Олга Говорсова: биография и кариера по тенис

Първото споменаване на тениса е открито през 11 век от н.е. макар че това, което беше тогава, все още беше малко като модерен голям тенис. Тогава тенисът нямаше съвременните му атрибути: топка, решетка, ракета. Но, като всеки спорт, в процеса на еволюцията, той придобива всичко, което се намира в него днес. Тенисът придоби популярността си и проникна във всички краища на света. И през 1896 г. на летните олимпийски игри този спорт е включен в програмата на състезанията. Днес тя е един от развитите спортове в света, в които, без съмнение, има герои. Например, Моника Селес, Мария Шарапова, Стефи Граф - спортисти, които вече са си направили име и са известни по целия свят. Но младите хора не са далеч от по-големите си другари: Гаврилова Даря, Олга Говорсова и Белинда Бенчич. Днес повече подробности ще бъдат за белоруската атлетичка Олга Говорсова.

олга говортова

детство

На 23 август 1988 г. в Пинск (СССР, сега Беларус) от семейство Говорцов се ражда радостно: дъщерята на Олга се ражда. За родителите на Олга, Татяна и Андрей тя е единствената дъщеря в семейството, но те имат и двама сина - Иля и Александър. Родителите се грижели за момичето и на 6-годишна възраст решили да я заведат в спорта. Техният избор пада върху тениса - така че те, без да го знаят, определят съдбата на дъщеря си.

младежта

Вече на 14-годишна възраст Олга започва да играе в професионални турнири. Първият такъв беше международният турнир по ITF. След като участва в този конкурс през същата година, Олга Говорсова спечели "Ориндж Боул". Тогава последва първата победа в турнира на ITF в двойни срещи, проведена в Рамат Хашарон (Израел). Олга Говорцова се сдвоява Виктория Азаренко. На същия турнир Олга навлезе в последния стадий на сингъла. Следващата година двойката на Азаренка-Говорцов спечели в Уимбълдън.

govortsov olga

Кариера за възрастни

До 2007 г. името на света започна да печели популярност в света на тениса, като Олга Говорсова. След това тенисът за момичето стана водач в живота, а белоруската спортистка, която спечели няколко големи турнира в младостта си, реши да продължи кариерата си в тениса за възрастни.

През 2007 г. Олга, благодарение на една победа в турнира по ITF, попада в топ 50 от най-добрите тенисисти от една категория.

govortsova olga тенис

През 2008 г. Олга достигна турнира за WTA. Полуфиналът донесе Георгов с 18-ата ракета на света израелски Шахар Пеър. Беларус се справи с израелците и стигна до финала, но там Олга беше разочарована. Победата бе отнета от Линдзи Дейвънпорт. Няколко седмици по-късно Олга Говорцова взе участие в турнира за двойки на WTA, проведен в Чарлстън. Няколко години тя беше румънската спортистка Едина Галовиц. В 1/4 Олга и Едина победиха няколко Квета Пешке - Рен Стъбс и стигнаха до полуфиналите. Полуфиналният полуфинал на дупката "Говорцов-Галовиц" с двойката Кара Блек-Лизел Хубер донесе половината. В този мач късметът беше от страна на белоруско-румънския отбор. Във финалната маса Олга Говорсова и нейният партньор загубиха от Катарина Среботник и Ай Сугияма.

Четири седмици по-късно Олга Говорцова проведе двоен турнир WTA. Дружеството Беларус е американецът Гил Кребс. Двойката достигна финала и спечели.

За олимпийските игри в Пекин Олга Говорцова бе на 35-о място в световната ранглиста. В сингъл Олга загуби в първия кръг неповторимата Серин Уилямс. В двойката белоруската двойка Говорцова-Кустова достигна втория кръг, където загуби от украинските сестри Бондаренко.

Турнирни финали

2009 беше за Говорстова богата на трофеи в двойните WTA. На турнирите в Гуанджоу и Ташкент Олга печели 2 шампионати на WTA. Последният състезател в състезанията през 2009 г. бе Купата на Кремъл, където, когато стигна до финала, Олга Гворцова загуби от спортист от Италия Франческа Шявоне.

В периода от 2010 до 2015 г. Олга само два пъти достигна финала в турнирите под егидата на WTA. Най-добрият резултат в този сезон бе освобождаването в 4-ия кръг на турнира от Големия шлем, проведен в Уимбълдън. На този турнир Беларус се класира на 122-о място в световното класиране.

olga govortsova снимка

В двойката през този период тя спечели 8 WTA турнира. И още 5 пъти дуетът с участието на Говорцова достигна финала. През 2010 г. бе спечелена победа в Откритото първенство на Китай. Партньорът на Говорцова става китайка Жуан Джааджонг. През 2011 г. Олга се класира на 24-то място в световната ранглиста. Това постижение бе най-доброто в кариерата му. Също така тази година си спомням отбора на Беларус, който включваше Говорцов - изход за Купата на Федерацията на Световната купа II. През следващата година обаче отборът загуби своята водеща позиция. През 2015 г., в дует с Азаренка Говорсова, след като спечели в плейофите победа над японската двойка, връща своя отбор на лидерите.