Мария Савинова: спортни постижения и биография

Мария Савинова е успешен руски бегач. Един от най-известните атлети на постсъветската Русия, носител на наградата на Световното първенство. Участник в грандиозния скандал с допинга.

Детство и младост

Момичето е родено през 1985 г. в студения Челябинск. Никога не си представяше, че ще свързва живота си с бягство. В ранна възраст тя обичаше да танцува и мечтаеше, че някога ще се превърне в истински танцьор. С възрастта, приоритетите се промениха и сега играе бадминтон. Струва си да се отбележи, че в този урок Савинова успя и дори стана кандидат за майстор на спорта.

Мария започна да тича случайно случайно. Дойдох с приятел в секцията и реших да направя една тренировка. Известният треньор Маслова видял момичето и му предлагал да тренира постоянно. Мария Савинова не се съпротивлява, защото обичаше спорта и тя беше точно каква работа трябваше да свърши. В бъдеще тя ще се открои силно на фона на връстниците си и скоро ще започне да показва таланта си.

През 2003 г. Мария отиде на младши шампионат на Русия. Никой не помисли, че може да спечели нещо, но момичето спечели бронз. През същата година получава и бронзов медал на Европейското първенство по юноши. Оттогава състезателите започнаха да се вземат сериозно не само на състезания на национално ниво, но и на европейски. На 19-годишна възраст спечели сребърен шампионат на Русия на разстояние от осемстотин метра и половина.

Кариера за възрастни

Мария Савинова

След успеха на младежкия спортист от дълго време не може да постигне нищо в състезанията за възрастни. Савинова решава, че е треньорът и заминава за Владимир Казарин.

С новия ментор резултатите се подобриха значително, но все още нямаше сериозни награди. През 2008 г. тя отиде на Световното първенство във Валенсия, но взе само шестнадесетото място. Истинският пробив е 2009 г. Тя печели шампионата на Русия и също така печели на европейското първенство. След този сезон Савинова става уважаван в света на спортистите.

2010 г. беше още по-успешна. Момичето спечели първо място на световното първенство, както и на Европейското първенство. Струва си да се отбележи, че всички награди бяха спечелени в течение на осемстотин метра. Никой не беше напълно изненадан, че следващата година Савинова отново спечели световното първенство.

През 2013 г. се проведе международно първенство в Русия, но тук спортистът заема само второ място. За други участници този резултат ще се счита за успешен, но Мария заяви, че може да постигне по-добри резултати.

Олимпийските игри

Бъдещата олимпийска шампионка Мария Савинова е напуснала първите световни игри за двадесет и седем години. За спортистите тази възраст се смята за много впечатляваща, но момичето показа, че все още е твърде рано да отпише. На състезанията в Лондон тя стана първата на разстояние осемстотин метра и показа резултата от 1 минута 56,19 секунди.

Победителят се завърна в родината си като победител и като една от най-силните спортисти в света. Изглеждаше, че поради възрастта на Мери няма да има много по-добри резултати след летните игри, но не беше така. Момичето все пак ще спечели много победи, въпреки че е почти на тридесет години.

Мария Савинова: допинг скандал

Олимпийската шампионка Мария Савинова

През 2015 г. ще има резонансно събитие. Ще се случи, че много руски спортисти ще бъдат обвинени, че използват незаконни наркотици. Сред този списък ще бъде и Савинова. Разбира се, всички ще оспорят това решение, но агенцията за борба с допинга ще бъде сигурна, че спортистите са използвали наркотици, забранени от международни конвенции. В резултат на това беше взето решение, което щеше да потисне Мария. Длъжностните лица ще искат да я лишат от всички награди, а също така и от живота да се откажат от участие в състезания на всяко ниво. Трябва да се отбележи, че обучителите на шампиона също ще дисквалифицират. В момента окончателното решение не се взема и съдебните производства продължават.

Мария Савинова е сигурна, че ако тя бъде дисквалифицирана, ще бъде напълно погрешна, защото никога не се е допирала.