muzruno.com

Професия "оператор на машинно доене"

В областта на селското стопанство работят много специалисти. Операторът на машинно доене е важна професия, в която човек събира мляко по автоматичен метод. Работниците се нуждаят от различни ферми. Специалистите събират и записват мляко, но също така отговарят за условията за съхранението му и за прилагането на правилата за грижа за животните.

задължения

Операторът на механичните доилни крави трябва правилно да работи и да поддържа доилни инсталации. Той трябва да знае за болестите по животните, поддръжката и лечението. Важно е да се обърне внимание на нуждите на добитъка във витамините, необходими за получаване на висококачествен продукт.

Следните задачи се възлагат на задълженията на оператора на машинно доене:

  1. Дезинфекция на помещения.
  2. Изпълнение на правилата за хранене и пиене на добитък.
  3. Избор на фуражи за животни.
  4. Подготовка за доене и грижи за добитъка.
  5. Преработка и съхранение на мляко.
  6. Отчитане на продуктите и прилагане на мерки за подобряване на ефективността на работата.

оператор на машинно доене

Важно изискване е способността за навременно разпознаване на болестта на вимето, което може да повлияе на общото състояние на животните. Предотвратяването на защитата срещу болести се извършва и от оператора на машинно доене. Не приемайте тази работа хора с увредена мускулно-скелетна система, сърдечни заболявания, кръвоносни съдове и стави.

знание

Операторът трябва да знае:

  1. Устройство и правила за използване на апаратурата.
  2. Правила за сглобяване, разглобяване, грижа за устройствата.
  3. Техника на доене.
  4. Правила и норми за хранене, пиене на добитък.
  5. Потребностите на животните във витамини.
  6. Методи за повишаване на производителността на млякото.
  7. Техника за охлаждане на млякото.
  8. Правила за първа помощ за говеда.
  9. Лекарства и дезинфектанти.

Всички тези знания са необходими, за да може операторът успешно да работи и да получи висококачествено мляко.

Как работи доивната машина?

Принципът на устройството се основава на физиологичните характеристики на животните. По време на машинното доене на крави се активират нервните рецептори, които се намират на зърната. Тактилното стимулиране се счита за предпоставка за прехвърлянето на импулс към мозъка, което води до освобождаване на хормона окситомицин. След това преминава в тъканта на вимето.

работа като оператор за доене

Налице е намаляване на мускулните влакна, заобиколени от алвеоли, така че млякото е изпратено до цистерните и млечните канали. Целият процес трае 30-60 секунди. Теле се счита за ефективно стимулиране на зърната на кравите. Следователно, техниката имитира нейните смучещи движения.

Как се приготвя апаратът

Важно е операторът да научи как да подготви устройството. Процедурата е смазване. За да се увеличи добивът на мляко, сешоари трябва да бъдат третирани със специално масло или крем. Тази процедура стимулира кръвообращението вътре в вимето.

конкуренцията на машините за механично доене

Дизайнът отчита нуждите на добитъка. Притокът на мляко контролира процеса. Всички крави се нуждаят от индивидуален подход, тъй като процедурата се различава в зависимост от породата, размерите и други нюанси.

Подготовка на крави

Трябва да се има предвид, че машинното доене не е подходящо за всички животни. Причината се счита за несъответствие на говедата с изискванията, определени от производителите на устройства. Машинното доене се извършва само при следните условия:

  1. Вимето трябва да е тръбовидно, кръгло или с форма на купа. И дъното му е равномерно.
  2. Разстоянието от вимето до земята не може да бъде по-малко от 45 см.
  3. Дължината на зърната е 6-9 см, а диаметърът в средната част е 2 см. Разстоянието между предните зърна е 6-20 см, а между предната и задната част - 6-14 см.
  4. Продължителността на екструзията между тримерите не трябва да надвишава 1 минута.
  5. Продължителността на доене не трябва да надвишава 7 минути.
  6. Обемът на млякото след доставка не трябва да бъде повече от 200 mg.

работа машина за доене на машина

Най-популярните устройства са устройствата на компанията "Tandem". Устройствата са подходящи за онези ферми, в които няма скоростен добив на мляко и доене. Максималната производителност се постига чрез инсталирането на фирмата "коледно дърво", но за нейното използване кравите трябва да се избират според производителността и скоростта на добива на мляко.

Процедура за доене

Средната продължителност на процеса е 5 минути. Трябва да се има предвид, че през целия период поведението на животното трябва да бъде внимателно наблюдавано, както и потока на млякото през устройството. Ако потокът от течност намалява, тогава машината dodayvanie задната част на вимето.

Процедурата на механичното дозиране трае не повече от 30 секунди. Не прекалявайте дозиращите устройства на зърната, тъй като това може да доведе до болка, потискане на добива на мляко, наранявания на зърната. Преди да използвате устройството, е необходимо да проучите неговите характеристики, за да избегнете грешки при работа. Всяко неточности може да доведе до отрицателни резултати, така че е важно да спазвате правилата на инструкцията.

Обучителни сесии

За да получи работа, операторът на машинно доене трябва да бъде обучен за 1400 часа на пълно работно време. След това на специалист се дава документ за изучаване на програмата и за назначаване на професия (степен 3).

През периода на обучение:

  1. Основи на зоотехниката.
  2. Ветеринарна санитария и хигиена.
  3. Правила за безопасност.
  4. Защита на екологията.
  5. Производствена дейност.

оператор за доене

По време на обучението се извършват проверки. За да получите документ, трябва да преминете изпит, практическа задача и интервю. Обучението се провежда в училища, техникуми и мелници. Често има състезания на оператори на машинно доене, за да изберат най-добрите специалисти и да ги награждават.

жилище

Операторът на механичното доене е задължително снабден с корпус. Обектът се намира в частна част (близо до фермата). Но жилището може да бъде осигурено и далеч от работното място, ако има специална програма за управление. При наемане на стая служителят е напълно или частично компенсиран за плащането. По време на обучението бъдещите специалисти получават настаняване в специални сгради или общежития.

В някои случаи жилищата не се издават. Ако операторът на машинно доене живее далеч от стопанството за отглеждане на едър рогат добитък, той получава безплатно пътуване от дома и връщане на транспорта. Тези данни се обсъждат с ръководството и са посочени в договора. В някои населени места доставката и жилищата не се предоставят. След това служителите трябва да плащат тези разходи сами.

заплата

Работните места на операторите на машинно доене са търсени, но заплатата на специалистите е ниска. Средният доход е 15 000 рубли. Най-високите заплати са в специалистите на Новгород, Мурманск, Камчатка (около 22-25 хил. Рубли). В областите Калуга и Архангелск се наблюдават ниски заплати. Нивото на доходите зависи от условията на труд, тежестта на специалиста и размера на труда.

оператор на механично доене на крави

По този начин операторите са важни работници в животновъдните ферми.