Аржентински тенисист Хуан Мартин дел Потро: биография, спортна кариера и личен живот

Хуан Мартин дел Потро е известен аржентински тенисист, двукратни олимпийски медалисти и носител на много международни състезания, включително турнир на Големия шлем.

Биографична информация

Хуан Мартин дел Потро

Хуан Мартин дел Потро е роден през септември 1988 г. в аржентинския град Тандил. Баща му някога е практикувал полу-професионален ръгби. Следователно, любовта към спорта се влива в момчето от ранна детска възраст. За първи път на съда Хуан беше на седем години. И оттогава практически не освобождава ракета от ръцете.

Първите стъпки в професионалните спортове

През 2002 г. Хуан Мартин дел Потро спечели първия турнир за младши и три години по-късно стана най-добрият в три състезания от сериите ITF Futures. През същата година в Монтевидео (Уругвай), той се превръща в триумфиращ турнир ATP Challenger Series.

Скоро 18-годишният аржентинец е сред първите 100 от световните тенисисти, което му позволява да участва в най-престижните международни състезания.

Професионална кариера

Дебютът на Хуан Мартин дел Потро в турнирите под егидата на ATP беше просто зашеметяващ. На твърдия корица на Аделаида новобранецът веднага стигна до полуфиналите. Аз също взех участие в Australian Open, където успях да вляза във втория кръг.

През юни млад аржентински професионален тенисист направи своя дебют в съдилищата на Уимбълдън, където във втория кръг загуби от първата ракета на света - швейцарците За Роджър Федерер.

Най-успешният за "Дел Потро" бе "Шампионатът на САЩ", където той стигна до третия кръг на състезанието. Благодарение на успешните си изпълнения Аржентинецът завърши 2007 на 44-о място в световната ранглиста.

huan martin del potro рейтинг

През следващия сезон Хуан продължаваше да подобрява представянето си през цялото време. Въпреки загубата си във втория кръг във Франция и Уимбълдън, той става победител в турнира ATP в Щутгарт, а по-късно в Кицбюел.

След като смени наземните съдилища до твърди съдилища, аржентинецът продължи своята поредица за себе си. Хуан спечели два последователни турнира, като същевременно се изкачи на 17-о място в световната ранглиста. На US Open достигна до четвъртфиналите, където загуби от Анди Мъри в четири сета.

В допълнение към индивидуалните изпълнения, аржентинецът игра за отбора си в полуфинала на Купа "Дейвис" срещу нея срещу руския отбор.

Не е изненадващо, списъкът на участниците в годишната финалния турнир е място, където да Хуан Мартин дел Потро, чието класиране му позволи да влезе в десетте най-големи тенисисти на планетата.

2009, много експерти смятат за най-доброто в цялата кариера на аржентинския спортист. След като спечели турнира в Оукланд и участва в четвъртфиналите на Australian Open, Del Potro се изкачи на 5-о място в класацията.

Същата година, Хуан дума за полуфиналите на турнир от Големия шлем във Франция, който е по-малък Роджър Федерер в пет групи. През август "Дел Потро" печели отново на състезанията във Вашингтон, така че той отиде в US Open в добро настроение. Той е тук, побеждавайки на полуфинала Рафаел Надал, а на финала - Роджър Федерер стана първият аржентински триумфа в турнира от Големия шлем.

Следващият сезон не може да се нарече успешен за "Дел Потро". След удара на китката в началото на годината, аржентинецът успя да участва само в три състезания, което значително отслабва позицията му в световната ранглиста.

Аржентински професионален тенисист

Година по-късно аржентинският спортист се завръща в елита на световния тенис. Той спечели турнира в Делрей Бийч (САЩ), Оейраш (Португалия), Виена (Австрия) и Базел (Швейцария), а също така спечели бронзов медал на Олимпийските игри в Лондон. На финалния турнир аржентинецът стигна до полуфиналите.

През следващите три години Дел Потро спечели в пет престижни ATP турнира и през 2013 г. повтори рекорда си, ставайки петата ракета на света.

След една година пауза аржентинецът отново участва в олимпийските игри в Сидни, където спечели сребърен медал, като загуби от Анди Мъри във финалите. Два месеца по-късно Хуан спечели турнира в Стокхолм. Най-новото постижение на Дел Потро бе постигането на полуфинала на US Open през 2017 г., когато той загуби от победителя в турнира и първата ракета на света Рафаел Надал.

Живот извън съда

Хуан Мартин дел Потро живот

Личният живот на Хуан Мартин дел Потро винаги е предизвиквал голям интерес от журналисти и фенове. На него бяха записани романи с много спортисти и модели, между които Стефани Демнър, Йохана Вилафани и Карина Йелинек.

Независимо от постиженията, аржентинският тенисист е много чувствителен към семейството си, като често залага на победи и титли.