Най-популярното рали в света. Дакар се срещне с победителите

Ралито е един от най-популярните видове съвременни състезания. Това е много грандиозно и затова е интересно за милиони зрители по целия свят. Сред различните шампионати е маршрутът "Париж-Дакар". Това състезание се отличава между другото. Какво е това, което привлича толкова много фенове и участници? Това ще бъде обсъдено в тази статия.

История на известния автомобилен маратон

Ралито Париж-Дакар е проведено от края на 1978 година. Авторът на идеята за този маршрут беше мотоциклет от Франция Т. Сабин. През 1977 г. загуби пътя си в пустинята в Либия по време на състезанието "Абиджан-Ница". Няколко дни по-късно скитниците намериха скитанията без храна или вода от мотоциклетиста, който го спаси. Въпреки всички нередности, пустинята направи незаличимо впечатление на Сабина, която той искаше да сподели с целия свят. Именно тази идея вдъхнови ездача да създаде пътя на най-популярното рали днес. Дакар, според плана на Тиери Сабин, трябваше да бъде крайната точка на състезанието, а първоначалната беше Париж.

Рали Дакар

Първоначалният маршрут на митинг мина през северната част на Африка, Алжир, но поради трудната политическа ситуация и честите бунтове в тази държава, друго състезание, Мароко, бе одобрено за състезанието. Понякога част от начина, по който участниците преодоляват Либия.

Първо състезанието беше един от етапите на Световната купа. Въпреки това, правилата на състезанието предизвикаха много разногласия, така че беше решено да се изключи ралито от цялостното класиране на планетата и да се направи автономна.

Интересно е, че в състезанието за цялата история на неговото съществуване участват не само професионални състезателни шофьори, но и много рок звезди, известни спортисти - представители на други дисциплини (алпинисти, алпинисти, яхти и др.).

Правила за рали

За да участвате в този конкурс, трябва да знаете правилата на ралито. Дакар е крайната точка на маршрута. Състезанието започва в Париж. Състезанието трае три седмици и обхваща разстояние около 10 хиляди километра. За да участват, ездачите се допускат не само на специални автомобили за състезания, но и на автомобили, както и на камиони и мотоциклети. За всеки вид транспорт има отделно прихващане. Сред участниците могат да бъдат не само професионални състезатели, но и аматьори, които обикновено съставляват около 80% от общия брой кандидати.

Рали Парис Дакар

Както вече бе споменато по-горе, компенсирането на Световната купа не включва този митинг. Дакар е крайният град по пътя на ездачите, където победителите са определени. За да станете шампион на състезанието, просто трябва да изпреварите съперниците си в резултатите от този автомобилен маратон, за разлика от Световната купа, където участниците получават точки за всяко състезание, които са обобщени в края на сезона.

Победителите в митинг

камаз рали дакар

До началото на 21-ви век Стефан Петрансел беше главният рекордьор в броя на победите в ралито Париж-Дакар, който спечели този автомобилен маратон шест пъти след десет години участие в него.

2001 беше повратна точка както в правилата на състезанието, така и по отношение на победителите. В съответствие с направените промени в правилата на състезанието екипът не може да носи техник, който в случай на счупване би могъл да поправи неизправността. Всички поправки трябва да се извършват от водача и навигатора. През същата година жената Юта Клайншмит спечели за първи път ралито.

Руските камиони станаха истинските триумфове на ралито Париж-Дакар. "Камаз-майстор", отличен руски тим, спечели много пъти маратона. През последните години тя продължава да заема водеща роля и редовно печели на големи международни състезания.

Екип "Камаз-майстор"

Рали Парис Дакар Камаз

В историята на рали "Дакар" руският тим спечели 13 пъти в този престижен маратон. През 2015 г. ралито, което се проведе на територията на Боливия, Аржентина и Чили, за първи път спечели пилота на Airat Mardeev в класирането на камиони. На последния етап от състезанието успя да се откъсне от преследвачите си и в крайна сметка надмина най-близките си конкуренти, между другото, съотборници, съответно на 14 и 51 минути (второ място - Николаев, трето място - Каргинов).

По този начин руските пилоти отново показаха каква е цената на автомобила Камаз. Рали "Дакар" година след година в класирането на камиони го подчинява.