Биатлонката Светлана Слепсова: биография, снимки и интересни факти

Биатлета Светлана Слепцова, чиято биография е описана в нашата статия, е шампион на олимпийските игри в руския отбор по релета и трикратния носител на летния световен шампионат. Многократно стана шампион и носител на наградите на Световното първенство. През 2017 г. тя завършва спортната си кариера.

биатлета Светлана Слепцова

Биографична информация

Биатлета Светлана Слепцова (снимка спортисти може да се види в статията) е родена през юли 1986 г. в град Ханти-Мансийск. Баща й служи в авиацията, а майка му работи като лекар.

Светлана от ранна детска възраст е била привлечена от спорта, а момичето се опитвало много, от танц за бални танци до бойни изкуства.

На 10-годишна възраст Сптпсова за пръв път влезе в секцията за биатлон, след като треньорът на местната CYSS посети училището, където учи и покани всички да се опитат в този спорт. Светлана много се интересуваше от възможността в тази млада възраст да се справи с оръжията.

Няколко пъти момичето се опита да хвърли биатлон, но треньорите, които видяха в него огромен потенциал, не го оставиха да се случва всеки път.

Друг проблем, свързан с строг график за обучение, е влошаването на академичните постижения. Младата биатлета Светлана Слепцова завършва посредствено, но успява да влезе в университета в Угра в отдел "Спорт и туризъм". Тъй като по това време тя често става победител и носител на награди от различни национални и международни конкурси, й е позволено да учи по индивидуален график.

Първите спортни успехи

Под ръководството на първия треньор Александър Корчак, биатлета Светлана Слепсова тренираше усилено, но за съжаление тя не постигна много успехи.

Сплитска Светлана Биатлон

През 2000 г. спортистът започна да се подготвя за младшия конкурс под ръководството на друг специалист - Михаил Новиков. В рамките на една година тя спечели всички руски младши конкурс за наградата на А. Стрепетов.

На 18-годишна възраст Сптпсова взе участие за първи път в световното първенство U-19 във френския От-Морийн. Най-високото му постижение бе четвъртото място в състезанието по релета.

Една година по-късно на подобни състезания в Контиолахти тя става световен шампион в индивидуалното състезание. В допълнение към това постижение, тя добави бронзов медал за палтото към своята колекция от награди.

През 2006 г. Сплитсова Светлана е биатлон на руския младежки отбор. На Световното първенство в Преск Айл се превръща в бронзов медалист в релейния отбор. През същата година в европейската купа тя спечели сребърен медал в състезанието за преследване.

2007 донесе на Sleptsova много постижения. На Световното първенство във Вал-Мартельо (Италия) Светлана за пръв път стана най-добрият в спринта и след това потвърди нейното лидерство в състезанието за преследване. От континенталното първенство руската жена донесе цели награди. В допълнение към златото за състезанието за спринт и релета, тя спечели сребро в парашута и бронз в индивидуалното състезание.

След такива брилянтни изпълнения Светлана Слепцова може да участва на Световното първенство.

Професионална кариера в спорта

През сезон 2006/07 Сплит Светлана е биатлон в основния руски отбор на международни състезания. За първи път на сцената на Световната купа тя отиде на пистата в словенската Pokljuka, но не показа много добри резултати там. На втория опит Sleptsova успя да спечели първите точки в състезанието за състезания в Lahti. В резултат на това до края на състезанието Светлана вкара 45 точки и зае 55-о място в общото класиране.

Следващият сезон донесе световната спортна слава на руския биатлон. На втория етап в Хохфилцен Спъксова първо се появи на подиума, заемайки второ място в релейното състезание. В Поклука тя повтори това постижение.

Сплитска Светлана Биатлон Биография

Сцената в Оберхоф стана блестяща за битлета Светлана Слепцова. В допълнение към бронза в състезанието по релета, тя спечели първата награда в индивидуалната дисциплина - тя стана втората в спринта. На сцената в Ruhpolding Светлана отново стана третият в релейното състезание, а в състезанието за спринт - вторият (след дисквалификацията на Kaisy, Varis Sleptsova получи първото място).

След успешни спектакли в Антхол, спортистът бе обявен за първи път за Световната купа. Тук тя става и бронзов медалист в смесеното реле. Но най-очарователното за Sleptsova беше последният етап в Holmenkollen, където тя блестящо спечели състезанието за спринт и преследване.

През следващия сезон Светлана стана световен шампион в релейното състезание. На етапите на Световната купа тя се изкачи шест пъти на подиума, а в Хохфилцен направи най-високата стъпка на пиедестала за победа в състезанието за спринт.

Сезон 2009/10 беше за биатлета в буквалния смисъл на "златен". В допълнение към четирите победи и две места на подиума в Световната купа, заедно с Sleptsova Bogaliy-Titovets, Medvedtseva и Zaitseva, след като спечели състезанието на релето стана олимпийски шампион във Ванкувър.

Два пост-олимпийски сезона Светлана прекарва доста успешно няколко пъти на подиума на командни и индивидуални дисциплини.

Намаляване на резултатите

Преди сезон 2012/13 биатлонистката Светлана Слепсова извърши операция на коляното си, поради това, че пропусна част от подготовката за състезанието. Поради това спортистът показа много слаби резултати на два етапа, а след това практически не се представи до края на тази година и почти всички от изброените по-долу.

След два неуспешни сезона Сплитска направи нов опит да се върне в елита на световния биатлон през 2016 г. Но резултатите отново не се харесаха - най-доброто индивидуално постижение беше на 24-о място в състезанието за преследване на Световното първенство.

Сладканова Светлана Биатлон Снимка

Триумфалната грижа

По време на летния световен шампионат през 2017 г. Светлана Слепцова се представи само блестящо. Но след като спечели смесеното реле и спринт, тя обяви края на спортната си кариера. Такава спортист в решението обясни промените в личния си живот. След изявлението си Sleptsova проведе последното си състезание, в което спечели третата и последната златна награда на Световната купа.