muzruno.com

Сандрин Бей: биография, личен живот, спортни постижения

Sandrine Bayi - известният френски биатлон. Олимпийски медалист, световен шампион, многократно победител в Световното първенство.

Първи успехи

sandrine bayi

Сандрин Бей е роден във Франция през 1979 година. Дойдох на спорта на 15-годишна възраст. Говоренето на сериозно ниво започна през 2000 г., когато тя навърши 21 години. В ранна възраст за биатлон тя вече беше в националния отбор на сцената на Световната купа във финландския град Лахти. В индивидуалната раса беше 49. Този резултат позволи на младата французойка да се класира за състезанието за преследване. При втория старт тя успя да подобри резултата си, стигайки до края на 42-ия. Точки в Световната купа през първия си сезон, Сандрин Бейли не беше получена.

Но следващият сезон й донесе първата победа. Още във втората фаза на Световната купа в словенската Pokljuka тя не е равна в индивидуалното състезание. Към този успех беше добавен сребърен медал в състезанието за релета. Въпреки това, на останалите етапи повече, за да стигнем до подиума не беше възможно. В резултат на това, с 194 точки, тя завърши 28-и в класирането.

Бронзов сезон

спортен биатлон

По-успешен за Sandrine Bayi беше сезон 2003/2004. Вече опитен биатлон спечели в първото си състезание - спринт във финландския Kontiolahti.

Най-често обаче през този сезон Бей остава на третия етап. Бронзов медал отиде при нея два пъти в релето, веднъж в спринта, масовото начало и още два пъти в състезанието за преследване.

В общото класиране на Световната купа Байи загуби от руснака Олга Медведцева, победата през тази година спечели норвежката Лив Грета Порет.

Световен шампион

преследване

2003 г. е била успешна за Байи в Световната купа в Ханти-Мансийск, Русия. В първия спринт състезание стигна до финала на 7-ми, което позволява 2 приплъзване на бара, загуби в последните минути и 40 секунди, за да победителя, съотборник Силви Bekar.

На следващия ден, на 16 март 2003 г., Бей отива в началото на стадия на състезанието за преследване. На първия етап обаче направих грешка, че на този ден стрелбата не работи за всички участници. Любимият от предишния ден, Бекарк, пропуснал първа и втора фаза от пропуснато, на третия и напълно "стрелял". Три изстрела от пет отидоха в "мляко".

Байи без глупаци, застреляни на втория и третия етап, на четвъртото стрелбище дойде начело на пелотона заедно с германеца Мартин Глагов. Лидерите допуснаха една липса, заедно те напуснаха в последната обиколка, но победителят не можа да бъде идентифициран. Те стигнаха до финала заедно, разделяйки златния медал.

Победа в Световното първенство

Най-успешната кариера Bayi е сезон 2004-2005. Въпреки че първият етап в норвежкия Beitostelen не донесе много точки. Единственият успех е бронзов медал в релейното състезание.

Но една седмица по-късно Холменколен спечели първата победа. Успехът бе състезанието за преследване. В навечерието на спринта Бей е само на четвърто място, губи от руснаците Пилева и Зайцева и словенския биатлон Тадеи Бранкович. Окончателният дефицит обаче е много малък, поради което французойка успя да спечели първата победа на сезона. В секцията "атлетичен биатлон" на всички спортни сайтове тя получи най-ласкателните отзиви и рейтинги.

Тогава последва победата в спринта в полския Ostersund, друг успех в преследването на италианския ски курорт Анчеселва. И един зашеметяващ успех на Световното първенство по футбол в Словения Pokljuka. Бей беше тази седмица просто неконтролируема. Във всичките три състезания (спринт, преследване и масов старт), френският биатлон печели. Златният шатъл трик я изкара на върха на световното първенство. Този шампионат, тя не признава на никого. Вярно е, че крайното предимство пред немския Katya Wilhelm, който зае второ място, беше много малко - само 14 точки. Във всички секции на "атлетичния биатлон" Bayi през този сезон бе обявен за най-добрият спортист на годината.

Олимпиада в Торино

sandrine bayi личен живот

На Олимпийските игри в Торино Бей пристигна във френския национален отбор като един от лидерите на националния отбор. В първото състезание, което позволи две пропуски в спринта, дойде до края на шестия, губейки до победителя на французойка Баверел-Робърт 11 секунди.

Реабилитиран в преследване се провали, е направил грешка във втората стрелба и повече на трета линия две, Bayi влоши стартовата си позиция, като дойде до финала само 12 с лаг от 2 минути 55 секунди от немски Кати Вилхелм, който се е повишила до 7 място.

В индивидуалното състезание Bayi допусна една пропуснато в три етапа за четири, дойде до края на 6-и, губи от победителя на руската жена Светлана Ишмуратова повече от две минути и половина.

Не донесе успех и масов старт. Bayi успешно премина в първия кръг, но след това започна да пропуска на всички следващи етапи. В резултат на това тя се превръща в десета със закъснение от 1 минута и 45 секунди. Състезанието спечели шведката Анна Карин Улофсон.

Медал на Олимпийските игри Bayi спечели в релейното състезание. За националния отбор на Франция тя се завтече на последния етап. Използвайки само две допълнителни касети, той донесе третото място.

Друг олимпийски медал спечели през 2010 г. на Игрите във Ванкувър. Тогава среброто се получи и в релето.

Като цяло за кариерата си, Bayi участва в 236 състезания. 42 пъти падна на подиума. Тя има 20 победи, 15 секунди и 7 бронзови медала.

Тя завършва професионалната си кариера през 2010 г.