Руски luger Demchenko Алберт: биография, спортна кариера, личен живот

Алберт Демченко, чиято биография е представена в тази статия, е легендарна руска шейна, седемчасов участник и трикратна награда на Олимпийските игри. Той спечели много пъти в шампионите на Русия и Европа, както и в Световното първенство.

Биографична информация

Демченко Алберт Михайлович е роден през 1971 г. в малкото градче Чусоуй, разположено в района на Перм, в семейството на металурзи. Той беше най-големият от петте сина. Детството Алберт не може да се нарече спокойно: той е израснал с марионетка и тормоз. Ученето му в училище му беше трудно. Единственото забавление на бъдещия спортист беше шейната. И те бяха изработени от импровизирани материали - бащата заварил няколко тръби и ги покрил на дъската. На такава шейна Деменко Албърт проведе първото си тренировка за любители.

Албърт Демченко биография

След дипломирането си, бъдещият озаглавен "лугер" продължил образованието си в Хуманитарния и социален институт. Трудните 90-те години не заобиколиха семейството на Деченко. Алберт е принуден да търси пари, за да спечели допълнителни пари на различни работни места. Той успя да овладее професията на шофьор, товарач, ремарке и дори продавач на месо на пазара. Но временните трудности не можеха да отблъснат страстта му към шейната.

Спортна кариера

Сериозно да влезе за спускане с шейни, Деченко започна през 1984 г. под ръководството на Татяна Юферова. Шест години по-късно Алберт получи предизвикателство пред националния отбор на Съветския съюз. Но първите успехи дойдоха при него като част от руския отбор.

На европейското първенство през 1996 г. Демченко спечели среброто в единични и бронзови срещи в двойните. Тогава, след почивка, свързана с икономическата криза и здравословните проблеми, Алберт се върна в големия спорт. През сезон 2004/2005 той успява да спечели Световното първенство сред сингли.

демонко алберт

След това дойде предлимпийският сезон. Демченко Алберт успя да спечели сребърен медал в Торино, както и да спечели Европейското първенство в сингъл. Две години по-късно руският логер заема второ място в континенталното първенство, а през 2010 г. европейското първенство в Чесана завършва с триумфална победа. Демченко повтори успеха си две години по-късно в родната си писта в Парамоново.

Олимпиадата в Сочи трябваше да бъде седмата за Албърт. Обучението беше повече от задълбочено: Албърт лично участва в разработването на нов модел шейни, успоредно с това, той добави колекцията си от златни награди от Европейското първенство в Сигулда. И сега Олимпиадата-2014 започна. В допълнение към синглите, които вече станаха корона за Демченко, Алберт взе участие в релейното състезание. И много успешно - спечели два сребърни медала.

След олимпиадата в Сочи 43-годишният споотик обяви края на своята дълга и легендарна спортна кариера.