muzruno.com

Професия архивист: кой е този и какво прави той?

Всяко предприятие има собствен документален архив, който изисква внимателна систематизация и контрол. Някои важни материали (лични файлове, филми, поръчки, поръчки) са доста големи срок на годност

и е важно цялата ценна информация да бъде правилно пакетирана в папки, да има инвентаризация с дати. Това е необходимо, за да може човек, ако е необходимо, да намери бързо искания случай. Във връзка с това са необходими отговорности, старание и правилен подход. Професионален архивист може да помогне с трудната работа. Кой е това? Един ценен специалист, който управлява целия архив на предприятието, отговаря за безопасността и сигурността на всеки лист хартия.

Интересни факти за професията

архивист кой е

По време на разкопките археолозите многократно откриват древни писания, които се събират по специален начин. Подобни находки са открити в Асирия, Гърция, Древен Египет и Рим. В аналозите ясно се пише за методите за поддържане на всички ценни материали. Наличието на такива помещения, където се събира важна документация, показва висока култура на обществото. Архивите са необходими не само за запазване на спомените за минали събития, но и за определена основа на приложно и научно естество.

През тези години, когато страната беше водена от великия водач на пролетариата, VI. Ленин, във всички държавни институции имаше ясна организация на документооборота. Трябва да се архивират материалите на национализираните имоти, манастирите, църквите, както и досиетата, в които се съхранява информация за големите художници, учени, композитори. Унищожаването на такива архиви е било преследвано от закона. Безопасността на всички материали бе наблюдавана от един човек - архивист. Кой е това, питаш ли? Незаменимо лице от всяка институция.

задълженията на архива

Професионални отговорности

Архивистът се занимава със систематизирането на всички вътрешни и входящи материали, излезли от работния процес. Също така отговаря за спазването на условията, правилата и правилата за съхранение. Задълженията на архиваста включват: правилното изпълнение на изходящи и входящи документи, съставяне на описания, поддържане на счетоводни бази, маркировки, издаване на сертификати и поставяне на информация на специални рафтове. Днес в големите предприятия почти цялата работа се извършва по електронен път, но наистина важните материали, които трябва да се съхраняват за дълго време, допълнително се отпечатват на хартия и се прехвърлят в архива.

Разбира се, автоматизираната база данни значително ускорява и улеснява работата и търсенето, но техниката има свойството да се разпадне и да се провали, затова е необходим архив, за да не се загубят всички данни. Участва в комисиите за унищожаване и отписване на архивист на остарели документи. Професията включва и проследяване на пожарната безопасност на помещенията.

Изисквания и качества

архивна професияПродължавай тази публикация може ли човек с висше образование (или студент), който не е обичаен за специалността "архивен бизнес", "история", "педагогика". Понякога необходимите умения се получават при специални курсове. Бъдещият служител трябва да знае компютъра (офис програми), да може да работи с технологии (Xerox, факс, принтер), собствени писмени и устни сертификати.

Внимателно, упорито, аналитично манталитет а архивистът трябва да притежава коварност. Кой го е измислил и какви са изискванията? През целия ден служителят се сблъсква с огромно количество информация, която трябва да бъде прочетена, регистрирана и определена от срока на годност съгласно списъка на документите. В този случай е необходимо внимание, усърдие, самоконтрол, развито мислене, търпение и фини двигателни умения. Не всички хора са способни да правят монотонна и мъчителна работа всеки ден.

Заплата на архивиста

Плащането на труда зависи пряко от региона, финансовото благосъстояние на дружеството и обхвата на задълженията. Към днешна дата, средната заплата варира между 20-35 000 рубли. Повече от 40 000 рубли. получава опит с дългогодишен опит като архивист. Кой е и какво прави той, е описан по-горе. Професията е доста търсена, но се нарича малко по-различна: секретар или чиновник.