Спортист Илия Щокалов. Кану и каяк

Руският спортист Илия Щокалов греба е ангажиран от дълго време. Той е известен с любителите на този спорт и специалисти. Участва в много световни и европейски първенства и носител на национални състезания.

Илия Складове Гребане

биография

Иля Анатолиевич е родена през 1986 г. на 1 септември. Мястото на раждане е малко селце в района на Ленинград, наречено "Победа".

Детството на Иля беше най-често срещано. До 10 години играе футбол, изкачва дървета и се разхожда из дворовете. На 11-годишна възраст един учител по физическо възпитание на училище показа един човек на водата и Иля Щокалов незабавно се влюби в кану.

Но в селото имаше само един участък, където през зимата те били ангажирани с ски, а през лятото - гребане. По едно време младежът мислеше: трябва ли сериозно да карам ски? Но желанието за вода и топлина превъзмогна всичко.

Първият треньор на Илия беше Николай Сергеев. Под негово ръководство човекът започна да показва първите резултати. След 4 години Щокалов напусна родния си дом, за да стане професионален спортист.

Ранна кариера

Илия Щокалов спечели първото Световно първенство по юноши през 2003 г. в каране на кану. Година по-късно победителният финал бе постигнат на Европейското първенство по юноши. През 2006 г. взе европейското злато на младежки турнир.

2007 бе отбелязан с присъединяването към редиците на националния отбор. След това дойде първото участие в световния шампионат за възрастни в Унгария. Резултатът е на пето място на разстояние 1 км в екипа от 4 души.

Следващите няколко години преминаха постоянно в плуване и стартира, където Иля показа високи резултати. 2009 донесе Щокалов трето място на Европейското първенство в Бранденбург. След това спортистът изпълнява повече в индивидуални състезания по гребане на каяци и канута. Илия Щокалов за 2 години завърши четвърти в състезания в Европа, а световното първенство в Унгария завърши за него шесто място.

Ilya stokalov гребане на каяци

Страхотен спорт

Ефективните изпълнения на спортиста доведоха до факта, че Илия Щокалов в канува защитаваше цветовете на родния си флаг на Олимпиадата през 2012 година. Състезанията се провеждаха в столицата на Великобритания. В състезанието от 1000 м Щокалов успя да стигне до финалната фаза на състезанието с голяма трудност. Въпреки това, богатството се отказа от спортиста и той зае 8-то място.

Четири години по-късно в Рио де Жанейро Иля беше по-щастлива. Той завърши четвърти на разстояние 1 километър и установи, че представянето му е успешно. Още при завръщането му в родината стана известна приятната новина - беше даден Стокалов бронзов медал Олимпиадата. Това се дължи на факта, че третият молдовски спортист, който дойде, е бил нападнат. Но всеки мисли, че тази победа е повече от заслужена.

В гребането Илия Щокалов участва в Универсиада през 2013 г., който се проведе в Казан. Резултатът беше на трето място. През същата година той се състезава на световното първенство в Германия и е четвърти и пети на разстояние съответно от 0.5 и 1 км.

Сега спортистът е част от спортния клуб "Динамо". Живее със семейството си в Санкт Петербург.

За Иля Щокалов гребането е значението на живота. След завършването на кариерата си, той планира да обучи млади кануисти.

Ilya stokalov гребане на каяци и канута

Факти за спортиста

1. За своите услуги в спорта през 2013 г. Илия получи благодарност от президента на Руската федерация.
  2. Съпругата на един спортист идва от град Краснодар. Те се срещнаха в Сегед на Европейското първенство. Сега жена ми е завършила спортната си кариера и е домакиня.
  3. Щокалов е капитан на националната охрана на Русия.
  4. Обучението на спортиста е по-високо. Завършва Академия за физическа култура в Москва.
  5. В допълнение към Н. Сергеев, треньорите на Стокалов бяха Й. Костюченко, В. Вътов и К. Попов.
  6. Най-добрият воден стадион в Европа, кануистът разглежда комплекса в Krylatskoe.
  7. В свободното си време Иля се радва на планинско колоездене. Той също обича да завладява снежните склонове на сноуборда.