Най-титулираният шофьор на рали Sebastien Loeb

Себастиен Льоб е най-известният френски състезател по рали, който стана деветкратният световен шампион и собственик на огромен брой точки и награди за WRC. За този лидер, "кралят на пътищата", ще опишем по-подробно в тази публикация.

Себастиан Льоб

Кратка информация от живота на ездача

Този чаровен шофьор на рали е роден в края на февруари 1974 г. в Агна, Елзас (Франция). От детството си обичал гимнастиката, механика и електрониката. По-късно неговата страст се развива в професионална дейност: Льоб става квалифициран автоелектрик. По-късно той е привлечен от красиви спортни автомобили и състезания, които по-късно го доведоха до ралито.

Обучение и първите стъпки в кариерата

Както се оказа по-късно, Sebastien Loeb реши да засили ентусиазма си за моторни състезания със своите знания. За това родителите му го дадоха да учи в професионалното рали училище "Ситроен", което завършва с отличие. Този етап беше много важен за бъдещия рекордьор.

Следващият етап беше първата поява на млад мъж през 1998 г. на международната сцена. Вярно в традицията, като първата кола, Себастиан реши да избере Citroën Saxo.

Себастиан Льоб напуска ралито

Неговият наставник в същото време е вече добре познат на времето състезател шофьор и навигатор рали - Гай "Grizzly" Freklen. За изненада на младия мъж, първото му състезание показа отлични резултати, което му позволи да продължи по стълбата на кариерата. Така започна спортът в Себастиен Льоб. Биографията, въпреки че не разкрива детайлите на детството и младежта на спортиста, но в детайли описва началото и текущото състояние на кариерата.

Участие в състезания и придружаващи успехи

В началото на 1999 г. Себастиан отново бе поканен на ежегодния митинг, където взе участие в три етапа на WRC. Този път обещаващият атлет беше по-близо до победа и световно признание, отколкото досега. И точно три години по-късно той най-накрая успя да спечели първия световен рали шампионат сред младежите. От този момент нататък шофьорът на ралито беше сериозно обсъждан като бъдещ рекордьор.

До ралито през 2002 г. Себастиен Льоб (снимката може да се види по-долу) реши да се подготви за 100%. За това той практикува много, а също и развива своята собствена стратегия за пътуване. В резултат усилията му не са били напразни, тъй като на първото състезание в Монте Карло той успя да заеме второто място. В края на сезона спортистът стана десети в класирането.

Себастиан Льоб снимка

Първата загуба и чувство за конкуренция

През 2003 г. Себастиан е бил изправен пред едно от най-сериозните претенденти - норвежки състезател Петер Солберг, който е загубил, обаче, в последния етап на втория сезон. Въпреки поражението, ездачът може да стане първият в австралийския рали, за да блесне в Германия, Монте Карло, Сан Ремо и пътища на Кипър, Каталония и Обединеното кралство.

Сезони през периода 2004-2006 г.

2004 беше за Себастиан решаващ и победител. По време на следващия годишен митинг той успя да стане световен шампион. Точно година по-късно Себастиен Льоб отново спечели и укрепи шампионската си титла с друга световна награда. 2006 г., напротив, не стана успешна за човека, но донесе нови награди.

Така че, в новия сезон, атлетът получи някаква награда, свързана с неговия личен запис. Факт е, че по време на участието в Световното първенство той никога не е заемал място под второто. Например, по време на ралито в Швеция и Монте Карло, младият ездач не успя да се добере до Фин Марчо Грьонхолм, а той заема второто честно място. Участието в други серии на шампионата обаче го направи лидер.

След това се състояха митингите на Акропола и Финландия и отново на второ място, победата на пистата в Германия, безусловната победа в Япония и Кипър. Може би такава "люлка" ще продължи и по-дълго, ако Себастиен Льоб не е ранен.

Този инцидент се случи в Алпите, където носителят на рекорда отиде да кара планинско колело. Поради небрежност той падна безуспешно и счупи ръката си. В резултат на това четирите последни етапа на Световното първенство минаха без него.

wrs rally себастиан леб

Сезони през периода 2007-2010 г.

Следващите три години поред, започвайки през 2007 г., Либ отново става световен шампион в митинг. И през 2009 г. победата му беше дадена с големи усилия, тъй като неговият съперник бе неудържимият фин Минко Хирвонен. Интересно е, че всичко реши да брои точките. Според съдийския състав Себастиан изпревари опонента си само с една точка.

През 2010 г. в състезанието WRS, Sebastien Loeb спечели безспорна победа и стана шампион по-рано. Според него, за да постигне такива резултати, той е подпомогнат от положителната аура на родното си Агно, както и от подкрепата на роднини и приятели.

Себастиан Льоб Рали Ево

Първите слухове за края на кариерата му

Въпреки редица победи в спорта, Себастиан стана все по-сериозен, за да спре кариерата си. За първи път за това той започна да говори през септември 2010 г. По това време феновете и феновете на състезателя го взеха като шега. Въпреки това намерението му бе потвърдено от водача на ралито в началото на 2011 г. Малко по-късно той ще може да осъзнае какво е замислил и сериозно се ангажира с организацията на семейния живот.

Веднага след слуховете, че Себастиен Льоб напуска масата, представителите на Ситроен се раздвижиха. Според тях няма спор за напускане на спортиста, тъй като договорът му с него е бил удължен не толкова отдавна. Самият Себастиан ще говори за това, че ще остави малко по-късно, но ще говорим по-долу.

Това неуспешно 2011

След това, 2011 започна за спортист напълно неуспешно. По време на първия етап на следващия Световен шампионат той не успя да заеме първото място. Напротив, неочаквано за себе си и за другите, той се качи на шесто място. Въпреки това, навреме, за да събере сили, Себастиан все още свърши, но вторият. Според него, за да заема първото място, той е бил предотвратен с наказателни минути, които той се отърси от собствената си глупост и почти в края.

По време на следващите състезания Льоб спечели само наградни места. Той дори успя да вкара 171 точки в индивидуалното състезание. Въпреки това, по време на ралито, което започна през август същата година, отборът на Себастиан заема второ място за първи път.

Себастиан Леб биография

Причината за загубата беше грешката на колелото, което отново се появи преди самата победа. Интересно е, че в предпоследния етап екипът на ездача чакаше приятна изненада под формата на награда за друг рекорд. Както се оказа, екипажът на Leba за първи път в историята на WRC се нарежда на първо място в броя на специалните етапи, които е спечелил. "И те трябваше да преминат нито повече, нито по-малко, но колкото 803", казва Себастиан.

Доклад за частично отпътуване от митинг

2012 за Leba беше по-успешен, тъй като той започна с още една победа на състезателната писта в Монте Карло. През същия период състезателният шофьор реши най-накрая да постави всички точки върху "i" за отпътуването му. По негово решение той каза пред репортери по време на голяма пресконференция, която се състоя веднага след международното автомобилно изложение в Париж.

В доклада се разглежда частичното преустановяване на дейността му. Той също така каза, че възнамерява да продължи да участва в състезанията, но само в индивидуални състезания (което е около 2-3 етапа).

В допълнение, главният пилот и помощник-капитан на Citroën говори за по-нататъшно участие в световното първенство по колоездене. Той също така сподели подробностите на новия симулатор за игри, създаден специално за любителите на състезанията и творчеството на състезателя. В този случай той означаваше "Sebastian Loeb Rally Evo", разработен от италианската компания Miltstone.

Личен живот на спортист

След постепенно изтегляне от спорта, семейството му дойде на първо място в живота на Леба. В момента пилотът на Ситроен е женен за своя сънародник и извежда дъщеря си Валентина.