muzruno.com

Главен енергиен инженер: изисквания, знания и отговорности

Малко хора знаят, че в големите фабрики и предприятия един от най-важните хора е главният енергиен инженер. Той следва разпределението на енергийните ресурси: електричество, топлоенергия. Той организира и надеждно електрозахранване, компетентна техническа експлоатация на силовите системи, което влияе върху рентабилността на всяко предприятие. Във всеки повече или по-малко голям завод тази позиция е в полза, но изисква огромно количество знания и опит.
главен енергиен инженер

Основни отговорности

Основният енергиен инженер се занимава с организирането на правилната експлоатация, ремонта и монтажа на енергийно оборудване, непрекъсната и надеждна доставка на енергия за производството. Това длъжностно лице контролира разходите енергийни ресурси, придържане към режима на своята икономика. Главният отдел по енергетика се занимава с планирането, организирането и осъществяването на ефективна експлоатация на енергийния сектор, разработването на графици за ремонт на оборудване и енергийни мрежи, производствени планове или консумация гориво, газ, пара, вода. Това е офицер се занимава с изготвяне на заявления и изчисления за тях за закупуване на оборудване, резервни части и необходимите материали, за освобождаване на енергия, за свързване в случай на нужда от допълнителен капацитет. Планира развитието на енергийния сектор, увеличава цялостната ефективност на производството, подготвя предложения за реконструкция на предприятието, въвежда средства за автоматизация на процеса.

Описание на длъжността на главния инженер по енергетиката включва непременно разглеждането на проекти за реконструкция на енергийните системи. Водещият енергиен инженер е длъжен да дава становища по всички разработени проекти за електроенергия, да участва в тестове на електроцентрали, мрежи. Той също така е длъжен да осигури разработването на мерки, насочени към повишаване на ефективността на използването на ресурсите, повишаване на надеждността и експлоатацията на електроцентралите, предотвратяване на аварии, създаване на безопасни условия на труд. Главен инженер по електроенергия следи за спазването на правилата защита на труда, техника по безопасност, всички необходими инструкции за експлоатация. Той трябва и има право да сключва договори за доставка на електроенергия и други видове енергия. Този човек организира записването и съхранението на енергийно оборудване в баланса, анализа на потреблението на гориво и електроенергия. Главният инженер по енергетика ръководи всички служители в неговия отдел, организира работа за повишаване на квалификацията, набира нов персонал, се занимава с въпросите на преквалификацията, ако е необходимо, провежда необходимата оценка на персонала.
инструкции на главния енергиен инженер

Какво трябва да знам?

Методически и нормативни материали за поддръжката на електричество на това предприятие. Трябва да разбера специализацията, профила и характеристиките на компанията, възможностите и перспективите, основите на производството. Задължителното познаване на системата за планирани и превантивни ремонти включва неговата официална позиция. Главният енергиен инженер също е длъжен да знае техническите характеристики и характеристики на оборудването в предприятието, правилата за експлоатация на тези инсталации. Описание на длъжността включва изискванията за познаване на правилата за получаване на оборудване след ремонт и монтаж, екологично законодателство. Главният енергиен инженер трябва да може да сключва договори за доставка на електрическа енергия и топлина.
официален главен енергиен инженер

изисквания

Главният инженер на предприятието трябва да има по-високо техническо образование. Освен това се нуждаете от минимум пет години опит в съответната специалност по административни, технически и управленски длъжности в съответната индустрия. Освен че разполагат с доста големи умения и знания за водещите енергийни специалисти, те изискват организационни умения, тъй като той управлява персонала си.
Катедра

Услуги, управлявани от главния енергиен инженер

Има няколко услуги, които се подчиняват на този служител:

- Електротехнически услуги, включващи оперативен, ремонтен и обслужващ персонал;

- Thermotechnical, която управлява котелни, дренажни и водоснабдителни услуги и включва водопроводчици и водопроводни инсталации обслужващ персонал;

- Газовата служба, която включва служители, участващи в ремонта и експлоатацията на газови системи.