преминаване на състезанието за 20 километра.

Трябва да се отбележи, че ският отбор на жените се показа добре. В резултат на тази олимпиада трикратният шампион на състезанията беше Любов Егорова - тя успя да спечели състезанието с пет километра с класически ход, а също и 15-километровата система Гундерсен. Сред мъжете в този спорт, Бьорн Дали от Норвегия, получил сребро и две златни, се показа много добре. Олимпийските игри през 1994 г. бяха запомнени от спортисти от Узбекистан, тъй като за първи път поеха златен медал.

Брой медали и награди

Какъв беше резултатът за участниците в Олимпийските игри през 1994 г.? Медалистите се ръководят от Русия (по брой златни медали). Като цяло първото място е взето от Норвегия. На трето място с разлика в два медала е Германия. Следват Италия, Съединените щати, Южна Корея и др. Австралия е последна в списъка - тя получи само две бронзови медали.

Трябва да се отбележи вниманието на Финландия - от рейтинговия списък, за да бъдем точни, в долната си част тя изглежда най-достойната, защото спортистите успяха да спечелят пет бронзови медала и един сребърен медал. Над тях е само Беларус, а след това, защото спечелиха две сребърни.

Медал на Олимпийските игри 1994

Хокей на Олимпиадата-1994

Трябва да се отбележи, че комбинираните отбори от страни като Чешката република, Русия и Словакия, Олимпийските игри тази година беше дебютът. За съжаление руските хокейъри в тази категория останаха без медали. В полуфиналите спортистите не успяха да се доберат до шведите. В играта за трето място руснаците загубиха от финландците, губейки до отбора с тромав резултат - 4: 0.

Следва да се отбележи, че хокейният мач от същата година се помни отдавна. В крайна сметка за първи път в историята на предишната Олимпиада финалът между Канада и Швеция приключи серия от престрелки. Факт е, че за една минута или повече преди края на мача спортистите от Швеция успяха да изравнят резултата. Защото назначиха серия от престрелки. В тях шведите показаха ненадминатото си умение. Така, за пръв път в почти 75 години участие в Игрите, шведският отбор спечели златото. И руският тим също за пръв път в историята на съветския хокей остана без медали.