muzruno.com

Инженер по безопасност на труда: описание на длъжността

За мониторинг на ясното изпълнение на изискванията за сигурност се добавя допълнителна единица към персонала на служителите - "инженер по безопасност и безопасност". Хората, които вече работят по тази специалност, са сходни. Всеки казва, че за тази работа е подходящ човек, който е напълно развит, който разбира работата на предприятието и конкретните процеси в частност.

Обща информация

Инженерът по безопасност и здраве при работа, чието образование играе важна роля при наемането, може да има три категории. За позицията може да бъде назначен специалист, който да отговаря на изискванията, които се прилагат за тази позиция, а именно, висше образование, с трудов стаж не uchityvaetsya- средно професионално образование с трудов стаж като инженер (механична) 3 години.

инженер по здравеопазването и безопасността

Изискванията могат да варират в зависимост от категорията, която инжинерът по безопасност и здраве ще има. Заплатата от това, съответно, също ще се промени. Средната заплата е от 15 до 40 000 рубли.

Често срещан въпрос сред тези, които желаят да получат ценен достъп в работната книга "Инженер по безопасност и здраве": къде е бъдещото специализирано проучване? Просто няма отговор на този въпрос. Експерт в тази област може да бъде служител, който има квалификацията "инженер". Обучението не се провежда в образователни институции, специализирани в областта на безопасността и безопасността при работа. Кандидатът може да посещава само курсове за защита на труда, които се четат във всички технически университети.

Ключови инструкции

Инженерът по безопасност и здраве при работа използва в документа си следните регулаторни документи:

  • законодателни актове и други документи, свързани с РТ;
  • нареждания (поръчки) на ръководителя на дружеството, родителски организации;
  • правила за трудовото положение, установени в дружеството;
  • описание на длъжността.

на инженера по мерки за безопасност и безопасност на труда, където се провеждат проучвания

Инженерът за HSE трябва да знае:

  • законодателна база за защита на трудовата дейност, NPA;
  • изисквания за надеждност и безопасност, прилагани към производствените процеси;
  • начини за определяне на условията на труд, при които служителите работят в предприятието;
  • система на организация и принципи на работа в областта на RT;
  • психофизичните изисквания, наложени върху тежестта на труда, използването на услуги на работниците, които са били прехвърлени на лека работа, както и на жените и малките деца;
  • характеристики на функционирането на устройствата и оборудването;
  • начини за разпространение на информация в областта на здравето.

функции

Инженерът по безопасност и здраве изпълнява следните действия:

  • Организира работата по СЗ.
  • Контролира изпълнението на NPA и други документи, свързани със защитата на труда.
  • Разработва и прилага нови мерки за предотвратяване на професионалните заболявания и предотвратяване на злополуки в компанията, модернизиране на качеството на работните условия.

обучение по инженерство в областта на здравето и безопасността

  • Осигурява документална помощ в случай на въпроси относно СЗ.
  • Сътрудничи с работодателя за създаването на безопасен и здравословен климат в предприятието.
  • Представлява необходимото отчитане на дейността му.

задължения

Инженерът по безопасност и здраве при работа е длъжен:

  • Извършва организацията на всички процеси на OT, както и връзката между блоковете да се съобразят със стандартите за безопасност по отношение на качеството и условията на труд, провежда държавната политика в областта на дейност на работниците в рамките на своите правомощия.

Инженер по безопасност на труда

  • Анализирайте условията на труд на служителите, степента на нараняване и нивото на професионалните заболявания. Разработване на набор от мерки за модернизиране на условията на труд, предотвратяване на професионалните заболявания и предотвратяване на наранявания.
  • Въвеждане на модерни международен опит в професионалното здраве и безопасност, да разработват и прилагат модерни и съвременни елементи на устройства за безопасност и заключващи за защита на работника от опасни и вредни производствени фактори.
  • Провеждайте първични (уводни) инструкции за ДТ с нови служители, командировани студенти, както и ученици и студенти, които са дошли да работят.
  • Да осигури обучение на ръководния персонал в областта на експертните познания, да бъде комисия за тестване на знанията на служителите в областта на HSE.
  • Участвайте в разследването на трудовите злополуки.
  • Осигурете пожарна безопасност и противопожарна защита в предприятието.
  • Прилагане на съвременни научни разработки за защита на предприятието от пожари.
  • Уверете се, че мерките и препоръките, предписани от държавните органи по противопожарна безопасност, се извършват по качествен и навременен начин.
  • За организиране на висококачествено обучение за служителите на принципите за пожарна безопасност и да се гарантира участието им в предотвратяване и отстраняване на пожари, отказват работници, които не са били в обучение на платежния баланс.

права

Инженерът по безопасност и здраве при работа има право:

  • Да се ​​запознаете с проектите на решенията на ръководителите на компанията, пряко свързани с неговата сфера на дейност.
  • Провеждане на проверка за съответствие с изискванията за защита на служителите по всяко време на предприятието.
  • Изисква и получава от производствените отдели необходимите данни и документи за наблюдение на верността на включването в тях на изискванията за ДЗ.
  • Да предложи на работодателя рационални предложения за модернизиране на условията на труд в предприятието, защита на индустриалните права на работниците.

Обратна връзка от инженер по здравеопазването и безопасността

  • Да се ​​изисква от ръководителите на отдели стриктно да се съобразяват с изискванията на органите за държавен надзор, както и дейностите, които се развиват в предприятието, изцяло и навреме.
  • Да отнемат разпорежданията на ръководителите на подразделения, ако противоречат на нормативните актове, както и на приетите в ръководството документи, да информират ръководителя за това.
  • Да се ​​преустанови действието на всяко оборудване и инструменти, ако в тях бъдат открити нарушения на правилата за извънградски оръжия.
  • Да предложи начини за управление на модернизирането на условията на труд в рамките на тази длъжностна характеристика.

Инженер по безопасност на труда: отговорност

Носи лична отговорност (в рамките на действащото законодателство):

  • При лошо изпълнение или пълно неизпълнение на задълженията си, неправилно или пълно неизползване на предоставените права в пълен размер.
  • За нарушения на правните норми, които са били извършени в изпълнение на служебни задължения.
  • За материални щети, причинени на предприятието.
  • За нарушаване на законодателството за Хепс, както и за ТБ.
  • За надеждността на информацията, предоставяна на държавните статистически органи.