Райза Петровна Сметанина - гордостта на ските

Райза Петровна Сметанина е съветски скиор, петкратния олимпийски шампион. Повторен шампион на СССР и света. Спечелих повече от 20 медала на различни разстояния. През 1993 г. в Париж е удостоена с награда за честна игра за достоен пример за спортна кариера.

детство

Райза Петровна Сметанина (снимката по-долу) е родена в село Мокха (Коми АССР) през 1952 г. Родителите на бъдещия шампион са наследниците на елени.

Момичето веднага се адаптира към живота и се влюбих в с цялото си сърце тундра, въздушното си и обширни открити пространства, спокойствие, синьо ozorahellip- Тук тя възвърна независимостта, спокойствие, възможност да се отърве от самота - скиор вечен спътник в борбата за разстоянието.

Семейството на Сметанин наброява пет братя: Иван, Иля, Генадий, Федор, Владимир - и две сестри: Оля и Рай. От ранно детство те са се научили да карат ски, тъй като в тундрата това е било основното средство за транспортиране. Ските бяха наследени и дойде времето, когато паднаха в ръцете на Райза.

Северният район е живял активен спортен живот. Двама директори на местните училища бяха велики фенове на ски и редовно организирани състезания за деца, а също и филми за него. През уикенда те постоянно се посещавали взаимно и обменяли съвети, търсейки нови методи на обучение. С ентусиазма си успяха да възпламенят не само ученици от училищата, но и деца от целия район.

захарна тръстика

Първи конкурси и проучвания

За първи път Райза спечели в Печора на младежкия шампионат на републиката. Момичето заема второто място. След училище Смитанин Райза Петровна се премести в Сиктивкар за прием в педагогическото техническо училище. Тук тя се срещна с първия си треньор - Херман Харитонов - и започна сериозно да се занимава с ски. След като завършва техническото училище през 1970 г., Райза е отведена в спортното дружество "Harvest" като член на националния отбор.

Ранна кариера

През 1971 г. Райза Петровна Сметанина е включена като треньор на националния отбор на СССР в списъка на кандидатите за участие в Олимпиадата.

Най-трудно за спортиста беше през 1972 г., когато тя, за да научи всичките трикове на ските, работеше на износване. Треньорът му е Виктор Иванов, а момичето е охранявано от Галина Кулакова. Поради това Райза показа добри резултати, заемайки трето място в националния шампионат (5 и 10 км.).

Райс заквасена сметана

Първо злато

1974 донесе първото злато на спортистката. Райза Петровна Сметана спечели в отборната релейна надпревара на Световното първенство във Фалун. На олимпиадата в Инсбрук съветският отбор имаше неудобства. Галина Кулакова не успя да води здравословно състояние. Мястото й бе взето от Сметана.

На пет километра разстоянието младият скиор беше брилянтен, но загуби златото Елена Текало, като загуби само секундата. Рейза работи с треньора, за да работи по грешките и разработи стратегия за следващото състезание. Това донесе плодове, а Сметана успя да заобиколи всички съперници на разстояние от десет километра. Резултатът от олимпиадата - две златни и една сребърен медал.

Райс Петровна Калмарка Снимка

Нови победи

На Олимпиадата през 1980 г. Сметанин Райза Петровна влезе историята на ските като първият състезател два пъти победи пиедестала в индивидуални състезания. На Световната купа през 1982 г. спортистът спечели златен медал на разстояние 20 километра, като стана единственият съветски скиор, който влезе в първите шест.

Четиринадесетия Олимпийски игри също бяха увенчани с успех за Райза. Тя спечели два сребърни медала (10 и 20 км.). И Световната купа през 1985 г. донесе златото (релейна надпревара) на съкровищницата си.

Олимпиадата през 1988 г. също може да се счита за успешна. При рали за десет километра Райза спечели сребро и двайсет километра получи бронз. Тогава пиедесталът беше в състояние да вземе и нашите други скиори - Рецова и Тихонова.

Прехвърляне на опит

Осъзнавайки, че спортната кариера ще свърши някога, Рейза Петровна Сметанина се грижи за младите спортисти от отбора. Тя започва да обучава ново поколение руски скиори. Райза Петровна по личен пример показа на момичетата, с каква упоритост и старание е необходимо да се постигнат поставените цели. Известният скиор непрекъснато ги питаше за високо темпо, както в тренировки, така и в състезания.

заквасена сметана Raisa petrovna биография

Последната победа

През 1992 Smetanina Raisa Petrovna, чиято биография е представена в тази статия, отива на Зимните олимпийски игри в Албървилвил. На ски-писта под второто число се появи четирийсетгодишен спортист. На десет километра тя заема четвърто място, а в релето печели злато.

Това беше последният медал в кариерата на Райза Петровна. Това стана символична и скъпа награда. Сега великият състезател можеше да се оттегли и да премине палката на млади и обещаващи скиори. По това време те били Лазутин, Вялбе и Егорова, които избягали с Райза Петровна на Олимпиадата. В интервютата си момичетата винаги говореха за това, как Smetanina направи огромен принос за ски бягане, и многобройните победи на отбора - това е само нейният кредит.

За спортните постижения на Райза Петровна, ръководството на републиката Коми й даде добра къща.