Светлана Кузнецова: тенис, семейство, личен живот, хоби

Кузнецова Светлана Александровна - изключителен тенисист, носител на няколко състезания от серията Гранд Слам. Почитано е майстор на спорта на Русия.

Светлана Кузнецова: Биография

Светлана Кузнецова ТенисБъдещият шампион е роден на 27 юни 1985 г. в Санкт Петербург в семейството на спортистите. От детството Светлана вдъхва любов към здравословния начин на живот. Всяка сутрин семейството започва със съвместно зареждане, ходейки на чист въздух.

Кога Светлана Кузнецова започна да играе сериозно спорт? Тенисът беше за живота й на седемнадесетгодишна възраст. На момичето е много удоволствие. Такива чувства успя да спаси и в зряла възраст.

Първата сериозна победа дойде в Светлана през 2001 г., когато атлетите получиха професионален статус на 16-годишна възраст. През дебютния сезон тя успя да спечели почетния турнир на ITF. През 2004 г. спортистът достигна финалната фаза на US Open и спечели състезанието. Но неочакваният успех беше само началото. В края на краищата, тенисистът разбра, че новите постижения ще накарат тя да работи още по-трудно в тренировките и повишена отдаденост.

Победа и награди на Светлана

kuznetsova svetlana alexandrovnaКузнецова Светлана Александровна по-често, отколкото други местни тенисисти, беше в последните серии на битки турнири от Големия шлем. До такива високи етапи на състезанията спортистът достигна 6 пъти в двойки състезания и 4 пъти в една категория.

Както бе споменато по-горе, Светлана е победителката на US Open. През 2004 г. в последния конкурс Кузнецова спечели и другия руски спортист Елена Дементиева. Следващият финал, в който тенисистът отново се срещна със сънародник, се състоя на турнира "Ролан Гарос" през 2009 г., когато състезателят победи Динара Сафин.

Какви други постижения е направила Светлана Кузнецова сигурна? Тенисът й позволи на 30 пъти да играе в титлите на най-големите световни турнири. До този момент спортистът има първа позиция в класацията на руските спортисти според броя на финалите, заедно с Марат Сафин и Мария Шарапова.

Светлана Кузнецова (тенисист): личния живот и хобита

Светлана Кузнецова тенис играч личен животИзвън тенис корта руският спортист се опитва да води обикновен живот. Светлана е хардкор футболен фен. Най-голямо удоволствие идва при посещенията на любимия отбор - Санкт Петербург "Зенит". Той следва успехите на клуба на Кузнецов и в прекъсванията между изяви в световните тенис турнири.

Друга слабост на Светлана е сноубордът. Освен това, без да тренира, тенисистът обича да танцува с модерна музика, да учи чужди езици.

Търсенето на партньор за живот днес не е най-важната задача, която Светлана Кузнецова си поставя. Тенисът в момента е приоритет за състезателя, както самият руски шампион многократно е заявявал.

семейство

В младостта си бащата на Светлана се занимава с колоездене и сега участва в подготовката на млади спортисти за сериозен старт в тази дисциплина.

Майката тенисистка многократно е спечелила златни награди в същото колоездене, по-специално 6 пъти тя спечели на световното първенство. Има титлата "Почетен майстор на спорта" на СССР. Днес той е треньор в едно от спортните училища в Санкт Петербург.

Братът Светлана Кузнецова е заместник-шампион на Олимпийските игри в Атланта, където по едно време получи престижни награди в състезанията на руския отбор по пистата.

Най-новите постижения на спортиста

svetlana kuznetsova биография

Какви успехи може да се похвали днес Светлана Кузнецова? Тенисът продължава да остава за нея цял живот.

През 2015 г. в дуел срещу италианеца Франческа Шявоне на турнира от Големия шлем във Франция спортистът играе най-дългия мач в кариерата си, като постави рекорд. В края на срещата руската жена изгуби опонента си и общото време, прекарано от тенисистите на игрището, беше 3 часа и 50 минути.

През същия сезон 2015/2016 Светлана Кузнецова записва за своя сметка още една шампионска титла на турнира "Кремълска купа". В последната игра шампионът победи друга руска жена Анастасия Павлюченков. Срещата приключи в два сета, чиито равенства бяха прекарани само 1 час и 18 минути.

Най-новото постижение в най-новата кариера на Светлана е победата в поредицата от "премиерски" състезания, проведени в Сидни тази година. По пътя към титлата Кузнецова премина около мрежата на такива рейтингови спортисти като Симон Халеп, Сабина Лисики и Сара Ерани. На финалната среща на турнира Светлана победи тенисистката от Пуерто Рико Моника Пуиг. По този начин руският спортист спечели 16-та си кариера.