Хейки Ковалайнен: биография, снимка

Що се отнася до Финландия, има стереотип, че местните жители на тази северна страна са бавни и безгрижни. Въпреки това, докато малка скандинавска република постоянно доставя бързи и бързи състезатели за състезания във Формула 1. Мика Хакинен, Кими Райконен - ​​всички тези реактивни финландци бяха на водещи роли в най-силните състезателни серии на света. Сред изтъкнатите си сънародници, Хейки Ковалайнен, пилот на екипите на Рено, Макларън, Лотус-Кетхарм, не е толкова забележим. Той започва кариерата си, както и, завършени първия си сезон в челната десятка, но след това, без спонсорство, е бил принуден да си сътрудничи с не много твърд отбор и вече не е включено сред най-силните.

Път до Формула 1

Почти всички най-силни състезателни шофьори в света започнаха своята спортна кариера в картите. На малки отворени машини, дори децата могат да усъвършенстват своите шофьорски умения. Heikki Kovalainen също следва този път, чиито ранни години са били проведени на картограмата. Той започва да се занимава с моторни спортове след десет години, постигайки добър успех. През 1999 г. става втори в страната, а година по-късно печели шампионата в Скандинавия. Хейки КовалайненТой също така стигна до световните подиуми, превръщайки се в бронзов медалист на планетата.

Следващият етап в биографията на Heikki Kovalainen беше участието в британската серия Рено Рено. Амбициозният новодошъл агресивно и смело работи върху пистата, без да се притеснява от конкуренцията на по-опитни конкуренти. През първия си сезон Хайки спечели две състезания и завърши годината на четвъртото място.

Млад финланд привлече вниманието на Рено и беше включен в спонсорската програма на загрижеността. Сезонът на 2002 г. Heikki Kovalainen започна вече във Формула-3 състезания. Тук той също играе водещи роли и редовно печели на етапите на тази състезателна поредица.

Дебют в кралската серия

Младият финландски състезател скоро изпревари нивото на дребните състезателни версии и през 2005 г. бе поканен като тестов пилот на екипа на Рено да тества огнените топки на френския отбор. През 2006 г. Heikki Kovalainen добросъвестно нарани колелата на машините на новия си отбор, завършвайки накрая 28 000 км.

През 2007 г. френската "стабилна" остави своя лидер Фернандо Алонсо, които предпочитат друг отбор и Renault ръководители са решили да поставят в перспектива финландеца, той превежда в първия отбор. Първият етап на Grand Prix Ковалайнен прекарал доста нервен и направи някои грешки и завърши състезанието на десето място. Въпреки това, второто събитие за сезона в Малайзия, той успя да завърши осми, спечелвайки първите си точки в класирането на шампионата.

Хлаки и самоуверени Heikki Kovalainen много гладко прекарват първия сезон. Той дори може да стане първият пилот в историята на Формула 1, който в дебютния сезон завърши във всички фази.Ковалайнен Хейки Въпреки това, на сцената в Бразилия колата му беше сериозно повредена от колата Шумахер, а финландският състезател напусна състезанието. В крайна сметка той повтори рекорда Тиаго Монтейро, който необичайно проведе 16 състезания в първия си сезон.

Промяна на командата

Фернандо Алонсо, който се премести в Макларън, не успя да намери общ език с лидерите и партньорите на новия отбор. В резултат на това той решава да се върне в Renault, с когото той е свързан с приятни спомени за сезона на шампионата. Два "конюшни" направиха нещо като рока, в резултат на което Алонсо се събра с френския отбор, а Хейки Ковалайнен се премести в "Макларън".

2008 беше най-успешната кариера на финландския пилот. През тази година той беше първият и последен път в живота си, за да спечели сцената на серията Grand Prix, след като спечели в Унгария, няколко пъти достигна подиума.

Първото състезание от сезона в Австралия Heikki Kovalainen започна да шокира, заемайки пето място в движение. Вече на следващия етап в Малайзия той стана третият и се изкачи на подиума.

Унгарската Голяма награда стана основното събитие в кариерата на спортиста. Пътят в Будапеща винаги е бил смятан за един от най-коварните във Формула 1.Heikki Kovalainen ранни години Той е изпълнен със завои и дава малко възможности за дълги високоскоростни драскотини. Малко по маневри в завои, Хайки Ковалайнен заобиколи Фелипе Маса, който счупи двигателя и за първи път в кариерата си спечели състезанието.

В хода на сезона финландецът отново успя да се изкачи на пиедестал, стана втори в Италия и завърши годината на последното седмо място.

Рецесия в резултатите

2009 беше времето на отбора Браун, а Макларън почти не участваше в състезанието по шампионата. Пропуските преследваха пилотите на британския отбор от първите етапи. Нито Хамилтън, нито Хейки Ковалайнен дори успяха да се нарекат сред първите 10 в първото състезание. Последният също напусна състезанието на първия етап след сблъсъка в първия стадий на Голямата награда в Австралия.

На следващото състезание в Малайзия, Хейки Ковалайнен разгърна първа обиколка и завърши сред последните. Тогава работата му се подобри до известна степен, той редовно вкара точки, но никога не можеше да се изкачи на пиедестала.

Лидерите на отбора на Макларън бяха недоволни от представянето на втория си пилот и се възползваха от отпътуването на шампион Дженсън Бътън от Браун, като го поканиха вместо на финландския състезател.

Опит за рестартиране на кариера

През 2010 г. три нови отбора се присъединиха към Формула 1. Тони Фернандес, собственикът на Lotus, реши да покани опитни пилоти и използва услугите на Ярно Трули и Хайки Ковалайнен. Възможности начинаещ кралското състезателна серия са много по-скромни чудовища като "Ферари", "Мерцедес", както и във финландската пилота е елементарни не са техническите възможности на новата си кола, за да се конкурират с водещите състезатели и да участват в борбата за титлата.

В продължение на три години, проведен в новия отбор, Хейки Ковалайнен никога не е ходил на подиума и дори не е успял да завърши поне едно състезание с точки. Най-големият успех през тези години за него беше дванадесетото място на Голямата награда в Япония.Хейки Ковалайен снимка

През 2013 г. собствениците на Lotus, неудовлетворени от резултатите на техния екип, решиха да променят политиката и започнаха да привличат към своите редици известни и несвързани състезатели. Фин остана без работа за известно време, но след това все още беше поканен на тестовия пилот и започна да изпитва нови възможности за високоскоростни автомобили.