Артур Алексанян: "Полярна мечка" от Гюмри и само боец

Олимпийски шампион в гръко-римската борба Артър Алексаниан е един от най-популярните спортисти в родината си. В Армения, по отношение на степента на обожание сред феновете, той може да бъде сравняван само с футболист Henrikh Mkhitaryan,

който е в полза на Манчестър Юнайтед. Артър влезе в елита на гръко-римската борба в ранна възраст и няма да се откаже от ръководството си през следващите години.

Начало на пътуването

Артър Геворкович Алексаниан е роден през октомври 1991 г. в Гюмри, Армения. Той имаше щастието да порасне в семейство, където спортът беше особено уважаван. Геворк Алексанян, бащата на момчето, беше заслужил треньор на Армения и отведе много силни гръцко-римски бойци.Александър Артур

Подобно на всички момчета, Артър играе футбол, обичаше други спортове, но имаше такъв родител, за него беше трудно да избягва борбата. От деветгодишна възраст родителят на Gyumri започва сериозно да се занимава със спортни зали в родния си град под стриктното ръководство на баща си.

Армения - не най-богатата страна, така че бъдещето на олимпийската шампионка трябваше да се научат основите на спортсменство в стар, изтъркан стаи, зимна отопление не винаги е служил, но човекът е работил усилено и не забеляза неудобството на другите. В резултат на усърден труд е бил ударен Артур Алексанян от най-добрите млади бойци на страната.

пробив

От 2007 г. любимият ученик на Gevork Aleksanyan постоянно участва в международни младежки турнири. През 2010 г. Артър се представи добре в Европейското младежко първенство, спечелвайки сребърен медал. Скоро той подобри представянето си, спечелвайки младши световен шампионат по гръко-римска борба.arthur gevorkovich aleksanyan

Всяка година Артур се скита, натрупа мускулна маса, а през 2011 г. арменският борец решава да се премести в категорията с тегло до 96 килограма. Той все още е млад спортист, спечели националния шампионат сред възрастни и беше включен в участниците в предстоящото Европейско първенство.

Дебютът на борец от Гюмри на голямо ниво се оказа много ярък. Артур Алексанян не се обърне внимание на заглавията и регалии на техните опитни съперници и счупи във финала на турнира, където той е бил в очакване на беларуски спортист Матей Dzeynichenko. Този път Артър загуби, но успя да релаксира брилянтно през следващата година.

Олимпийски сезон

На Европейско първенство 2012 арменският спортист беше един от основните любимци на турнира. Най-младият борец бе страшен и уважаван дори от най-вековните ветерани. Артур Алексаниан се издържа на надеждите на феновете на Армения и не дава шанс да спечели. В един дъх тежка топка от Гюмри спечели всичките пет битки, позволявайки на съперника си да вкара само един резултат за целия турнир.

В статута на европейския шампион Артър Алексаниан отиде на квалификационния турнир в София, който изигра билети за Олимпиадата през 2012 в Лондон. "Полярна мечка" лесно получил желания лиценз, спечелил състезанието и започнал да се подготвя за първите си игри.Артър Алексаниан борба

За дълго време Армения не знаеше вкуса на олимпийските победи, докато Артур само един състезател от тази страна спечели златото на основния турнир от четиригодишния период. В това отношение бремето на отговорността, поставено върху широките рамене на младия борец, се увеличава многократно.

Лондон 2012 г.

В Лондон Артър Алексаниан е един от най-младите борци в категорията до 98 кг, въпреки че титлата на шампиона на Европа го задължава да се бори за най-високите места на подиума.

Бързо прекоси ситото на предварителните кръгове и стигна до четвъртфиналите, където чакаше Газме Резай. Битката при титаните беше упорита и вискозна, а почитаемият ирански действаше по-изчисляващо и прагматично от горещия кавказки. Тази вечер мъдростта и опитът надделяха над младостта и таланта, а арменският герой загуби от иранската баклава.

Въпреки това Артур Алексанян имаше шанс за награда за утеха. За това беше необходимо да спечели турнира за бронзовата награда. След като победи боец ​​от Куба, Артър отиде при един от губещите на полуфинала - представител на Турция. Основният дуел между турците и арменците завършва с победата на последния, който получил бронзов медал.

Герой на Армения

След като претърпял относително неуспех в Лондон, Артър Александжан започнал да се подготвя с подновена сила за следващата олимпиада. През следващия четиригодишен цикъл той утвърди статута си на най-силния изтребител на планетата, спечелвайки два пъти Световната купа - през 2014 г. в Ташкент и през 2015 г. в Лас Вегас.

През 2016 г. на Олимпиадата вече не е "зелен" младши, а два пъти световен шампион, който оказва подтискащ ефект върху психологическото състояние на противниците си. Много от тях са се предали вътре преди срещата с Артър, за която олимпийската победа не е просто спортна цел, а въпрос на държавна значимост.арт алексанян

Той блестящо мина през цялото разстояние от турнира и спечели във финалите на кубинския борец, който вече си сложи раменете през 2012 година. Така той става вторият олимпийски шампион от Армения от 1992 г. насам.

Последната значителна битка на Артър Алексанян се състоя през 2017 г., когато успя да спечели представителя на Грузия във финалите на световното първенство, като стана трикратна световна шампионка.