Световната купа на ФИФА 1958: как беше

Световната купа по футбол от 1958 г. е шестата в историята. Отидох в Швеция, където гостите бяха домакини за първи път. Броят на отборите, участващи в равенството, е шестнадесет.

Избиране на домакин

Не само Швеция, но и Аржентина, Чили и Мексико се бориха за мястото на световното първенство. По принцип, съгласно правилата, този конкурс трябваше да се проведе в друга държава. Съгласно правилото на ФИФА, части от света, в който се провежда Световната купа, трябва да се редуват. Изборът падна върху Швеция само по политически причини, тъй като страната по време на Втората световна война зачита неутралитета. Президентът на ФИФА, на когото бе дадено правото да открие световната купа на ФИФА през 1958 г., беше англичанин Артър Драйри.

световна купа по футбол 1958

селекция

За участие в турнира кандидатстваха петдесет и три страни. Изборът бе извършен съгласно актуализираната схема. Единадесет билета бяха споделени между отборите на Европа. Швеция (като домакини) и Германия (като настоящите световни шампиони) получиха места в последната част автоматично. Останалите девет покани бяха разпределени между двадесет и седем държави, разделени на групи.

Световната купа през 1958 г. е първият сериозен международен конкурс за СССР. Съветските играчи трябваше да се срещнат в квалификационните мачове с доста силни съперници - националния отбор на Полша и Финландия. Групата се бореше усилено, но екипът на СССР успя да влезе в последния етап.

Изненадите по време на селекцията бяха малко. Изненадата за мнозина беше само поражението на страхотните отбори от Италия и Уругвай.

От Южна Америка до световен шампионат по футбол през 1958 г. бяха избрани три отбора: Бразилия, Парагвай и Аржентина. От Централна - Мексико.

Струва си да кажем няколко думи за играчите от националния отбор на СССР. Екипът се състоеше от един от най-добрите известни футболисти от това време - Едуард Стрелцов. Кариерата на играча се развива по искрящ и много ярък начин. Футболистът трябваше да отиде на Световната купа, но малко преди това той бе изнасилен. Делото беше много объркващо и с много несвързани. Въпреки това Стрелцов е бил изпратен в затвора в продължение на 12 години и е пропуснал най-добрите години от кариерата си.

финал на Световната купа 1985

Групова фаза

8 юни - датата, когато Световната купа започна през 1958 г. Съставът на някои отбори имаше играчи, които по-късно станаха откритията на целия футбол в света. Всичките шестнадесет отбора бяха разделени на четири групи.

Първа група

За възможността да играе в четвъртфиналите в тази група се изправиха пред националните отбори на Аржентина, Чехословакия, Германия и Северна Ирландия. Най-убедителното бяха немските играчи отбелязаха четири точки, имаха възможност да отидете на финалите на Световната купа по футбол за 1958 г. На второ място е трудно, произведено в допълнителен мач между Северна Ирландия и Чехословакия. Първите бяха по-упорити и спечелиха с минимален резерв.

Втората група

Втората група включваше националните отбори от Парагвай, Франция, Шотландия и Югославия. Най-силните бяха отборите на Франция и Югославия, които вкараха 4 точки и продължиха да участват в турнира.

Трета група

Тази група включва домакинята на шампионата - Швеция, както и Уелс, Унгария и Мексико. Световната купа на ФИФА през 1958 г. продължи с Швеция и Уелс, който успя да надвие унгарците в допълнителен мач.

Четвърта група

СССР има много силен набор от играчи. Въпреки отсъствието на Стрелцов, екипът беше много опитни играчи. Групата на съветския отбор беше много силна и трудна. Англия, Бразилия и Австрия - това са съперници на СССР. Заедно с английския национален отбор отбелязаха същия брой точки и проведоха допълнителен мач според правилата. Благодарение на една единствена цел, СССР успя да премине на следващия етап от турнира от второ място. Първият беше националният отбор на Бразилия.

четвъртфинал

• В четвъртфиналите на екипа на СССР трябваше да се срещне с Швеция. Първото полувреме мина без нито един гол, но във втората половина шведите успяха да вкарат по-високо и да отбележат два гола. Съветският отбор се прибра у дома и скоро треньорът беше отхвърлен поради такива резултати.
  • Бразилският национален отбор успя умело да победи Уелс. Удари футболист, който беше само седемнайсетгодишен. Впоследствие, по време на кариерата си, успял да победи повече от една хиляда топки и да вдига повече от един трофей над главата си. Името му е Пеле.

финалите на световното първенство по футбол от 1985 г.

• Франция съперници има Северна Ирландия. Ирландците не можеха да се противопоставят на нищо и бяха победени.
  • Последната двойка е FRG-Югославия. Само с минимален резултат германците отиват на полуфиналите.

полуфинал

В последната стъпка на финала домакините се срещнаха и настоящите световни шампиони, и двата отбора показаха отличен футбол. 1958 г. - финалите на Световната купа, които ще се проведат на 29 юни, мнозина с участието на FRG. Германците поведеха в първото полувреме, но не успяха да задържат мача на целия мач и след като отстъпиха три гола, изиграха трето място.

В паралелния мач имаше отбори от Бразилия и Франция. Началото на играта бе обмяната на бързи топки. Скоро бившият Диди успя да привлече отбора си напред. През втората половина имаше полза Пеле, който за по-малко от тридесет минути успя да направи хеттрик и донесе своя отбор на финалите.

Трето място

Мачът за третото място се проведе между Франция и FRG. Играта е най-ефективна в шампионата. Като цяло отборите вкараха 9 гола, а победителят бе Франция с 6: 3.

финал

световни първенства по футбол 1958 композиции

Крайният мач се проведе между домакините на шампионата и Бразилия. Шведите бяха първите, които завладяха инициативата, отбелязвайки в четвъртата минута. Радостта от отбора много скоро беше засенчена. Бразилците успяха да изравнят резултата, а двойките Пеле и Вава сложиха край. Играчите на бразилския национален отбор спечелиха за първи път на Световното първенство, а шведите загубиха за втори път във финала.