Хаджимурат Гацалов: Олимпийски шампион в свободна борба

Според неофициални данни на Северна Осетия се класира на първо място в света по броя на специфичните шампион по борба на глава от населението. Така или не - не е известно точно. Въпреки това, може да се каже със сигурност: борбата за свободен стил е много популярна в републиката. Поради огромния конкуренцията на национално ниво, много спортисти тръгват да играят за други страни. Един от тези, които не се страхува от твърда борба и остана в Руската федерация, е легендарният Хаджимурат Gatsalov, на петкратния световен шампион и олимпийски медалист. Преди известно време успешно се премести от категорията на 96 кг в тежката категория.

Първите стъпки на шампиона

Хаджимурат Солтанович Гацалов е роден в Северна Осетия, в село Чикола. Той е възпитан в осетинско семейство, изповядвайки исляма. Той има трима по-големи братя. Всички те са професионални спортисти. В детска възраст, нашият герой често се опитваше на медали, които донесоха от състезанието.Хаджимурат Гацалов

Момчето започна да играе свободна борба в родното си село, след което реши да се развива по-нататък, след като се премести в столицата на републиката. Във Владякавз Хаджимурат започва да тренира в спортен клуб "Аланс". Неговият треньор и наставник беше Вадим Цебоев. Тяхното сътрудничество продължава и до днес.

Оттогава Гацалов мечтае да стигне до Олимпийските игри. През 2000 г. вече почувства сили да продължи да завладява желаната среща на високо равнище. Кога роден от Северна Осетия започна да говори за руския национален отбор? Това се случи през 2001 г., след като човекът получи първите награди на вътрешни състезания.

Скоро следват първите победи на международно ниво. През 2002 г. Хаджимурат Гацалов спечели Световното първенство в американския град Спокейн.

Атинските подвизи

Решително за осетия атакуващ бе победата в руското първенство през 2002 г. Така той осигурява олимпийски билет за игрите в Атина.

Хаджимурат Гацалов е доста рядко съчетание на физическа сила, интелигентност и скорост в света на спорта. При първите си олимпийски игри един млад спортист, който наскоро се представи на младши ниво, беше абсолютно спокоен, изчисляваше всяко движение на своите съперници. Той не се поддаде на емоциите. Особено забележителна беше борбата му в полуфиналите. Гацалов Хаджимурат СултановичТой се изправи срещу бъдещия шампион на битките със смесен стил под UFC версията - Даниел Кормиер. Руският свободен борец все още не е знаел за това. Осетия уверено превъзмогна американския боец.

Във финала той играе срещу узбекския борец Ибрахимов. В горчива борба нашият герой успя да спечели. Той донесе на руския национален отбор златен медал в категорията до 96 кг.

След това в света на свободния стил борба дойде истинската ера на Khadzhimurat Gatsalov. В продължение на няколко години спечели световните първенства, като натрупа 4 титли до 2010 г.

Спокойно и завръщане

Свободната борба е много травматичен спорт. През годините на активна кариера борците са обрасли с наранявания, различни наранявания, губят скорост, острота. Хаджимурат Гацалов започва да се явява млад съперник. Дойде време, когато осетия атакуващ не успя да спечели на международно ниво. Но той не се отчайваше. Руски скитникТриумфалното връщане се състоя през 2013 г., когато Осетия отново спечели световното първенство. Той направи това, като се оттегли от обичайното си разделение на тегло в тежка категория.

Година по-късно Хаджимурат Гацалов отново отива на световното първенство. Той трябваше да се бори в категорията до 120 кг. В Ташкент той не остана без награди. Х. Гацалов взе бронзов медал. Въпреки успешния експеримент, през 2016 г. състезателят се връща в обичайния клас на тегло до 96 кг. Осетин щеше да участва в шампионата на страната, която се превърна в селекция за Олимпиадата в Рио. Тук не можа да се противопостави на нещо, което хвана смелостта Анор Болукаев, който в крайна сметка спечели чиста победа.