Рожков Сергей: снимка, биография

Сергей Рошков е известен руски биатлер, световен и европейски шампион, многократно победител в Световното първенство. Един от представителите на звездния състав на националния отбор. Пикът на успеха му дойде в края на 90-те - началото на 2000-те години.

В началото на кариерата

Рожков СергейРожков Сергей е роден в Мурманск на 1 април 1972 г. След като завърши училище, той влезе в университета на Арктика в Мурманск.

От 12-годишна възраст проявявах голям интерес към ски спорта и най-сетне стигнах до биатлон от по-голяма възраст. За 24 години става член на руския национален отбор. През 1995 г. за първи път той отива на Световната купа. Дебютът за Рожков е сцената в шведския Ostersund в индивидуалното състезание. Сергей Рождеков уверено поддържа състезанието за дебютанта и го финишира на 15-то място.

Вече следващото начало донесе на състезателя първия хит в първите десет от Световното първенство. В спринта Рожков заема седмо място. След още три етапа биатлонът има общо 8 състезания и се присъединява към треньорския състав за Световната купа.

Първи медал

Сергей Рожков биатлонПрез 1996 г. състезанието се проведе в германското Ruhpolding. На този световен шампионат атлетът показа сензационно успешен резултат. В отборното състезание Рождеков Сергей Леонидович участва заедно с по-опитните Виктор Мойгуров, Владимир Драчев и Павел Муслимов. Днес тази версия на биатлон беше премахната от големите стартирания. Особеността на състезанието е, че всички състезатели са изпратени на състезанието веднага. На финалната линия между лидера и последния в отбора, разстоянието не трябва да надвишава 50 метра или 15 секунди. В противен случай отборът получава наказателна минута.

Руският отбор в състезанието се представи успешно, като позволи само 2 пропуски. Въпреки това беларусите изстреляха напълно, без да правят грешки. Затова Сергей Рождеков спечели само сребърен медал. Окончателният закъснение бе малко над 32 секунди.

На първия етап от Купата след Световното първенство Рожков спечели първата победа. В короната си индивидуално състезание, той първо идва на финалната линия.

Вярно е, че краят на този сезон е размазан. След първата победа Сергей Rozhkov за първи път 50-та в спринта, а на следващия етап в австрийската Hohfiltsine стана 45-та в индивидуалната надпревара и 36-то в спринта.

В резултат на това през този сезон Рожков прекара 13 състезания в Световната купа, отбеляза 122 точки, завършвайки 13-и.

Купа побеждава

Сергей Рожков биографияСледващият сезон Рождеков прекарва по-малко успешно, три пъти се изкачва на подиума, като непрекъснато заема третото място. Този резултат бе постигнат в релето в Холменколен, състезанието в Рухополдинг и индивидуалното състезание в италианския Antholz. В края на сезона се класира на 19 място Сергей Рожков. Биатлета беше много по-успешен през следващия сезон. Той спечели релето във финландския Kontiolahti и завърши сезона на 10-то място.

Златен сезон

Рожков Сергей ЛеонидовичНай-успешният за Рожков е сезонът на 2004/2005. Почти половината от състезанията, в които участва, падна на подиума. Започната с бронзов медал в релето в норвежкия Beitostolen.

Рожков отиде в началото на 30 състезания, макар че можеше да спечели само веднъж. Виктория спечели биатлон в спринт в италианската Чесана Сан Сикарио. Седем пъти печели сребърни медали и 6 пъти бронзови медали. В края на сезона Рожков вкара 656 точки, като стана пети в световната ранглиста.

През този сезон, на второ място след сънародника си Сергей Chepikova, третият французин Рафаел Poiret, а вторият - на немската Свен Фишер и спечели голямата норвежка Оле Ейнар Бьорндален. За Рожков, представянето на тази Световна купа бе най-успешната в кариерата си.

Дебют на Олимпиадата

Сергей Рожков снимкаЩо се отнася до всеки състезател, най-значимите състезания за Рожков бяха Олимпийските игри. За първи път, за да стигнем до този празник на спорта биатлонът беше възможно през 2002 година. Спортният форум се проведе в американския град Солт Лейк Сити.

Пълнен член на руския отбор беше Сергей Рождеков. Биографията му е допълнена от друга значима страница. Като спортист на основната съставка Розков започва с представление в индивидуалното състезание. Той очевидно работи върху всички важни етапи, без да позволи нито една пропуск. Въпреки това, той значително губи на своите съперници. Трябва само да кажем, че шампионът в тази дисциплина на тази олимпиада, норвежкият Оле Einar Bjoerndalen, не е ударил целта два пъти. Рожков, който обаче не е получил едноминутно наказание, заема само 12-то място. Окончателният закъснение беше 2 минути и 40 секунди.

Следващата дисциплина беше спринтът. Тук за Розков всичко се оказа още по-лошо, след като направи неприятни грешки по стрелба, той стигна до финала само 51 метра. Разбира се, той не разчиташе на прокуратурата за медала.

В стремежа си към преследването Рожков отиде енергично, но направи грешка на първия ред. Въпреки това, след като ясно разработи останалите три, той успя да подобри значително своята крайна позиция, като се покачи от 51-то до 27-то място.

Последният старт бе релейното състезание. Рождеков избяга на втория етап. Виктор Майгуров беше първият, който напуснал състезанието. След като уверено прекара сегмента си от пътя, той прекара паметта на Рожков в ранг на лидера, но Сергей не можеше да се възползва от предимството. Първо, той направи две пропуски, когато стреля лъжа, а после друг в изправено положение. Той загуби цялото предимство и връчи релето на съотборника си Сергей Чепиков само на 5-о място. Чепиков и Павел Ростовцев, които го последваха, също изстреляха не без недостатъци, след като бяха пропуснали шест пъти шест пъти. Резултатът е на 4-то място в отборния отбор.

Олимпиада в Торино

Още веднъж спортистът успя да се състезава на Олимпиадата след 4 години в Торино. Сергей Рождеков не беше в най-добрата форма за тези състезания. Снимка спортист каза, че сезонът не е лесно. В Световната купа биатлонът имаше само един подиум - на второ място в релейното състезание. Затова на Олимпиадата той участва само в едно състезание - масовото начало.

Крайният за Розков започва Олимпийските игри се проведе на 25 февруари 2006 г. Първите две важни етапи Сергей мина без грешки, без да допуснат нито един пропуск. Въпреки това, стрелбата от изправено положение, както често се случва, не е успяла на състезателя. След като пропусна третата и четвъртата стрелба, Рожков се изключи от списъка на кандидатите за високо място. В резултат - само на 20-то място със закъснение от 1 минута 49 секунди от победителя германец Майкъл Грис.

Той завърши спортната си кариера през 2008 година. През последния сезон в Световното първенство той имаше само три състезания.