muzruno.com

Испанския тенисист Карлос Моя: биография, спортна кариера и личен живот

Карлос Моя, чиято биография, спортна кариера и личен живот са описани в тази статия, е известен испански тенисист, носител на много турнири, включително "Roland Garros". По едно време беше първата ракета на света.

Сега е част от треньорския отбор на Рафаел Надал.

carlos moya

Биографична информация

Карлос Моя е роден през август 1976 г. в испанския град Палма де Майорка. За пръв път взех ракета на тенис в ръката ми на шестгодишна възраст. Карлос тренираше усилено и скоро даде резултати. По едно време той е смятан за един от най-добрите juniors в света.

Професионална кариера

На 19-годишна възраст, след като спечелиха няколко "фючърси" и "Challengers", Карлос Моя дебютира в ATP турнирите. Още във второто състезание достигна до четвъртфиналите. През ноември 1995 г. той спечели първия турнир в Будапеща.

На следващата година Моя първо се включи в "Австралийското отваряне", където не можеше да надхвърли първия кръг. На съдилищата на "Роланд Гарос" и US Open, той летя във втория кръг. През август Карлос спечели домакинския турнир в Майорка. В края на сезона той заема 26-то място в световната ранглиста.

1997 г. беше повратна точка за Карлос Моя. За начало той сензационно стигна до финала на Австралийския отбор, където загуби от първата ракета на света Пийт Сампрас. В допълнение, отличното ниво на тениса Карлос Моя през целия сезон му помогна да получи покана за участие в финалния турнир на годината, където той стигна до полуфиналите.

Карлос моя тенис

През следващата година първоначално късмет не се усмихваше особено на испанския тенисист. Той се провали в австралийските съдилища. Но всичко се промени, когато турнирите започнаха на любимото място за Карлос. За пръв път печели турнира ATP Masters в Монте Карло и след това постига основната победа в кариерата си - той печели "Френска Оупън" ("Ролан Гарос"). Това беше първото и последно заглавие в поредицата "Grand Slam". В края на сезона Моя стана петата ракета на света.

Въпреки сравнително слабия старт на сезона през 1999 г., Карлос Моя през март, след като падна на финала на турнира в Индиън Уелс, е направил друг постижение: той стана първият испанец, който е успял да стане първата ракета на света. За съжаление, в горната част на световния рейтинг той продължи само 13 дни.

След няколко неуспешни сезона Карлос Моя отново се появи през 2002 година. Първо той стигна до финала на турнира в Монте Карло, а след това спечели в Синсинати. В края на световното турне той отново се отправи към полуфиналите. Отличното представяне позволи на испанеца да се върне в Топ 10 на най-добрите тенисисти на планетата.

През 2004 г. Карлос Моя спечели последния път в турнирната серия "ATP Masters". В Рим във финалите лесно се справяше Дейвид Налбандян. След този триумф най-голямото постижение на тенисиста беше полуфиналът на турнира в Хамбург.

През годините Карлос Моя загубил все повече позиции в световната ранглиста, но постоянно участвал във всички състезания. Но възрастта и старите наранявания все повече се усещаха. Почти през цялата 2009 г. той пропусна поради здравословни проблеми. Връщайки се в съда през следващата година, Карлос Моя никога не е успял да си възвърне бившата си форма.

carlos moya и flavia pennetta

Мачът от първия кръг на турнира в Мадрид бе последният в кариерата си за легендата за испанския тенис. Той искаше да говори за последен път на любимия си Отворен шампионат на Франция, но поради проблеми с крака бе принуден да се оттегли от големия спорт.

Кариерни треньор

След раздялата с професионален тенис Карлос Моя не се сбогува с този спорт. През 2013 г. той е капитан на испанския отбор, участвал в Купата на Дейвис. Това рали обаче беше неуспех за отбора от Иберийския полуостров. За първи път от две десетилетия испанците излязоха от световната група. След този провал Карлос Моя напусна мястото на отбора.

Три години по-късно испанският специалист стана треньор на канадския тенисист Милош Раонич. Въпреки отличните резултати на подчинените си, които в края на сезона станаха третата ракета на света в сингъла, Моя и Районич преустановиха сътрудничеството си.

През същата година Карлос се присъедини към треньорския екип на еднакво известния и титулярен тенисист - испанецът Рафаел Надал.

Личен живот

Карлос Моя, както и други спортни звезди със световно значение, винаги е бил център на вниманието на много журналисти. Те се интересуваха не само от победите на тенисиста, но и от личния си живот.

За дълго време в света на тениса една от най-красивите двойки бяха Карлос Моя и Флавия Пенет. За голямото съжаление на феновете те се разделиха през 2007 година.