Скиор Нортут Петер: биография, постижения и интересни факти

Нортуг Петер е известен норвежки скиор. В активните си много награди и записи. Той стана световен шампион 13 пъти, два пъти спечелил на Олимпийските игри. На световното първенство той стана абсолютен шампион, след като успя да спечели във всичките шест дисциплини. Станал и два пъти победител в Световната купа, той получи неофициалната титла "Крал на небето". Два пъти е бил признат за най-добрият спортист в Норвегия. Противниците го познават с уникалната си способност да ускоряват до финала, като печелят победа с мощен дрънкане. Особено е възможно за него, действайки като стил на билото.

Биография на скиора

nortuga petter

Нортуг Петер е роден през 1986 година. Той е роден в норвежкия град Мускик в провинция Нур-Тренделаг. Кариерата в професионалните спортове започна с участие в континентални състезания. По-специално, той постига известни успехи в скандинавските състезания, седем пъти напредвайки на подиума. Най-успешният за него са състезателните състезания и започва за 15 километра.

В скиорите на Световната купа Нортуг Петер направи своя дебют през сезон 2005/06. Дебютира в спринт, който се провежда в Драмен. Northgut Petter стигна до финала на 35-ата. В същото време той продължава да участва паралелно в скандинавските състезания. В края на сезона официално бе съобщено, че получава място в националния отбор.

В този случай, вече в първия си сезон на Световното първенство, Нортуг спечели първата победа. На 8 март 2006 г. той завърши на първо място в скиатлона в шведския Фалун. Зад него остави двама германци - Тобиас Ангерер и Аксел Тайхман.

В последната надпревара на сезона Нортуг Петер зае второ място. В същия скиатлон той пропусна победата, като загуби до финала на шведката Матиас Фредриксън по-малко от четири секунди. В общото класиране той завърши първия си сезон в Световното първенство на 15-то място.

Звезда на бъдещето

petter nortug личен живот

Звездата на бъдещето - това е колко много журналисти нарекоха Нортуга в началото на спортната си кариера и те не се провалиха. За договора с него няколко производители на ски оборудване се състезаваха веднага. Победата в тази конфронтация бе спечелена от компанията Фишър. По това време Нортуг все още беше младши, но все пак тарифата му беше включена в договора му. Преди това това никога не е било направено за млад спортист. Тарифата беше умножена по 5, при условие, че Northug ще изтегли норвежкия национален отбор на световния елит до края на 2007 г.

През 2006 г. Зимните олимпийски игри се проведоха в Торино, Италия, но Нортуг не се класира за националния отбор. Скандинавците спечелиха 3 сребърника и един бронзов медал. Такава реч бе призната за провал. Тогава мнозина, като Нортуг, се чудеха защо не е бил отведен на Олимпиадата.

Първият голям успех дойде при него на Световното първенство, което се проведе през 2007 г. в японския Сапоро. Northug спечели в релейното състезание. И две години по-късно в чешки Либерец спечели първия си златен медал на световното първенство в индивидуалното състезание. Норвежката дойде на първо място в надпреварата за преследване, като е пътувала 15 километра в класически стил, а след това с колкото се може повече кънки. Блестящата победа в тази надпревара бе призната за една от най-добрите завършвания на Петер Нортуга.

Кралската година

Петер Нортуг и Каролин

2010 г. стана наистина звезда за северозапад. В края на сезона той спечели Световното първенство за първи път в кариерата си. 9 пъти, Northug дойде на финалната линия първо, още 6 пъти беше втора и веднъж зае трето място. Видимостта на борбата той успя да наложи само чешкият Лукас Бауер, който стана втори в класирането. Но в действителност нямаше борба, защото предимството на Нортуга беше 600 точки.

През същата година норвежката победоносно се представи на Олимпийските игри във Ванкувър, Канада. Въпреки, че в началото всичко се обърка. На разстояние от 15 километра свободен стил Нортхуг е дошъл да завърши 41-во и преследването е във водещата група, докато не падна зад в последния изкачване, за довършителни работи само 11-то място.

Но в масовия старт на 50 километра в финалната линия той успя да победи германеца Аксел Тейхман с три десети от секундата, след като спечели първия златен олимпийски медал.

В релето Нортуг изтича на последния етап, като се отдалечи от четвъртото място. Той успя да преодолее лидерите, но до този момент шведът Маркъс Хелнер се отказа от преследвачите си, така че норвежците спечелиха сребро.

В последното състезание за спринт, Northug се бори с двама руснаци Никита Крийков и Александър Панжински, давайки им и печелейки бронз.

В последния отбор спринт, Northug спечели още едно олимпийско злато с Eystein Pettersen. За националния отбор на Норвегия това беше триумфална олимпиада, където заеха първо място в общата класификация на ски бягане.

Втори триумф на Световното първенство

petter nortug най-доброто завършване

В Световната купа 2010/11, Northug отстъпи място на швейцарците Дарио Кьолн, заемайки второ място. През сезона 2011/12 стана третият, което позволи на Кьолн да направи двойно злато. Само през сезон 2012/13 отново си възвърна заглавието на най-силната скиорска планета.

В цялостното класиране той победи швейцарския Darijo Кьолн, който този път беше трети и руски Александър Легков, завършвайки на второ място. Последното му предимство бе почти 200 точки от най-близкия преследвач.

Втори олимпийски триумф

Скиор Нортуг Петер

Но второто Олимпийските игри в кариерата си са се развили неуспешно. Първоначално той пропусна състезанието от 15 км с класически стил. След това той се провали на скиатлон, заемайки само 17-то място.

В състезанието за 50 километра от масовото начало дойдоха 18 позиции. Най-близко до олимпийския медал, Нортуг беше в релето. Той отново се завтече на последния етап. Но този път не успя да премахне изоставането, което сънародниците му създадоха в началото на състезанието. Нортуг донесе норвежкия отбор на четвърто място, почти 40 секунди зад французина Иван Буате.

В спринт състезание от свободен стил Northug неочаквано загуби в полуфиналите, а в последния ден на Олимпиадата, съчетано с Ola Vigen Hattestad, беше само четвъртият в спринта на мъжете. В резултат на това той не успя да спечели един медал, но това не попречи на неговия отбор да спечели в класирането на ски-бягане.

Личен живот

Личният живот на Петер Нортуга е много успешен, въпреки че той остава неженен през цялото това време. Известно е, че в началото на кариерата си той се е срещнал с бегач Райх Нордтъм. След това имаше загадъчна афера с порно актрисата Айлар Лий, която скиорите отречеха по всякакъв начин.

През 2015 г. Петер Нортуг и Каролин Дал, скандинавски поп-певец, се срещат заедно. Също така има постоянни слухове за романа му с началния скиор Каролин Воллан, който е по-млад от него в продължение на 9 години.

През 2014 г. Нортуг беше в центъра на силен скандал. Той се е напил в инцидент близо до Трондхайм. 23-годишен мъж, който беше в колата си, счупи ключицата му. Самият Петер изчезна от мястото на инцидента, но после призна, че е зад волана.

Той бе лишен от свидетелството си за управление, осъден на 50 дни затвор и голяма глоба.