Кой е маркетолог? Описание на професията. Възобновяване на маркетинг

Мислили ли сте някога за какъв принцип магазините купуват стоки за по-късна продажба? Може би асортиментът им е зареден с всичко, което се предлага от производителя, или те вдигат стоките само по свой вкус? Не! Преди рафтовете на магазините да са пълни с този или онзи продукт, се провеждат сериозни маркетингови проучвания. Нейната цел е да проучи съществуващото търсене на потребителския пазар. Ако едно предприятие се интересува от увеличаване на продажбите, то не може да направи без такъв специалист като маркетолог, който провежда подобни проучвания.

Основни функции

По въпроса кой е такъв маркетингов специалист, няма един отговор. Факт е, че функциите на този специалист в различни компании могат да се различават значително. Така че една фирма отделя повече внимание на организацията на рекламата на стоките, а друга се фокусира върху изследванията на конкурентите и потребителите.

който е маркетинг

В тази връзка, накратко да отговори на въпроса, кой такъв маркетолог е невъзможно. Но тази публикация е много отговорна. Като цяло функциите на този специалист са да се осигури максимална ефективност на компанията и да се увеличи въздействието на нейните дейности. В същото време трябва да се приложи цялата гама от маркетингови техники.

Основни отговорности

Маркери трябва да изпълняват:

- оценка на капацитета на пазара,
- анализ на индустрията-
- прогноза на търсенето-
- сравнителен анализ -
- развитие на маркетингови стратегии.

Както можете да видите, задълженията на този специалист са много големи. Много е трудно да се справим само с такъв обем работа. В това отношение големи отдели създават цели отдели за популяризиране на стоките. В малките фирми има пост "мениджър-маркетолог". Този служител, заедно с основните му задължения, се занимава с продажби и търсене на клиенти.

интернет маркетинг

Успешният специалист има перспективи за кариера. С течение на времето той може да бъде назначен за директор на маркетинг или търговски директор на компанията.

Необходими знания

Кой е маркетолог? Това е преди всичко специалист с добра теоретична основа. Тези, които не знаят напълно принципите на маркетинга, няма да могат да провеждат изследвания и да развиват необходимата концепция за реклама. За тази длъжност, освен висше специализирано образование, ще са необходими знания за психологията, социологията и законодателната база.

маркетинг анализатор

Един добър маркетинг, наред с други неща, трябва да има аналитично и в същото време творческо мислене. Той трябва лесно да установява контакти с различни хора, да е общ, да има емоционална стабилност и дипломация.
Търговецът трябва да бъде уверен потребител на персонален компютър, и също познават основния пакет, който включва офис и специални програми. За да овладеете този обем, специалистът ще бъде активиран от математически способности. Не го възпрепятства и познава основите на програмирането.

На практика всички търговци се иска да говорят задължително чужд език. Това е особено важно, ако фирмата работи на международния пазар.

Интернет маркетинг

Някои специалисти изучават пазарите на продажби и популяризират реклами в интернет. Те се наричат ​​малко по-различно. Това са интернет маркетинг. В допълнение към всичко това, техните задължения включват:

- привличане на посетители на сайта на корпорацията -
- разработването на интернет проекти.

В резултат на това трябва да се осигури висока рентабилност на паричните инвестиции в World Wide Web. Интернет маркетинг е специалист, който знае не само основите на маркетинга. Той трябва да има познания в областта на мрежовите технологии, както и уеб дизайн и да има практически умения, които ви позволяват бързо да намерите необходимата информация на World Wide Web.

добър маркетолог

Интернет маркетолог е специалист, ангажиран в създаването на рекламни изображения и текстове, добре запознати с електронните платежни технологии и способни да комуникират с клиентите. Както виждаме, този пост изисква много. Интернет маркетингът е усилен опит за събиране на необходимата информация, която в бъдеще трябва да бъде систематизирана и анализирана. Освен това въз основа на получените данни експертът разработва определена стратегия за популяризиране на стоките.

Анализатор маркетинг анализатор

Задачата на този специалист е да анализира пазарната структура, да прогнозира търсенето и да оцени възможностите за рекламиране на новосъздадени застрахователни продукти. Маркетинговият анализатор трябва да владее добре всички инструменти на своята професия. Това ще позволи на компанията непрекъснато да се развива и да работи успешно.

възобновете маркетологаКой е анализатор маркетинг? Той е специалист, който следи всички нововъзникващи пазарни тенденции и може да се движи в условия на несигурност.

Какъв е обхватът на маркетинговия анализатор? Този списък включва:

- провеждане на полеви изследвания фокус група-
- мониторинг на пазара, на които има конкуренти -
- изследователски предпочитания на потребителите -
- формиране на асортиментна политика -
- отчитане и др.

Специалистът по маркетинг, състоящ се от голяма компания, също участва в регионалното проучване на пазара. Това е специалист, който може да генерира идеи, да намери подходящата информация, да управлява събития и хора.

В момента професия на маркетингов анализатор е в списъка на най-обещаващите и престижни. Следователно, няма нищо изненадващо във факта, че работодателят представя по-високи изисквания към кандидатите за тази длъжност. Като правило, кандидатите се проверяват за знания по социология и икономика, право и статистика, действащото законодателство и историята на развитието на производството и търговията.

Маркери на Москва

Кандидатът за позицията на маркетинг анализатор да бъде общителен, Бъдете максимално аналитични и структурирано мислене, непрекъснато се стремим да се подобри и да имат отлична памет, организационни и аналитични умения.

търсене

Понастоящем е трудно да се намери фирма, чийто персонал няма да има търговец. Основните предимства на тази професия, освен голямата популярност, е фактът, че тя е силно платена. В самото начало на кариерата си, завършил университет без опит, все още има доход от тридесет хиляди рубли. След като доходите му достигнат до петдесет или шестдесет хиляди рубли на месец. Но тази сума не е ограничение. Трябва обаче да се има предвид, че бърза кариера се извършва само от внимателни и трудолюбиви служители.

Изборът на професията на маркетолог може да бъде повлиян от неговото търсене не само от производствените компании. В услугите на тази специализирана фирма и консултантски фирми.

Къде да отида да уча?

Така че вече знаете кой е такъв маркетолог и сте решени да намерите тази специалност. Уменията на тази професия успешно се овладяват от хора, които са получили по-високи социологически или икономическо образование. Освен това много университети вече въведоха такава посока на подготовка на студентите като "Маркетинг". Почти всеки университет в страната има такива специализации. Въпреки това, специалистите по маркетинг в Москва, като правило, това са хора, които са завършили Московския държавен институт по международни отношения, Национален изследователски институт "Висше училище по икономика" или институт по бизнес администрация на Руската академия на националната икономика и публична администрация към президента на Руската федерация. Тези университети са особено цитирани сред работодателите в столицата. Преди лице с диплома от такава институция, вратите на най-престижните консултантски компании, специализирани в маркетинга, са отворени.

Как да напиша резюме и да си намеря работа?

За да заемете свободното място в избраната от вас компания, ще трябва да напишете резюме. Един търговец в държавата ще има само един, който според образованието и личните му характеристики ще бъде подходящ за работодателя. Това ще трябва да се вземе под внимание при подготовката на биографията ви.

Преди всичко, демонстрирайте своето собствено познание за компанията, до която изпращате автобиографията си. Това ще ви характеризира професионални умения. Фокусирайте се върху опита и знанията си. Това ще позволи на работодателя да разбере, че сте в състояние и отговаряте на неговите очаквания. Посочете постиженията си на предишни места на работа. Не крийте никаква информация.

След това, разбира се, образование. Посочете не само основните, но и допълнителни. Образованието по профили без съмнение ще бъде вашето предимство.

Обърнете специално внимание на секцията, съдържаща допълнителна информация. Тук трябва да имате предвид един или повече чужди езици, наличието на шофьорска книжка (ако има такава), нивото на собственост на различни компютърни програми. Ако имате хоби, също така си заслужава да споменавате в автобиографията си. Един търговец, чиито жизнени хобита по някакъв начин са свързани с вътрешноорганизационната култура или въпросното свободно място, ще бъде нает по-рано.

мениджър маркетинг

След това ще трябва да изпълните едно или две интервюта. Ако има голям брой кандидати за свободно място, може да се направи стрес-тест. Персоналът на компанията ще се възползва от най-целенасоченото, неотклонено и готово за активна работа.

Следващият етап е тестването и окончателните интервюта. В този момент вървят най-добрите от най-добрите.

Изграждане на кариера

С успешното преминаване на всички етапи от интервюто Вие сте в началната позиция на професията. Завършилите университети, които нямат практически опит, поемат длъжността "помощник маркетинг". Ще трябва да изпълнявам малки задачи и да понасям тежестта на рутинната работа.

Следващият етап от кариерното развитие е позицията на маркетинг. В същото време плащането за работата ви нараства. В тази позиция трябва да покажете себе си като творчески човек. Това ще помогне да се създадат основите за по-нататъшен професионален растеж.

Първата сериозна стъпка в кариерата ще бъде ръководителят на маркетинговия отдел. Задълженията на този специалист включват управлението на цял екип от специалисти и упражняването на контрол върху работата им. Това обаче е далеч от ограничението. Много компании назначават финансови директори на висококвалифицирани специалисти по маркетинг или ги предлагат като старши мениджър.

Правилният избор

Професията на маркетолог е един от най-обещаващите. Избирайки го, ще получите голям брой възможности, позволявайки ви да работите както на прости позиции, така и в управлението на компанията.

Важно предимство на тази професия е необходимостта да се получи огромен брой умения, умения и знания. Това, по желание, ще се намери в цяла поредица от други специалности.