Белоглазов Сергей: биография и снимки

Белоглазов Сергей - известен съветски атлет. Двукратна олимпийска шампионка в свободна борба.

Няколко победители от световните първенства, Европа и СССР. Победител в титлата "Почетен майстор на спорта на СССР".

Биография на спортиста

Белоглазов Сергей е роден в Калининград през 1956 г. Родителите бяха обикновени работници - Алексей Яковлевич Старокулов и Антонина Алексеева Белоглазова. Веднъж в голям спорт, Сергей взе по-изтънченото име на майка си.

Борбата започна да се справя с брат си близнак Анатолий. На 14 години. Тогава те претегляха по-малко от 30 килограма. Първият им треньор бе Гранит Иванович Торопин. И двамата бяха способни и талантливи бойци. Единственият проблем беше, че и Сергей и Анатоли се представиха в една и съща категория. Торопин реши да ги размножи. Сергей трябваше да се оправи и да отиде в категорията на онези, които тежат повече от 52 килограма. Анатоли остана в по-леката категория.

Брат Анатоли

Белоглазов Сергей

Братът на Сергей Анатоли постигна и известни успехи в борбата в свободен стил. Той става трикратна световна шампионка. В момента той е треньор на руския младежки отбор за този спорт. Работи в клуба ЦСКА.

Започва професионалната си кариера в клуба на въоръжените сили в Калининград, след което играе за Киев Динамо.

През 1980 г. печели на Олимпийските игри в Москва. В категорията за тегло до 52 килограма в финалния мач се срещна с полския атлет Владислав Стишкик. Победата спечели явно предимство.

Преместване на Сергей в Киев

Сергей Белоглазов свободен стил борба

През 1977 г. Белоглазов Сергей се премества от Калининград в Киев. Скоро започва да играе за местния спортен клуб "Динамо".

В навечерието на висшето образование получава в Държавния педагогически институт Краснодар, по-късно завършва Висшето командно училище в Саратов, което носело името Феликс Дзержински. Получава длъжността на служител на Министерството на вътрешните работи.

Първи международни успехи

Белоглазов Сергей борец

Белоглазов Сергей след няколко победи в състезанията на всички съюз стана член на националния отбор на СССР. Първото голямо международно начало за него беше Европейското първенство в румънската столица Букурещ, което се проведе през април 1979 г.

Beloglazov Сергей, борец, извършва в категорията до 57 килограма. Във финала той се срещна с румънския атлет Аурел Неагу. Победата беше за съветския атлет. На това Европейско първенство съветският отбор спечели в класирането. Съветските спортисти спечелиха 8 от 10 златни медала. Веднъж бяха втори. Нямаше награди само в категорията до 62 килограма.

През същата година Белоглазов Сергей, чиято биография е тясно свързана със спорта, участва за първи път в Световното първенство. Състезанията се проведоха в столицата на Калифорния, Сан Диего.

В категорията до 57 килограма Белоглазов загуби от японския спортист Хизаки Токияма. Съветският отбор в световното първенство в класирането на медалите (и свободния стил и гръко-римската борба) зае първо място. Активните състезатели на Съветския съюз бяха 9 златни, 5 сребърни и 2 бронзови медала. Само в четири категории тегло, нито един от домашните спортисти не се е изкачил на подиума.

Олимпийски злато

На Олимпийските игри в Москва в категорията до 57 килограма говори Сергей Белоглазов. Свободният стил на борба беше една от най-богатите дисциплини в медала. Общо са възпроизведени 10 серии.

Братята Белоглазови са непобедими. Анатолий спечели в своята категория на финала, побеждавайки Pole Владислав Stetsik и Сергей във финалния мач бе по-представителни за народно-демократична република Ho Lee Пена.

В общото класиране съветските борци спечелиха седем от десетте златни медала. Само в категорията до 48 килограма Сергей Корнилеев остана трети, а златото бе отнета от италианеца Клаудио Полио. А сред спортистите с тегло 74 кг и 82 килограма българите - Валентин Райчев и Исмаил Абилов - заеха първо място.

Второ злато

Белоглазов Сергей снимка

След като САЩ бойкотират Олимпиадата в Москва, следващите игри през 1984 г. в Лос Анджелис преминаха без съветски атлети. Генералният секретар Черненко отбеляза, че смята за неуместно да изпрати спортисти на Олимпиадата, тъй като Америка грубо нарушава основните принципи Олимпийската харта и разгръща масивна антисъветска пропаганда срещу СССР. Ето защо XXIII Игри на съветски бойци не се появяват и първото място в отборното събитие отиде при американците.

Следващия път за Олимпиадата, Сергей Белоглазов, снимка на която беше във всички спортни вестници, отиде през 1988 година. Игрите се проведоха в корейския Сеул. Брат му Анатоли вече не беше лидер в класа си за тегло. Неговото място бе взето от Владимир Тогозов, който спечели бронзов медал.

Сергей също уверено получи квалификация и в последната си битка се бори с иранския Askari Mohammadian. Убедителна победа и втората златен медал в актива.

постиженията

Белоглазов Сергей Биография

По време на кариерата си той е спечелил много победи Beloglazov Сергей. Награди той спечели най-важните състезания в света. В допълнение към два златни олимпийски медала, 6 пъти спечели световното първенство - в САЩ Сан Диего, македонски Скопие, Едмънтън, Канада, Киев, Будапеща и два пъти отново във френския Клермон-Феран.

4 пъти спечели Световната купа по свободна борба в категорията до 57 килограма. 5 пъти спечели на европейските първенства - в Унгария Букурещ, Варна и Велико Търново, Шведски Дженчепинг, Англия Манчестър.

През 1984 г. той печели поредица от международни състезания между държавите от социалистическия лагер, които се провеждат паралелно с Олимпийските игри в Лос Анджелис.

Треньорска кариера

Белоглазов Сергей награди

След като завърши с голям спорт, Белоглазов се присъедини към спортния клуб "Динамо" като треньор. След това, заедно с господаря на спорта Дмитрий Миндияшвили и двукратния олимпийски шампион Иван Яригин, той треньор на националния отбор по борба на СССР.

Той работи с националния отбор само две години и напусна страната по време на перестройката. До 1994 г. работи като старши треньор на американския олимпийски отбор, а след това за още 4 години се подготвя за участие в най-големия международен турнир на борци от Япония. През 1998 г. се завръща в Русия.

У дома Белоглазов веднага зае място в националния отбор. Станал старши треньор на мъжкия отбор. Заедно с екипа през 2000 г., отиде на Олимпиадата в австралийската Сидни. На състезанията бяха изиграни само 8 награди. Руският тим, воден от Белоглазов, зае първо място в отборното събитие, спечелвайки 4 златни и 1 сребърно. Победите бяха спечелени от Мурад Умаханов, Адам Сатитиев, Саджид Муртазалиев и Дейвид Мусълбес. Достоен конкурс беше направен от бойци от САЩ, Иран, Азербайджан и Канада, които имат един златен медал.

През 2003 г. Белоглазов отново се подготвя за американските борци. Второто завръщане в Русия се състоя през 2006 г. Този път му беше поверено обучението на националния отбор по борба на жените. През 2009 г. е назначен за главен треньор на националния отбор на Сингапур.

В момента работи в Русия. Обучава екип от региона на Москва и клуб за борба за свободен стил в спортното общество на ЦСКА.

Сергей Белоглазов е женен. Той има четири деца, двама от които са от първия си брак.