Описание на длъжността на оператора на трактора. Описание на длъжността на водача на водача на трактора

Почти всички хора знаят за такава професия като шофьор на трактор. Все пак не всеки знае точно какво прави този човек. В тази статия всичко ще се разкаже за тази професия в строго съответствие с това, което предписва специалното описание на длъжността.

Шофьор на трактор - кой е този?

описание на длъжността трактор оператор

Шофьор на трактор се нарича специалист, чиито задължения включват управлението на различни машини тип трактор и товар. Като правило техният водач участва в селското и селскостопанското производство.

Да бъдеш шофьор на трактор не е толкова просто. Компетентният специалист е длъжен да работи постоянно с помощта на знания от областта на химията, физиката, геометрията или биологията. Освен това той трябва да познава основите на металознанието, теорията на машините, основите на агротехническото производство и много други. Въпросният специалист трябва да може да използва голямо разнообразие от електрически уреди и инструменти.

В момента професията на водача на трактора е сравнително обичайна и търсена. Необходимо е да работите изключително физически, затова тази професия не е подходяща за всички, а само за силни, физически развити хора.

Какво казва работната характеристика за получаване на работа? Ръководителят на трактора трябва да има поне средно професионално образование. Изискванията за споменатия специалист варират леко в зависимост от неговия ранг.

Трактор от втора категория

Всички основни задължения и функции на въпросния специалист са описани в длъжностната характеристика.

Ръководителят на трактора на първоначалното, а именно второто ниво, е длъжен да изпълнява следните функции:

  • Управление на трактори с мощност на двигателя не повече от 26 kW (докато самите машини трябва да са с течно гориво).
  • Контрол върху операциите по натоварване и разтоварване.
  • Навременно зареждане на трактора с необходимото гориво. Ремонт и поддръжка на машината - смазване на ремаркета, други елементи.
  • Откриване на проблеми в трактора. Премахване на тези проблеми.
  • Изпълнение на ремонтни работи.

По този начин се изисква специалист от второ ниво, който да изпълнява много функции и отговорности. Ами хората с по-висока квалификация?

Трактор от трета категория

Какво съдържа описанието на длъжността за служителя на трето ниво?

описание на длъжността

За да изпълни следните функции, е необходим водач на трактор с това ниво на умения:

  • Изпълнение на управлението на трактори и други камиони, които имат задвижваща мощност от поне 26 и не повече от 44 kW.
  • Контрол на операциите по натоварване и разтоварване, транспортиране, фиксиране.
  • Пълнене на трактора с гориво, смазване на механизмите и различни елементи на трактора или други машини.
  • Идентифициране и отстраняване на различни видове неизправности при работата на трактора.
  • Извършване на ремонтни работи, контрол на ремонтни работи, извършвани от специалисти от 2-ро категория.

Заслужава да се отбележи и друго задължение на шофьора на трактора на третото ниво. Този специалист е длъжен да знае и да може правилно да прилага разпоредбите на различни регламенти и документи в определени ситуации. Това включва например Кодекса на труда, съответната длъжностна характеристика и други документи.

Трактори от 4-та и 5-та категория

Какво съдържа предписанието на длъжността на оператора на селскостопанския трактор, който е на 4-ти или 5-ти ранг?

описание на длъжността на оператор на селскостопански трактор

Ако говорим за задължения, те са сравнително сходни. Например:

  • От двата специалиста се изисква да извършват надзорна работа за товарене, разтоварване или транспортиране.
  • Шофьорите на трактори трябва периодично да зареждат автомобилите си.
  • И двата специалиста трябва да попълнят цялата необходима документация, да поддържат дневника за смяна (или дневника).
  • От двата служителя се изисква да управляват работните процеси, извършвани от операторите на трактори с по-ниско ниво на умения.

По този начин длъжностните характеристики на тези двама специалисти практически не се различават по никакъв начин. Заслужава да се отбележи само един най-съществена разлика е, че трактор 4-тия бит може да контролира трактора или камион, който се развива мощност 44-74 KW (не повече от 100 к.с. ..), а човек, който има 5-ти изхвърлянето способна контролни машини с мощност над 74 kW.

Кой е шофьор на трактор?

Има и отделно описание на длъжността на водача на трактора. Тя определя всички основни характеристики, характерни за работата на въпросния специалист.

описание на длъжността на водача на трактора

И това е бил съставен доста ясна представа за това, кой точно е тракториста, трябва да се опишат основните функции и отговорности на експерта:

  • Драйверът на трактора трябва да контролира машината, която е зад нея.
  • Той трябва внимателно и точно да третира колата си, за да не допусне умишлени разрушения и неизправности.
  • Навременно зареждайте автомобила си с различни материали от типа гориво-гориво.
  • Шофьорът на трактора трябва да инспектира колата си всеки път преди да започне работа.
  • Извършвайте различни видове ремонти, периодично изпращайте техническите им средства към тях. инспекция.
  • Осигурете оптимална работа с трактора: икономична, но с висока производителност.

Много хора не разбират напълно разликата между специалността на водача на трактора и шофьора на трактора. Всъщност всичко тук е съвсем проста. Един обикновен шофьор на трактори, независимо от нивото на уменията, е в състояние само да контролира колата си. Шофьорът на трактора може да обслужва професионално различни технически средства. Разбира се, последният има много повече отговорности и права. Той има голяма част от отговорността.

Права на оператора на трактор

По-долу ще бъдат дадени основните права на служител, свързан със земеделието. Тъй като общият списък на правата е приблизително същият, тези, които се предписват от длъжностната характеристика на оператора на трактор или водача на трактора, не се вземат предвид.

описание на длъжността шофьор на трактор mtz 82

Общият списък е както следва:

  • Служителят има право да докладва на властите за всички открити нарушения или недостатъци в работата на технологията.
  • Предложете идеи за управление как да подобрите работния процес.
  • Да престанат да извършват трудовата дейност при откриване на недостатъци или неизправности в машинната работа.

Описанието на длъжността на шофьора на трактора на жилищните и комуналните услуги например оставя на служителя следните права:

  • относно социалните гаранции;
  • на специални обувки и дрехи;
  • да работи в удобни условия, в съответствие с установените норми.

Отговорност на оператора на трактора

описание на длъжността на оператора на трактора

От такъв специалист като шофьор на трактор всъщност зависи много. Ето защо нивото на отговорност за този тип служители е много високо. Необходимо е да се даде кратък списък на тези моменти, за които носи голяма отговорност. Като източник ще бъде направена описанието на длъжността на водача на трактор MTZ-82:

  • Служителят е отговорен за пълния отказ или изпълнение, но неправилно, на неговите работни функции.
  • Той се наказва за шофиране в състояние на опиянение.
  • Трябва да отговаря за горивото, което не отговаря на стандартите.
  • Отговорност за нарушения на безопасността.