Голямата награда на Бразилия: история, най-вълнуващите състезания и интересни факти

"Формула 1" - едно от най-вълнуващите и грандиозни световни първенства. Всяка Гран При е истинско шоу, където зрителите могат да видят сериозната топлина на битката до последния метър от разстоянието. Това състезание не е само състезателни шофьори, но и отбори. Голямата награда на Бразилия е една от най-интензивните в целия календар. И това не е изненадващо, защото традиционно тук е последното състезание на сезона. Понякога съдбата на шампионата се решава по този маршрут.

Гран при на Формула 1 на Бразилия: история

Първият автомобилен състезател започва в Бразилия през 1934 г., но сцената официално е добавена към календара едва през 1973 г. Мястото е избрано от град Сао Пауло. Първите две години от състезанието спечелиха бразилеца Емерсън Фитипалди. През 1977 г. поради оплаквания беше взето решение за отлагане на сцената в Рио де Жанейро, но през 1979 г. Гран при на Бразилия се върна в Сао Пауло.

През този период градът е в процес на урбанизация, населението непрекъснато се увеличава. Броят на бедните, живели в бедняшките квартали, също нарастваше. Както знаете, "Формула 1" е спорт за богатите. Тук има много пари в обращение. Това контрастира рязко с бедността на много бразилци. Затова през 1981 г. Гран при на Бразилия отново беше преместена в Рио, където имаше по-богати хора. Състезанията тази година бяха доста скандални.

Състезателите Алън Джоунс и Кеке Росберг, които завършиха съответно първото и второто, бяха дисквалифицирани поради нарушение на правилата. Победителят бе обявен Алън Прост. Този велик ездач се нарича крал на Рио, защото той успя да спечели по този път победа още четири пъти. Нелсън Пикет го направи два пъти състезание. голямата награда на Бразилия

През 1990 г. Гран при на Формула 1 на Бразилия отново се връща в Сао Пауло. Четиридесетата победа в кариерата и шестата в Бразилия успява да спечели Алън Прост. През следващата година, тази надпревара Ayrton Senna печели, а през 1993 година. А година по-късно първата му победа в Бразилия е спечелена от Майкъл Шумахер. Той успя да стигне до финалната линия още три пъти за кариерата си.

Гран при на Формула 1 на Бразилия 2007

На този път съдбата на шампионата понякога бе решена. Преди състезанието за титлата бяха предявени три пилоти. Завършил по правило сезонът на Голямата награда на Бразилия. Квалификацията беше много важна, тъй като всеки трябваше да завърши поне определена позиция и да разчита на провала на противниците. Кими Райконен само бе победена победа, а Хамилтън не можеше да бъде по-ниска от петата, а Алонсо трябваше да е на второ място.Формула 1 Гранд в Бразилия

Но за нищо не е непредвидимата Гран при на Формула 1 на Бразилия. Квалификацията се състои от три сесии. Пола спечели Фелипе Маса, Хамилтън беше втори, Алонсо - трети, а Райконен успя да заеме само четвърто място. Но в състезанието ситуацията се промени. Маса успя да запази първата си позиция, но Хамилтън започна проблеми. Райконен успя да заобиколи Алонсо. Сега титлата шампион зависи от Фелипе Маса. Той пропусна Кими Райконен, който успя да завърши първи и да стане световен шампион. Беше фантастична раса.

Най-драматичната Голяма награда в историята

Но реалната драма се състоя след една година. Актьорите бяха едни и същи участници. Само титлата претендира бразилския състезател Фелипе Маса и британеца Люис Хамилтън. Те успяха да покажат защо формулата "Формула 1" е популярна в света. Бразилската квалификация за Голямата награда би могла да повлияе на хода на състезанието, защото Фелипе трябваше да спечели състезанието и очакваше Хамилтън да се проведе под петата. Само така Маса може да стане шампион.

Състезателният уикенд се състои от няколко етапа. Това е различно от другите спортове "Формула 1". Бразилската квалификация за Голямата награда за отбора на Люис Хамилтън беше много важна. Те решиха да разчитат на надеждността, така че британците трябва да са били в топ пет. За Фелипе Маса беше Гран при на Бразилия. Квалификацията трябваше да завърши с полюси за него. И стана. След старта Масе успя да запази първата си позиция и Хамилтън заема петата, което беше доста задоволително. Но десет обиколки преди края на дъжд слязоха, състезателите промениха обувките си, с изключение на Тимо Глок и Ярно Трули.

Въпреки факта, че Хамилтън се завърна на пистата за Глок, той все още заема пето място, докато не го изпревари млад германец Себастиан Фетел. Беше фантастично, защото това изпреварване направи Маса шампионът. В кутиите на "Ферари" вече започнаха да се радват, но след няколко секунди забелязах, че Глок не може да се справи с колата на мокра писта, а Люис все още успя да завърши пети. Формула 1 в бразилската квалификация

Масата бе наречена 30-втори шампион. Той спечели състезанието, но загуби шампионата. Вероятно това беше една от малкото церемонии по награждаване, където никой не се усмихна, а победителят дори плачеше. Такива изненади понякога представляват "Формула 1". Бразилската квалификация за Голямата награда, където Маса спечели полюса, а печелившата надпревара не му донесе титлата шампион.

Интересни факти

"Формула 1" Голямата награда на Бразилия се провежда на пистата "Интерлагос". Много е трудно за ездачите, тъй като те трябва да се движат обратно на часовниковата стрелка. Има няколко възможности за изпреварване.

"Формула 1" Бразилската Гран При (квалификация и състезание) може да се проведе при променливи метеорологични условия. Топлината може да бъде заменена от силен дъжд. При високи температури автомобилите имат силно износване на гумите. "Формула 1" Бразилската Гран При е специална надпревара, те са били световни шампиони Алонсо и Хамилтън, но те никога не са спечелили. От 2004 г. насам този етап завърши сезона. Формула 1 Гранд в Бразилия

Голямата награда на Бразилия е историческа верига с невероятна атмосфера и прекрасни фенове. Всяко състезание е истинско шоу. Това никога не е скучно тук. Добрата новина за феновете беше, че договорът за Голямата награда на Бразилия бе удължен до 2020 г.