muzruno.com

Футболен турнир Евро-1984

Футболният турнир "Евро 1984" е първенство, което привлича голямо внимание по редица причини. Там можете да видите и "начинаещите" начинаещи, и невероятен грайфер от голове, но най-често се описва като полза за френския отбор, който беше и домакиня в същото време. Така че, ако се интересувате от този турнир, то този материал е за вас. Тук ще намерите цялата необходима информация за Евро-1984 - кои отбори взеха участие, кой отбор отбеляза най-много голове, напусна групата и как играе в плейофите и много други.

Участниците

евро 1984 г.

Започнете Евро 1984 с оглед на необходимостта от участниците, които отговарят на условията за участие във финалите на този турнир. По това време, след като се класира етап след което е избрано голяма част от екипа, а след това преминава само тези отбори, които взеха първото място. Имаше седем групи, както и от всеки един от тях да излезе най-силният отбор - през 1984 г. те са били: Белгия, Дания, Португалия, Румъния, Испания, Югославия и Западна Германия. По този начин, конкуренцията в последната част щеше да бъде много висока, както и много фенове чакаха началото на турнира с голямо нетърпение. Въпреки това се говореше за седем отбора и в крайна сметка в Евро-1984 участваха осем отбора. Какъв е този отбор, който не е споменато по-горе, и които, следователно, не е участвал в квалификационната фаза?

Домакиня на турнира

състав на португалския национален отбор за Евро 1984

Според традицията френският отбор влиза директно в последната част на Евро-1984. Квалификационен турнир бе проведен за всички отбори, освен това, тъй като тя беше домакинята на турнира. Във Франция тази година бе решено да се проведе европейското първенство, което означава, че французите няма да се борят за билет за последната част на турнира. Те получават автоматично билет - и в същото време преди началото на шампионата се смятат за един от любимите, защото са имали доста силна група от известни играчи. Освен това, както всеки знае, местните стени винаги помагат много, а феновете на своя стадион са един вид дванадесети играч на терена. Ето защо мнозина вярват, че французите могат да спечелят Евро-1984. Съставът на отборите в турнира беше равен, но дванадесетият играч можеше да има пряко въздействие върху резултата.

дебютанти

Евро 1984 квалификационен турнир

Отделно, струва си да се обърне внимание на двата отбора, които до 1984 г. никога в историята не взеха участие в последния етап на Европейското първенство. Тя е срещу Португалия и Румъния, който сензационно си проправиха път до финала на турнира, но много експерти смятат, че те дори не могат да се измъкне от групата, за да им се противопоставят имаше такива гиганти на футбола, като Германия, Испания и Югославия - да не говорим за Френски, за предимството, за което беше казано по-рано. Съставът на португалския национален отбор за Евро 1984 беше много различен от това, което съвременните фенове са свикнали да виждат. Сега много фенове на Португалия са свързани предимно с фигурата на Кристиано Роналдо, който днес е един от най-силните играчи на планетата. Освен това, Португалската националния отбор, има и други видни играчи като Нани и Пепе, както и редица изгряващи звезди като Рената Sanshesh, Джоао Марио или Андре Гомес. В същото време, португалците нямаха особено забележителни звезди, така че никой не очакваше отборът да покаже нещо грандиозно. И докато съставът на португалския национален отбор за Евро 1984 беше все още по-добър от състава на румънците, които като цяло бяха считани за главните външни лица.

Формат на турнира

Евро 1984 състав

Както вече разбрахте, форматът на турнира през 1984 г. беше много различен от този, на който се използват съвременните фенове. През 2012 г. на Европейското първенство имаше четири групи по четири отбора от всяка група от двата отбора, който стигна до четвъртфиналите. През 2016 г. броят на участващите отбори се е увеличил броят на групите е увеличил 4-6, а в плейофите не започват от четвъртфиналите преди четири години, както и с 1/8 финалите. Но в тези дни, че е с различен формат - осем отбора са се формирали две групи, от които двата отбора, които след това се изправиха един срещу друг, след като на полуфиналите. По този начин турнирът продължи много по-малко от сега. Но Евро-1984 във футбола все още се помни за блясък и цвят, а най-важното - невероятна игра, която показа френския отбор.

Група A

Евро 1984 Национален футболен финал

Първата група е така наречената "група на смъртта", които бяха почти всички най-силните представители на Евро 1984 - Франция, Югославия, Белгия и Дания. Мачът на откриването се състоя между отборите на Франция и Дания и развлечения, които той не си спомняше. Само един гол бе отбелязан - Мишел Платини, главният герой на този турнир, спечели тима си победа в края на срещата. Белгийците малко по-уверено победиха националния отбор на Югославия - топките отбелязаха Вандерберг и Грюн. Но вторият кръг се оказа истинска цел фиеста - и двете игри завършиха с 5: 0. Французите победен белгийците (топката вкара Giresse и Фернандес, но Платини вкара хеттрик), а датчаните оставени извън обхвата на националния отбор на Югославия (Berggreen, Elker-Ларсен и Lauridsen тебешир до една добра топка и Арнесен - само две) , Последният кръг е решаваща - французите вече е осигурила достъп до групата, а за второто място във вътрешния опозицията се бори датчаните и белгийците. Франция отново бих искал да благодаря на Мишел Платини за победата, тъй като той проектира още един хеттрик, към която националния отбор на Югославия е в състояние да отговори на само два гола и Sestic Стойкович. Е, в един много драматичен двубой датчаните са в състояние напълно да се обърнат хода на заседанието и осигури достъп до плейофите. Франки Vercauteren и Ceulemans, изглежда, през първата половина да се гарантира на тима си място в полуфиналите, но Арнесен от дузпа малко преди края на първото полувреме намали предимството, и втората Четиридесет и петте минути бяха кошмар за белгийския отбор. Първо Брил изравни, а пет минути преди края на мача Elker-Ларсен даде Дания отбора напред, като го предоставя на полуфиналите. За Евро-1984 екипите, разбира се, не бяха равни, но практиката показа, че не винаги силно звучащите имена могат да гарантират успех. Това важи особено за втората група, която сега ще бъде обсъдена.

Група Б

футбол евро 1984 окончателен

Във втората група бяха отборите на Западна Германия, Испания, Португалия и Румъния. Мнозина вярват, че тя е тук, че ще бъде истинско точкуване фарс, тъй като испанците и германците са просто унищожени португалските и румънците играят помежду си първо и второ място. Но в действителност всичко се оказа съвсем различно. Още в първия мач германците не успяха да победят португалците, а испанците също изиграха равенство с румънците. Във втория кръг на германския отбор бе поправен от побой национален отбор на Румъния с резултат 2: 1 и излезе на върха, тъй като във втория мач на испанците отново не успя да спечели. Германци бяха достатъчни, за да се обвърже с испанците, но те не искат да се откажат толкова бързо - и в 90-ата минута от усещане. Maceda вкара гола, който лишава германците място в полуфиналите, като в паралел мача португалците победиха румънците. В резултат на това испанците дойдоха от първото място, а португалците направиха усещане и се насочиха към полуфиналите от второто.

Първи полуфинал

Евро финал 1984 г.

Така че отборите на Испания, Франция, Дания и Португалия излязоха от полуфиналите си. Еврото от 1984 г. е турнир, който не донесе специални изненади на стадиона на плейофите. В първия мач между домакините изиграха шампионата и изненадващия отбор. За съжаление мечтата на португалката завърши на този етап. През първото полувреме Доджър доведе домакините напред, но през втората половина Йордао изравни резултата, като по този начин прехвърли мача в извънреден труд. Вече в 98-ата минута той успя да привлече отбора си, като даде цялата португалска надежда. Но Domergue и Платини имаше други планове - те са последните пет минути извънредният труд, вкара два гола, които почука на турнира срещу Португалия, а французите си осигури място на финала.

Втори полуфинал

Вторият полуфинален мач бе не по-малко драматичен - докато в него резултатът не се осмели дори да се случи извънредно време. Почти веднага след като се започне съдийски сигнал Дейн Lerby откри резултата, но час по-късно испанците все още са били в състояние да спечели отново - отбеляза все едно Maceda, които погребаха екипа на Западна Германия. В резултат останалата част от мача премина без цели, както и извънреден труд. Дойде на наказателното време, и тук е направил грешка само играч - същата Elker-Ларсен, който всъщност доведе датчаните в полуфиналите отбеляза решаващата гол в третия кръг на вратата на белгийците. В резултат на това испанците спечелиха дузпа, като по този начин постигнаха много впечатляващ резултат за Евро-1984 във футбола. Финалът между отборите на Франция и Испания обеща да бъде много интересен, тъй като се срещнаха двама любима.

финал

27 юни, почти петдесет хиляди души се събраха на главния стадион на страната "Парк де Пренс", за да видят невероятния футбол Евро 1984 - финалът на този турнир. Първата половина на мача беше без голове, но вторият започна веднага много весело. В 57-ата минута Платини направи невероятно - отбеляза много важна топка, но най-важното е, че този мач бе петият в турнира, в който Мишел бе отбелязан в резултат. До последната минута испанецът се надяваше да вкара топката за връщане и да прехвърли играта в извънреден труд, но мечтите им не бяха склонни да се сбъднат. Точка в мача постави Белон, който вкара точно преди последния свитък. Франция стана победителка на Европейското първенство по футбол, показвайки само невероятна игра.

Бронзов медал

Както знаете, сребърен медал на турнира беше отнет от испанския национален отбор, но който получи бронза? До 1984 г. Европейското първенство винаги е имало мач за трето място, което определя кой от отборите, загубили в полуфиналите, ще получи медал. Но този турнир реши да не държи повече за трето място. По този начин бронзовите медали отидоха както на датчаните, така и на португалците. Португалският национален отбор изненада всички, не по-малко от французите - в дебютния си турнир той успя да спечели бронзов медал, макар и разделен с датчаните.

Златен ботуш

Отделно е необходимо да се каже за наградата на най-добрият голмайстор, а също и за главния герой на този шампионат. Франция нападател Мишел Платини е избухнала всички записи и смая света с играта си, той показа на Евро 1984. Както вече бе споменато по-горе, той е вкарал във всеки от петте игри, в които е участвал, с две отличава хеттрик. По този начин, той се превърна в най-резултатен Платини, тебешир до девет гола в пет мача - абсолютният рекорд за Европейското първенство, което не е нито футболист не може да победи днес. Особено този резултат се откроява от най-близкия преследвач Платини Дейн Франк Арнесен, който вкара само три гола, два от които бяха от дузпа. Това, което французинът показа на европейския шампионат, беше умение и умение и той се помни отдавна в много отношения точно за сметка на този турнир.

Шампионат на националния отбор

Както и след всеки голям турнир, след Европейското първенство през 1984 г., експертите идентифицираха единадесет играчи, които формираха "символичния отбор на Европейското първенство". Това включваше най-добрите играчи в техните позиции. Най-добрият вратар е намерено германския Тони Шумахер Защитата достигна две германци, Карл-Хайнц Фьорстер и Андреас Бреме и Португалската Жоао Пинто и Дейн Мортен Олсен. В средата бяха наведнъж пет души, трима от които бяха френски: Ален Гирес, Жан Тигана и, разбира се, Мишел Платини. Те бяха съставени от португалския Фернандо Шалана и Дане Франк Арнесен. Най-доброто от турнира бе немският Руди Фелър.