muzruno.com

Свинин Александър Василиевич - треньор по фигурно пързаляне: биография, кариера, постижения

Александър Василиевич Свинин е добре позната фигура в историята на руския фигурно пързаляне. Талантливият скейтър има високи спортни постижения - многократно се издига на пиедестал на шампионата на Съветския съюз. Беше носител на награди от световни първенства и европейски първенства, участник на Олимпийските игри. Постигнати бързи и значими резултати в сферата на коучинга. За изключителен успех в обучението на руските спортисти през 2010 г. той получи титлата "Почетен треньор на Русия".

Начало на спортната биография

Александър Василевич Свинин.

Александър е роден в Ленинград на 7 юли 1958 г., където е влязъл в спортното училище и е обучен в секцията за фигурно пързаляне. На първите си състезания в младши възраст действа в тандем с Татяна Евтева. Но значителни победи в танците на лед пристигнаха с нов партньор, Олга Воложжинская. За да се подготви за новосъздадената танцова двойка, Александър трябваше да се премести в Москва.

Първи успех.

Историческа снимка от Световната купа през 1981 г.

Елена А. Чайковска отдавна гледаше млади, обещаващи спортисти. Александър - тънък, интелигентен, много атлетичен и Олга - емоционален, невероятно елегантен и изразителен състав на прекрасно танцово дуо. Момчетата бяха изключително усърдни ученици. Те, като гъба, поглъщат инструкциите на опитен треньор и не само усвояват съставната техника на спортния танц, но се опитват да разкрият смисъла на изпълнения състав. Между ежедневните и изтощителните тренировки времето прелива от незабелязано. Александър влезе в Института по физическо възпитание, Олга - в GITIS, във Факултета по балетни магистри. И тогава дойде дългоочакваният дебют. Dance duet, заемайки трето място в националния шампионат, спечели място в отбора на СССР за участие в Световната купа. Едно пътуване до основните състезания на сезона - Световното първенство през 1981 г. завърши с истинско усещане за млада двойка и опитен треньор. Без опит в участието си дори в европейските първенства, двойката Олга Воложжинская и Александър Пигжин заеха 5-то място. Динамо от Москва беше топло посрещнато от американската общественост и много строга съдебна бригада.

Брилянтни победи

Изпълнение на дуото - Александър Svinin и Олга Volozhinskaya.

"Олга Воложжинская и Александър Свинин са поканени на лед!" - тези думи започнаха да звучат по-често на руски и чуждестранни ледни стадиони. И не минало толкова много време, когато само един тесен кръг специалисти по фигурно пързаляне знаеше за танцуващата двойка на Московския динамо. Дуото постигна сериозни победи в руски и международни състезания. Специално за скейтъри успешно 1982-83 сезон. Те отидоха до втория етап на подиума в шампионата на Съветския съюз, стана собствениците на сребърни медала на Европейското първенство и четвърто място на Световното първенство по фигурно пързаляне в. През 1984 г. двойката участва в Зимни олимпийски игри в югославския град Сараево и заема седмо място там. Все още има победи в международните турнири на Скейт Канада Интернешънъл, където дуото стана първото през 1985 г., а през 1986 г. те бяха втората.

Професионални спортове

След като завършиха представления сред любители, Александър и Олга преминаха професионални спортове. В световното първенство сред професионалните танцьори спечелиха сребърни медали. Минималният брой топки, загубени за чифт Англия, известните танцьори на лед Джейн Торвил и Кристофър Дийн.

Творческа работа, ръководена от Татяна Тарасова

Приятелска среща преди пътуването

След изпълнения в професионалната сцена за дълго време са работили в прочутия театър лед легендарния треньор Татяна Тарасова "All-Star" участва в различни шоу с демонстрационни изпълнения. След напускането на Татяна Тарасова обратно треньор в този спорт Александър свинско и Ирина Жук продължи изпълнението на лед на Великобритания под ръководството на британския производител. Свинин работи в театъра с различни партньори, като Ирина Жук кънки в чифт в продукцията на "Кармен". Александър работи в ледния театър до 2001 г.

По това време в Англия имаше невероятно увеличение в фигурното пързаляне, свързано с огромната популярност на танцовото дуо на олимпийските шампиони през 1984 г., Д. Торвил и К. Дийн. Как да фигурно пързаляне Александър Свинин оценява работата през този период?

Да. И участвахме в съвместни проекти на Ледения театър Татяна Тарасова и шоуто Торвил и Дийн. Работата с такива майстори е огромно преживяване. Между другото, след преминаването към тренировка в началото на 21-ви век, ние използвахме не само нашия спортен опит, но и знанията и практиката, придобити от нашите театрални дейности.

Уверени стъпки в областта на треньорството

Александър Свинин и Ирина Жук с учениците си Александра Степанова и Иван Букин.

След приключването на работата си в театъра през 2001 г. Александър Свинин и съпругата му Ирина Жук се завръщат в столицата и създават дует за треньор. Със същия успех, както и действаше, започна да тренира млади фигури. Големите трудности с финансирането и липсата на лед за обучение не спряха началните треньори.

От 2003 г. обещаваща двойка е дошла в групата - Яна Кохлова и Сергей Нойски. Двойката стана водеща танцова двойка в страната, стана победителка в руския шампионат. През 2009 г. Яна и Сергей уверено прескочиха всички съперници и станаха първите на Европейското първенство. В историята на двойката и бронзовия медал на Световната купа.

След олимпиадата през 2006 г. групата беше запълнена с талантливи фигури от сцената Екатерина Рублева и Иван Шефер. За кратък период от време подготовката на фигуристите взе мястото на националния шампионат и стана победител в Гран при. Понастоящем, следвайки примера на своите ментори, те успешно се занимават с треньор.

Александър Пиггин има богат опит в танцовите дуети в младост. Например учениците им Катрин Пуска и Джонатан Гурейро станаха победители и победители в международни и руски конкурси.

Учениците А. Свинина А. Степанова и И. Букин

Сега, под ръководството на треньорското дуо, една обещаваща двойка е тренировка - Александра Степанова и Иван Букин - носители на златни медали на младшите световни шампионати.