Един портиер е кой? Всичко, което трябва да знаете за бъдещата професия

В европейските страни отдавна са свикнали с факта, че портиер е лице на къща или хотел. От това колко професионално изпълнява задълженията си, зависи много. Например, гостите му ще се чувстват комфортно. Следователно изискванията за тази категория служители са много високи. И който влезе в това положение не е взет. Що се отнася до Русия, тук, уви, професията на портиера не е толкова престижна. И все пак мнозина все още искат да намерят това място. И затова нека поговорим за това какви са задълженията на портиера. Къде са тези търсени специалисти? И колко се плаща днес?

портиер е

Историята на професията

Ако погледнем назад, трябва да отбележим, че портиер е много древна професия. Така че първите такива работници, наречени кукургер, се появяват в Европа в края на XII век. В онези дни се наричали слуги, които гледали свещите в замъка. Естествено, през годините списъкът на задълженията им значително се е увеличил, но те все още не са достигнали до съвременни концерти. Сферата им на дейност беше малко по-различна.

Но професията на портиера като такава се появява едва в началото на ХХ век. За първи път в услугата са включени собствениците на хотелската верига "Гранд". След това услугите на тези служители стигнаха до желанието на гостите. И скоро започнаха да се появяват в други хотели. През 1952 г. се проведе първият международен конгресен конгрес, в който бяха установени установени правила за поведение на тези служители.

попечителски задължения

Характеристики на портиер в хотелите

Хотелският портиер е основно човек, който отговаря за комфорта на гостите. Особено тези, които остават в хотелските стаи дълго време или са редовни клиенти. В този случай портиерът е длъжен да си спомни лицата си и да направи всичко възможно, за да задоволи техните нужди. Например, един добър служител знае всичко за вкусовете на своите клиенти: от вида чай до любимия изпълнител.

В допълнение, портиер е връзката между гостите и персонала. Чрез него хората наричат, например, ключар или сервитьор. В този случай самият портиер трябва да гарантира, че отделенията му вършат добре работата си.

Консиерж в жилищен блок

Трябва да се отбележи, че описанието на длъжността на портиер, работещ в високата сграда, е много различен от този, използван от служителите на хотела. Така че този подвид на работниците се занимава не само с вътрешни, но и външни грижи. По-специално, повечето от дейностите, свързани с почистването, ремонта и градинарството на територията, граничеща с къщата, попадат върху тях.

И все пак основната задача на портиера е да поддържа ред в самата сграда. Той гарантира, че никой не нарушава жителите на къщата, а още по-малко хулигани. Също така портиер отговаря за чистотата на входа, на стълбищата и в асансьора. В допълнение, този служител често има свой набор от ключове, в случай че собственикът загуби своя.

поверително обучение

Примери за попечителски задължения

За да изпитате тази професия, ние представяме кратък списък на митата, които могат да включват описание на длъжността портиер. Така че, този служител се нуждае от:

  • Познайте лицето на всички гости.
  • Говорете само с учтив тон.
  • Навреме предоставяйте цялата необходима информация на вашите клиенти.
  • Съответно да водят записи на посетителите, както и да записват всичките си гости там.
  • Време да се уведомят наемателите за възможни прекъсвания с вода, електричество или отопление.
  • Ако е необходимо, следете качеството на ремонта, почистването или изхвърлянето.
  • В случай на спешни случаи незабавно ги съобщете на съответните служби.
  • Слушайте всички оплаквания и препоръки от гости или жители.

Как да стана портиер?

Така че всеки, който е получил пълно средно образование, може да се заеме с тази длъжност. Що се отнася до професионалните умения, портиер се обучава на входните курсове или директно на работното място. Ако обаче говорим за големи хотели, всичко е много по-сложно. На първо място, предпочитанията на кандидатите са, че те имат приятен външен вид и добре прекратен език. На второ място, портиер може само стоманени онези, които имат отлична памет или са в състояние компетентно да водят записи на клиенти. На трето място, няма приличен хотел, който да поеме член на персонала със съмнително минало или криминално досие.

описание на длъжността на портиер

Предимства и недостатъци на професията. Плащане на труда

Ако говорим за положителни аспекти, трябва да отбележим голямото търсене на пазара на труда. Това е особено вярно за големите градове, тъй като хотелският бизнес е добре развит в мегаполисите и постоянно се строят нови високи сгради. Сред минусите най-важното е пълната липса на кариерно развитие. Искам да кажа, след като избрах този път за себе си, човек напълно се лишава от възможността да постигне по-висока позиция. Изключения са случаите, когато става дума за работа на работното време.

Що се отнася до заплатите, тя също иска най-доброто. Средно портиер, работещ в многоетажна сграда, получава 15-20 хил. Рубли на месец. Но служителите на елитните комплекси и хотели могат да разчитат на по-благоприятни условия. Тяхната заплата са viriruetsya в рамките на 35-45 000 рубли.