muzruno.com

Професионален шофьор. Описание на професията, заплата

Професията на шофьор е един от най-търсените в много страни. Развитието на транспортната инфраструктура повишава изискванията за шофьорите, техните професионални качества. Изборът на тази професия предполага не само готовността за прекарване на много часове на волана на превозното средство, но и наличието на някои професионални качества, които ще ви помогнат да станете майстор на вашето занаятчийство.

Професионален шофьор. Описание и функции

Шофьорът е работник, който управлява дадено превозно средство и притежава шофьорска книжка със съответните отворени категории. В много от тях е необходим драйвер сектори на икономиката и производството, така че не е трудно да се намери работа за специалист в тази област. Големите компании имат свой автомобилен парк и наемат водачи за трафик на пътници и товари. Професията на шофьор на кола е най-търсена в таксита, която се предлага във всеки град.професионален шофьор на кола

В допълнение към леки автомобили, водачите се движат тролейбуси, трамваи, автобуси, специални превозни средства, и така нататък. Г. Има превозни средства за превоз на пътници, превоз на товари и други задачи. Но независимо от това как превозното средство се управлява от водача, той винаги носи отговорност за безопасността на превозваните стоки и живота на пътниците. За да се превърне в водач на определено превозно средство, е необходимо да има права, които потвърждават способността му да управлява това превозно средство.

Категории лицензионни разрешителни

За контрол на мотора, трябва да имате шофьорска книжка с отворена категория А. Наличието на сертификата в категория А, казва, че водачът може да контролира две колела транспорт, както и мотоциклет с кош, чието тегло в пълна екипировка не надвишава 400 кг. В тази категория има подкатегория А 1, чието отваряне позволява да се контролират моделите на мотоциклети с малък обем на двигателя.

описание на водача на професия

Категория В са леки автомобили, които имат до осем пътнически места и маса до 3500 кг. Наличието на тази категория показва, че водачът има право да кара кола с малко ремарке (до 750 кг) или транспортно превозно средство с обща маса не повече от три тона и половина. За да управлява автомобил с тежко ремарке, водачът трябва да има категория BE.

За управлението на камиони е необходима открита категория C. Тези превозни средства включват камиони с тегло над 3,5 тона, включително малко ремарке. За да управлявате камион с тежко ремарке, е необходимо да имате допълнителна категория CE. Също така в категория C се подбират подкатегорията C1 и C1E. Откриването на подкатегория С1 позволява експлоатация на товарни автомобили с тегло от 3,5 до 7,5 тона. Подкатегорията C1E включва камиони с тежки ремаркета с тегло над 750 кг, при условие че общата маса на целия състав не надвишава дванадесет тона.

Категорията "D" в шофьорската книжка показва, че водачът може да извършва пътнически транспорт, включително и транспортиране с малка ремарке. Средствата включват автобуси и таксита за фиксирани маршрути, чиито брой места за пътници не надвишават осем души. Възможността за управление на автобус и микробус с ремарке с тегло над 750 кг, дава категорията DE. Определете подкатегория D1, която ви позволява да управлявате транспорт от 9 до 16 места, включително малък ремарке. За управлението на превозни средства, принадлежащи към категория D1, но с тежко ремарке, е необходимо да се отвори категория D1E.

Категория Е понастоящем е изключена от разрешителните за управление. Той бе заменен от категориите, описани по-горе, с префикс E, например BE, DE или CE. Водачът от категория Е може да управлява автомобили с тежки ремаркета (над 750 кг). Съгласно новите правила той трябва да размени сертификата си за нов. Има две възможности за промяна на личната карта. Ако водачът го E-отворени за 01.01.2001 г., новият сертификат ще съдържа всички предварително отворена категория с префикс Д. В случай на категория Е след тази дата, в разрешителното ще само категория, за която са доставени изпити. Новите правила създадоха категории за шофьори на тролейбуси и трамваи.

Изисквания към шофьорите

Професията на водач означава, че дадено лице има определени лични качества и медицински указания, за да стане професионалист в бизнеса си.

професия шофьор

Вниманието и предпазливостта по пътя помага във времето да реагира на опасна ситуация, която може да доведе до сериозни последствия. Освен това водачът трябва да има добра памет, тъй като е необходимо да се движите в голям брой пътни знаци.

Медицинските показания за шофьорите включват: добро зрение, липса на заболявания, придружени от принудителни движения, психично здраве.

Задължения на водача

В зависимост от мястото на работа и вида на превозното средство, задължения на водача. Персоналът на водача се отнася до домашния персонал и в допълнение към управлението на транспорта, неговите задължения често включват поддържането на автомобила чист и поддържането му.

водач от категория д

професия шофьор на автобус означава, освен пътническия транспорт, транспортирането на техния багаж. Обикновено автобусът има одобрен маршрут, който водачът трябва стриктно да следва. Водачът на трамвай или тролейбус трябва да може да проверява състоянието на превозното средство и да елиминира елементарните неизправности.

Как да стана шофьор?

Професията на водач означава, че има специално образование. Той може да бъде получен на курсове за шофьори, в края на който и след издържане на изпита се издава шофьорска книжка с отворени категории. Такива курсове са включени в някои програми на висши учебни заведения и вторични технически институции. наличност шофьорска книжка не говори за професионализма на работника. В тази професия е от голямо значение опитът, защото много умения идват с броя на часовете, прекарани в шофиране.

заплати

заплата на шофьораЗаплатата на водача зависи от компанията, в която работи, както и от графика и броя на работните часове. Най-много престижна професия в тази област се счита за личен шофьор, тъй като тук заплатата на персонала зависи в голяма степен от възможностите на работодателя и услугите, предоставяни от водача. Средната заплата на шофьора е 50 000 рубли, количка или трамвай - около 40 000 рубли.

Заплатата на водачите на превозни средства, предназначени за товарен трафик, зависи в голяма степен от политиката на предприятието. В частен случай водачът може да печели повече, но работата в предприятието се характеризира със стабилни плащания, които за някои са сериозен аргумент.