Алексей Прокуров: биография

Алексей Прокуров е известен руски спортист. Той става световен шампион и олимпийски игри в ски. Има титлата "Почетен майстор на спорта" на СССР.

Биография на спортиста

алекси прокурори

Алексей Прокуров е роден във Владимир през 1964 г. Той е роден в малко село Мишино, разположено в района Муром.

Националният отбор бе включен за първи път през 1985 г. в Световните университетски игри. На тези състезания той първо се обяви за обществеността за целия свят. Алексей Прокуров спечели три медала наведнъж. Той помогна на националния отбор да спечели реле (4 етапа от 10 километра всяка), стана вторият на разстояние 30 километра и получи бронзов медал на 15 километрова писта.

От 1986 г. официално се присъединява към националния отбор редовно.

Олимпиадата в Канада

прокурорите Алексей Алексеевич

През 1988 г. 24-годишните прокурори Алексей Алексеевич отиде до зимата Олимпийските игри в Канадски Калгари в националния отбор на СССР. Тази олимпиада стана за него първата и най-успешната.

Успехът му дойде още на второто разстояние на състезанието. Първият (15 километров класически стил) беше по-добър от сънародника му Михаил Девяяров, който спечели златото. Заслужава да се отбележи, че бронзовите оръжия бяха в съветския скиор Владимир Смирнов. И само сребърен медал успя да отведе норвежкия Пол Гунар Микелсплас.

На разстояние от 30 километра от класическия стил Алекс Прокураров излезе в отлична форма и показа блестящо време. На този ден никой не можеше да се състезава с него, за да спечели състезанието. Героят на нашата статия спечели златен медал. Вторият беше неговият сънародник Владимир Смирнов, бронзов от друг норвежки, Вегард Улванг.

Трябва да се отбележи, че олимпиадата като цяло бе успешна за съветските скиори. Женският отбор на СССР спечели щафетата златни медала бяха спечелени от Вида Ventsene (на разстояние от 10 км класически стил) и Тамара Tikhonova (20 км класически стил).

Мъжкият национален отбор на СССР, който включваше Алексей Прокуров, Владимир Смирнов, Владимир Сахнов, Михаил Девяяров, получи сребро в състезанието по релета. Победата отиде в шведския отбор.

Олимпийски стандартен носител

прокурори алекси

Алексей Прокуров е скиор, участвал в пет олимпийски игри. Два пъти - в японския Нагано през 1998 г. и американският Солт Лейк Сити през 2002 г. - беше стандартният носител на националния отбор на церемонията по откриването.

Вярно е, че не успя да спечели един олимпийски медал. През 2002 г. той дойде в американския Солт Лейк Сити като ветеран. Той вече беше на 38 години.

Победи на световното първенство

прокурори alexey alexeyevich къса биография

След успеха на Олимпийските игри Алексей Алексеевич Прокураров, чиято биография е тясно свързана със спорта, постигна успех на световното първенство.

През 1989 г. във Финландия Лахти стана трети в маратонско разстояние от 50 километра. През 1993 г. той спечели бронзов медал в релейните 4 фази на 10 км, заедно с Андрей Кирилов, Игор и Майкъл Badamshin Botvinov.

През 1995 г. той е трети в Световното първенство в Канадския Тъндър Бей на разстояние от 30 километра в класически стил.

Успех в Трондхайм

Най-успешен в кариерата си е Световната купа през 1997 г., която се проведе в Норвежкия Тронхейм. На турнира той дойде с опитен ментор, олимпийски шампион през 1980 г. Васили Павлович Рочев.

Първото разстояние е 30 километра с безплатен стил с отделен старт. Прокурорите Алексей Алексеевич печелят блестяща победа. Кратката биография на спортиста задължително съдържа времето, през което преминава това разстояние. 1 час 6 минути и 28 секунди. Най-близкият преследвач, норвежки Bjorn Daly, застана зад гърба си в продължение на 17 секунди, но друг норвежки, Thomas Alsgord, загуби още един.

Няколко дни по-късно, на разстояние 10 километра, класическият стил на прокурорите и Бьорн Дали промени места. Този път норвежката спечели, пътувала 23 минути и 41 секунди. И руснакът изостана почти за половин минута. Третият беше финландският скиор Мика Милулил.

Същата тройка от спортисти беше на подиума в стремежа към свободен стил. Норвежката отново взе златото, финландският спортист се качи на втория етап, а прокурорите стана третият. Борбата за сребърен медал се проведе до последния, победителят бе определен буквално в финалната линия. Прокурорите загубиха шест десети от секундата.

Завършване на кариерата

прокурорски скиор Алексей

Официално, края на кариерата си, героят на нашата статия, обявен през 2002 година. След световната купа в норвежкия Лилехамер. По това време той е на 39 години.

Четири години по-късно след завръщането си от творческата си почивка прокурорите бяха назначени за старши треньор на националния женски национален отбор на Русия в ски бягане. Той започна активно да подготви екипа за предстоящите стартирания, той с готовност сподели богатия натрупан опит. Много от тях отбелязват, че лесно успява да намери общ език с отделенията.

Вярно е, че той не успя да работи дълго като треньор. През октомври 2008 г. прокурорите загинаха в резултат на пътнотранспортно произшествие в родния си Владимир. Той бил застрелян с кола VAZ-2114, когато прекоси пътя по улица Урайски в близост до железопътната гара Владимир.

Както разкри разследването, зад волана на автомобила е пиян 23-годишен местен жител, който също не е имал шофьорска книжка за шест месеца.

С голяма скорост той не можеше да се побере в завоя и да събори пешеходец. Сбогом на олимпийския шампион се състоя във Владимир, в сградата на местния дворец на културата. Прокурорите получиха място в градската гробище "Ходенето на славата".

Неговата жива кариера, която започна с високи победи, завърши със скромно представяне на Световното първенство. Но животът беше напълно отрязан нелепо и случайно.