Томпсън Джени - звездата на световното плуване

Плуването е невероятен спорт, който всеки ден открива нови шампиони, хора с изключителни способности. Някои от тях рано или късно стават легенди поради многобройните си постижения. Един такъв атлет е великият Джени Бет Томпсън, чийто живот и успехи ще бъдат разгледани в тази статия.

Томпсън

Началото на спортната кариера

Бъдещето повтори шампион на престижния турнир, който се провежда само веднъж на всеки четири години - на Олимпийските игри, е роден в много малък американски град Денвър (населението на общината е около 30 хиляди души).

26.02.1973 г. - дата на раждане на спортист Томпсън. Джени е много активно дете от детството си, така че нейните родители, които забелязват мощта на момичето и склонността към спорт, я дадоха на клуба Cedardale в далечното състояние на Флорида. Там, Дженифър е зает от седем до дванадесет години под ръководството на треньор Нанси Бренан.

Кога дойде първият значителен резултат за младия Томпсън? Джени спечели два медала в пан-американските игри през 1987: "злато" на разстояние 50 м крокет и "бронз" в плуването на 100 м свободен стил.

Джени Томпсън

Тези успехи определят по-нататъшната специализация на спортиста: тя започва да се конкурира с други атлети в заека и пеперуда.

постиженията

Американската плувецка, Джени Томпсън, в кариерата си може би е спечелила всякакви медали и титли. Трябва да се отбележи, че основните резултати, които й донесоха многобройни олимпийски награди, спортистът показаха в отборите за релета. В индивидуалното състезание тя печели много по-малко.

В "спорт на високи постижения", първият успех бе на Олимпиадата през 1992 г. в Барселона, където в релето 4 х 100 м съчетано реле обхождане и 4 х 100 m победата на своя национален отбор е докарана Томпсън. Джени в тези състезания също превъзхожда "среброто" на сто метра плетене на една кука.

Джени Томпсън снимка

Четири години по-късно на подобен турнир, но вече в Атланта, състезателят спечели три "златни", а всички в релето на различни разстояния. Трябва да се отбележи, че плувците по време на кариерата се представят изключително на кратки разстояния (от 50 до 200 м).

Олимпийските игри в Сидни 2000 станаха особено успешни за един американец. Копие от постиженията й се допълва от три златни медали в релето, както и "бронз" на сто метра плетене на една кука.

Последната олимпиада, в която участваше Дж. Томпсън, се проведе в Атина. Там спортистът успя да спечели две сребърни награди и отново като част от релейния отбор.

Отделно от триумфалните изпълнения на големите състезания на четири години, Дженифър станаха 18 пъти световен шампион 11 пъти, тя успя да спечели така нареченото "кратък курс" и 7 пъти - в 50-метрови басейни.

В един ред с "легендите"

Джени Томпсън, чиято снимка е прелетяла всички медии след многобройни медали на различни големи турнири, с право се смята за една от най-титлата спортистка в историята на Олимпийските игри. Има дванадесет награди в кутията за пари: осем - "най-висок тест", 3 "сребро" и 1 бронзов медал.

Съвременната история на най-престижния турнир познава само 11 спортисти, които станаха шампиони повече от осем пъти. Кой е броят на златните награди надминава Томпсън? Джени заема девето място в този почетен списък. Това е пред толкова велики атлети като Майкъл Фелпс (14-кратно победител Олимпиада), известен гимнастичка Лариса Латинина (10-кратно шампион), Пааво Нурми (финландски бегач, най озаглавена спортист, 9-кратен победител OI), плувецът Марк Шпиц (толкова много победи, но по-малко сребърни медали Олимпиада) Карл Луис (9 златни, 1 сребърен), скиор Бьорн Дейли (8 златни медала), немски Биргит Фишер (8 пъти шампион) и спортен гимнастик Сава Kato, който се превърна в най-успешния Азия по време на Олимпийските игри (8 медали).

Техника на победата

Джени Томпсън не би могла да покаже такива високи резултати без постоянна работа по техниката на пеперудата и заека. Бил Бумеър, треньорът, с когото спортистът работи, разкрива някои тайни, които помагат на легендарния плувец да направи движенията си по-бързо и ударите по-мощни.

Според експерта, първото нещо, от което се нуждаете, е да вдишвате. Тя трябва да бъде част от движенията, без да нарушава ритъма, в който тялото работи. Следващата точка е да създадете импулс, който да ви позволи да пътувате по-голямо разстояние с всеки инсулт. Третият аспект е акцентът върху ръцете и тялото. Чрез тях основната работа се извършва и краката само помагат.

Живот след завършване на кариера

Американският плувец Джени Томпсън

Джени Томпсън скоро след Олимпиадата в Атина приключи на професионално ниво. Много титуляри атлети стават треньори, но американецът е избрал друг път. През 2006 г. получава медицинско образование и оттогава работи като анестезиолог в Бостън. Версиите на шампиона, разбира се, можете да се чудите.