Украински фигурка Алиса Агафонова: биография и спортна кариера

Алиса Агафонна

- известен украински фигурист, играещ за турския национален отбор. Успешно се представя на световните и континентални първенства, става носител на наградата на Универсиада за зимата.

Биографична информация

Алиса Агафонна е роден през януари 1991 г. в един от най-големите украински градове - Харков. При фигурното пързаляне момичето дойде на 6-годишна възраст, когато обучителите на децата Владимир Леонович и Лариса Барац обърнаха внимание на децата от предучилищна възраст.

Алиса агафонов скейтър

След няколко години твърдо обучение Агафонва започна да показва добри резултати и до 10-годишна възраст успя да заеме трето място в младши шампионат на Украйна.

Спортна кариера

Още от ранна възраст Алиса Агафонва показа отлично ниво на артистичност на леда. Известната хореограф Людмила Филипоповна Курничка убеди момичето да се опита да лансира лед и тя се съгласи. Благодарение на ярката си външност и харизма, Алис успя да разкрие таланта си в този вид фигурно пързаляне.

Първият партньор на украинската спортистка беше талантлив Дмитрий Дън. Тази танцова двойка се смяташе за най-обещаваща в Украйна. Алиса и Дмитрий станаха шампиони на страната в тяхната възрастова група, участваха в младшите световни шампионати, както и в последната част на младежкия Гран при.

През сезон 2009/10 двойката се разпадна поради серия от неуспешни изпълнения.

Алиса Агафонова - фигурката на националния отбор на Турция

След почивката с Дмитрий Дън спортистът се оглежда за нов партньор. За съжаление, фигурно пързаляне в Украйна не много популярна, така че Алиса отиде в САЩ. Тук тя най-накрая си намери нов партньор - фигурката-скейтър Alpine Uchar.

фигурно пързаляне в Украйна

Под ръководството на известния руски треньор Наталия Дъбова, двойката, която е в полза на Турция, започва да участва в различни международни състезания.

През 2011 г. Алиса Агафонна и Алпер Учар стават сребърни медалисти на зимната университета в Ерзурум. Три години по-късно, двойката получи възможността да въведе Турция за първи път по фигурно пързаляне по време на Зимните олимпийски игри в Сочи. Независимо от факта, че дуетът Ухар-Агафон се снижи на 22-о място в Игрите, практически всички световни експерти говореха за тях добре.

Една година след олимпийските игри през 2014 г. на Европейското първенство, танцуващата двойка се класира на 12-то място, а на световното първенство - 16. Най-успешното беше представянето в Купата Nestley, където Алиса Агафонна и Алпер Укар стана вторият.

Сезон 2015/16, танцовата двойка започва с турнир в германския Небелхорн, където с резултатите от кратката програма заемат третата позиция, но в крайна сметка те стават пети. През октомври дуетът с отлични резултати печели на такива престижни турнири като NRW Trophy и Cup Denkova-Stavitsky.

Принудително преместване в САЩ

В края на 2015 г., поради избухването на руско-турския конфликт, танцуващата двойка Ухар-Агафонва беше принудена да напусне територията на Руската федерация, където обучаваше Александра Жулина. Новият им дом е Станфорд в САЩ, където дуото работи с нови наставници - Азилик Крилова и Паскуале Камеленго.

Алис Агафон

С новата програма двойката Алпер Ухар - Алиса Агафонна отново заема 12-то място на континенталното първенство в Братислава, като по този начин повтаря най-добрия си резултат. За съжаление, представянето на Световното първенство беше неуспех - танцуващият дует не може да бъде избран за произволна програма.

През настоящия сезон чифтът започна активна подготовка за Олимпиадата през 2018 година. Те участват в Гран при, като показват много добри резултати. На турнира в естонския град Талин танцьорите, представляващи Турция, заемат четвъртото място, а в състезанията "Ледени звезди" в белоруската столица стават сребърни медалисти.