ЕВРО-1960: резултати

Идеята за провеждане на турнир между европейски отбори се появи през 1927 г. По това време не се получи. След 30 години УЕФА се завърна на тази идея и създаде Европейското първенство или Купата на Анри Далаунай. Първият митинг се състоя през 1960 година. Последната част беше взета от Франция.

Евро 1960

правилник

Не всички европейски отбори подкрепиха идеята да се държи ЕВРО-1960. От участието в турнира 13 от 30 държави отпаднаха. Сред тях са Италия, Англия, Германия, Белгия и Швеция. Футболните федерации смятат, че равенството на купата е попречило на играчите да се възстановят след сезона.

Останалите 17 държави, членуващи в УЕФА, взеха участие в 1/8 и 1/4 финалите. Тя се проведе в началото на юни 1958 година. 14 отбора, включително СССР, започнаха представления в 1/8. Ирландия и Чехословакия направиха дуел за класиране.

В 1/8 и 1/4 финалите имаше два мача: у дома и по пътя. Полуфиналният и финал на ЕВРО-1960 се проведе във Франция, тъй като Анри Делон беше председател на Френската футболна федерация.

начало

По време на равенството в Евро-1960 нямаше строго регламентиран календар - ръководството на националните отбори постигна съгласие за мястото и часа на срещата. Квалификационните мачове, които на теория трябва да се провеждат на първо място, се провеждат само на 5 април и 10 май 1959 г. Първият мач на къщата бе спечелен от Ирландия с 2: 0. Реципрочната игра се проведе в Братислава, чехите бяха в състояние да отбележат четири без отговор и да се предадат.

Евро 1960 Футбол

Дебютният мач EURO-1960 се състоя на 28 септември 1958 г. Срещата на СССР-Унгария беше първата в историята на европейската купа. Мачът се проведе на стадион "Лужники".

1/8 финали

ЕВРО-1960 по футбол Русия (екипът на СССР) започна с мач срещу унгарците. На дуела дойдоха 100 000 фенове. Първият гол в мача (и историята на Европейското първенство) бе отбелязан в 4-та минута от съветския футболист Анатоли Илийн. На Евро-1960 във футбола СССР стана първи във всичко. Vyacheslav Metreveli скоро повиши резултата и Valentin Ivanov направи опусленото изражение. Унгарците можеха да отговорят само на една топка в 84-ата минута.

Мачът за връщане се проведе една година по-късно - 27 септември 1959 г. За пореден път късметът се сливаше със съветския отбор. Най-малко побеждавайки унгарците, СССР отива до четвъртфиналите.

Във втората двойка французите и гърците се събраха. Първият мач бе във Франция. Изпълнена "Парк де Пренс" видяха осем гола и седем от тях бяха отбелязани от домакините. Мачът завърши с резултат от 1: 1.

Първият мач между Румъния и Турция се състоя в Букурещ. Румънците се оказаха по-силни, след като вкараха три без отговор. 26 април 1959 г. в Истанбул беше реципрочната среща. Турция спечели 2: 0, но това не беше достатъчно. Румънският отбор отиде на четвъртфиналите.

Норвежко-австрийската двойка изигра първата игра в Осло. С минимален резултат можеше да победи австрийците. Завръщането се проведе във Виена и завърши с 5: 2 в полза на Австрия.

Югославия и България се срещнаха на 1/8 финалите на ЕВРО-1960 във футбола. Фаворитът в двойката беше очевиден. Първият мач бе спечелен от югославския отбор с резултат: 2: 0. Вторият завърши с равен (1: 1).

Интересна двойка в еврото през 1960 г. беше НРД - Португалия. Първият мач бе в Берлин, където домакините загубиха (2: 2). На срещата на гостите в Португалия германците вкараха два пъти, но победата остана за домакините (3: 2).

Резултатът от двойката Испания-Полша беше доста очевиден. По време на посещението испанците спечелиха (4: 2). Къщите спечелиха 3: 0 и отидоха до четвъртфиналите.

В последната двойка Дания игра с победителя в квалификационния кръг - Чехословакия. В Копенхаген победителят не можа да бъде идентифициран (2: 2). У дома, чехите побеждавали датчаните (5: 1).

1/4 финали

Най-очакваният мач бе СССР - Испания. Победителят предварително е трудно да се предскаже. Но феновете не бяха склонни да виждат вълнуващи конфронтации. Причината за това са политическите отношения между двете страни, които през тези години бяха натоварени. Испания отказа да посети СССР, предлагайки да проведе мачове в неутрална територия. УЕФА отговори с отказ, наказание за отбора и назначаване на дисквалификация. По този начин СССР отиде на полуфиналите на ЕВРО-1960.

Евро 1960 футболен национален руски отбор

Франция в двойка отиде в Австрия. Френският печели и двата мача. Първият завърши с резултата: 5: 2, вторият - 2: 4.

Португалия се противопостави на Югославия. Първият мач на португалците беше трудно да спечели с резултата: 2: 1. Завръщането, проведено в Белград, завърши с поражение на Португалия (5: 1).

През последната среща с Румъния и Чехословакия. Като ранг на любимата, чехите уверено спечелиха два мача - (0: 2) и (3: 0).

полуфинал

В края на май 1960 г. се провеждат полуфиналите. Чехословакия отиде при опонентите на СССР. Франция играе с Югославия.

Мачът с участието на съветския национален отбор се проведе на арената "Велодром". Без много усилия местните играчи побеждаваха чехите. Първият гол бе отбелязан от Иванов, във втората половина той удвои резултата, а Виктор понеделник сложи край на мача.

евро от 1960 г.

Във втория мач Франция се смяташе за любима, въпреки липсата на няколко ключови играчи. Югославците поведоха с 1: 0, но веднага пропуснаха. Френските играчи вкараха в мача и в 53-ата минута водеха 1: 4. В 55-ата минута гостите вкараха второто, но това очевидно не беше достатъчно. И тогава се случи невероятното. Между 75-ата и 79-тата минута югославците бяха отбелязани три пъти и достигнаха финала.

Съвпадение за трето място

Раздразнен от загубата на Франция, много колебливо провел окончателен дуел срещу чехите. Недоволни фенове поздравиха отбора си за всяка грешка. Резултатът бе победата на Чехословакия с резултата: 2: 0.

евро 1960 национален отбор на СССР

финал

Мачът на СССР-Югославия бе проведен на мокър терен, в дъжда. Като цяло играта е равна. Отначало югославците изглеждаха по-добре. В 43-та минута Галич поведе напред отбора. Съветските играчи успяха да отговорят в 49-ата минута. Второто полувреме се проведе под нападението на СССР. Не можахме да определим победителя в главното време. Само в 113-ата минута Вторник понеделник вкара втория гол. ЕВРО-1960 екипът на СССР спечели, благодарение на постоянството на футболистите и съпътстващия късмет.