Заместник Артър Борисович Таймазов - биография, дейности и интересни факти

Артър Борисович Таимазов е известен спортист и политик. Свободен скитник. Той играе за националния отбор на Узбекистан. Смята се за един от най-талантливите представители на този спорт. Три пъти стана олимпийски шампион, той многократно спечели на световното първенство по азиатско първенство. Смята се за най-титулярния спортист на Узбекистан в историята. В момента той е заместник на Държавната Дума на Руската федерация.

Биография на спортиста

артър борисович таймазов

Артър Борисович Таимазов е роден в Северна Осетия през 1979 година. Той е роден в малко село, наречено Nogir. Всъщност това е предградие на Владикавказ.

Заедно с братята си, като дете, той бил отвлечен от свободна борба и вдигане на тежести. Първият му наставник беше майстор на спорта в свободна борба, Хасан Апи, почетен треньор на RSFSR.

Когато Артър Борисович Таимазов започна да показва много добри резултати, имаше личен треньор. Те станаха почетен треньор на СССР Казбек Дедегкаев, който изведе много известни бойци. Три пъти е бил признат за най-добрият треньор на света.

За разлика от Артър, по-големият му брат Тимур продължил да вдига тежести. И той постигна и отлични резултати в този спорт. През 1996 г. печели Олимпийските игри в националния отбор на Украйна. Също така два пъти той стана най-добрият в световното първенство.

Кариера в спорта

тимазов артур борисович заместник

Първият успех на Артър Борисович Таймазов бе постигнат през 1998 година. Той беше първият в Световните младежки игри. Редовно участва в младежки и възрастни борби за турнири. На състезанията всички заобикалящи го хора отбелязаха забележителния си напредък, колко уверен е, че отива на поставената цел - Олимпийските игри.

През 2000 г. в Сидни той заминава за националния отбор на Узбекистан. Таймазов Артър Борисович, чиято биография е в тази статия, е извършила в категорията на тегло до 130 килограма. Брилянтно се движеше на разстояние от турнира, 21-годишният Таймазов стигна до финалния мач. Там той беше против неговия сънародник Дейвид Мусълбес. По-опитният Мусулбес беше по-силен.

Така в актива Таймазов се появи първият сребърен медал на Олимпийските игри.

Олимпиадата в Атина

Таймазовата артур Борисович биография

След неуспеха в решителния мач, Таймазов отбеляза няколко важни победи в континентални и световни турнири. Например, през 2001 г. отново стана вторият в световното първенство в София. На финала Мусълбес отново беше по-силен.

Но година по-късно в азиатските игри в Южна Корея Бусан равен Таймазов не е намерен. През 2003 г. за пръв път в кариерата си, той спечели златен медал на Световното първенство в Ню Йорк. На финала победи Америка с Кери Маккой. При това превъзходство националният отбор на Узбекистан спечели два златни медала, което му позволи да поеме честното четвърто място.

С такъв багаж спортистът се приближи до Олимпийските игри в Атина през 2004 г. Националният отбор на Узбекистан, той представлява в категорията на тегло до 120 килограма. Както и в предишния миг, стигнах до последната борба. Този път неговият съперник беше иранската Alireza Rezai. Таймазов Артър, чиято биография е в тази статия, спечели и стана олимпийски шампион. Узбекските борци могат да се присъединят към олимпиадата. В допълнение към "Таймазов" златен отбор донесе гръцки-римски борец Александър Докуришвили, сребърен медал от друг фрийман, Магомед Ибрахимов. В резултат Узбекистан зае трето място в отборното събитие.

Второ олимпийско злато

Артър Тиммазов биография

Подготвяйки се за следващия голям старт на четирите години, Таймазов отново стана световен шампион и победител в азиатските игри. Героят на нашата статия традиционно премина към финалите, където се срещна с руския Бахтияр Ахмедов. Таимазов спечели, стана два пъти олимпийски шампион.

Но в момента този състезател е лишен от тази награда. През 2017 г. Международният олимпийски комитет реши да дисквалифицира борецът от тези състезания заради откриването в кръвта на забранени препарати - "Станозолол" и "Торинобал".

След олимпийските игри в Пекин спортистът пропусна целия следващ сезон. Той е натрупал голям брой сериозни наранявания, през цялата година той е посветил реставрационни процедури. Върна се в килима Таймазов едва през 2010 година. Вярно е, че не може да спечели друго злато от световното първенство. В последната битка, загубена за руския спортист Билялу Мачов.

Олимпиадата в Лондон

През 2012 г., за Олимпийските игри в Лондон, Таймазов дойде в ранга на един от лидерите на турнира.

В последната битка той се срещна с грузинският боец ​​Дейвид Модмамашвили. Таимазов спечели и отново стана олимпийски шампион. Той влезе в историята на състезанието като състезател по свободен стил, който спечели до три олимпийски злато. Преди него такъв резултат бе постигнат само от съветския атлет Александър Медвед и руския Бувайшър Сатиев.

Политически подарък

артър borisovich taymazov гражданство

След като завърши с професионална спортна кариера, Таймазов се обърна към политиката. И той става заместник на Държавната Дума на Руската федерация. Въпреки факта, че се състезава за националния отбор на Узбекистан в състезанията, гражданството на Артър Борисович Таймазов беше руски и узбекски. От тях трябваше да се отърват.

Той взе участие в вътрешните партийни избори на "Обединена Русия" и получи над 46,500 гласа в Северна Осетия. По този начин той става лидер на състезанието заедно със Зураб Макиев. През юни неговата кандидатура беше одобрена за парламентарни избори в Северно-Осетия окръжен мандат.

След като спечели, Артър Борисович Таймазов стана заместник.