Фигура скейтър Кериган Нанси: биография и спортна кариера

Нанси Кериган е известен американски фигури. Е носител на два пъти на Зимните олимпийски игри, спечели два медала в световния шампионат и спечели Откритото първенство на САЩ. Заради интригите в националния отбор е бил нападнат в нея, че може да се отрази не само на спортна кариера, но също така и върху здравето като цяло.

Биографична информация

Кериган Нанси е родена през 1969 г. в малкия американски град Уобърн, Масачузетс. Момичето за пръв път се опита на кънки и стана при тях след 6 години. Две години по-късно започва да посещава фигурно пързаляне, а на 9-годишна възраст печели за първи път в детските състезания.

Първият треньор на бъдещия шампион беше Тереза ​​Мартин. Когато Нанси навършила 16 години, новият й наставник бе Денис Морисай, който скоро бе заменен от Мария и Айви Скоуолд. Тази тренировъчна тандема остана с Кериган до края на спортната й кариера.

kerrigan nancy assault

През 1987 г. Кериган Нанси силно се обяви в младшия шампионат. 18-годишният фигурист, спечелил само 4 място, но е принуден да говори за себе си водещи експерти в този спорт. След 4 години Нанси спечели бронзов медал на американското първенство. Този резултат й позволи да участва в Световната купа, където отново стана третият.

На Олимпийските игри-90 в Албъртвил, фигурният скейтър показа една от най-добрите програми и заслужено спечели бронзов медал.

Атакувайте спортиста

Преди Олимпийските игри-94, един от най-известните инциденти в историята на фигурно пързаляне се случи. За правото на участие в състезанието от САЩ се състезаваха Нанси Кериган и Тоня Хардинг. Последният, искайки да се отърве от съперника, се превърна в страна по делото.

Нанси Керриган и тонизиращи

Шейн Стант бе натоварена да атакува Нанси и да я разбие. Намирайки спортист в Детройт, нападателят се надигна и удари Нанси Кериган с клуб на бедрата си. Атаката беше толкова неочаквана, че никой не можеше да го спре.

За щастие на спортиста всичко беше просто натъртване. Този инцидент предизвика много силен скандал в американското и световно фигурно пързаляне. По ирония на съдбата Тоня Хардинг успя да избяга от наказанието и дори да се представи на Олимпийските игри, като в резултат на това заема само осмото място.

След като пропусна американското първенство заради това нараняване, фигуристите все пак се озоваха заедно с престъпника си в националния отбор на страната си. Кериган Нанси успя да възвърне напълно формата си и спечели сребърен медал на Олимпийските игри в Лилехамер, като загуби само украинския Оксана Байул.

Личен живот

След като завърши спортната си кариера, Нанси се омъжи за спортния си агент и роди три деца: Матю, Брайън и Никол. Семейството живее в американския град Линфийлд.

kerrigan nancy

Кериган Нанси не се раздели напълно с фигурно пързаляне. Тя прие с удоволствие поканата за участие в различни състезания, като "Ледени войни" и "Шампиони на лед".

Бившият скейтър води своята собствена спортна програма, а също и като коментатор в различни състезания. Кериган е автор на учебника по техниката на фигурно пързаляне "Изкуство на лед". През 2004 г. Нанси бе представена в американската зала за фигурно пързаляне.