Себастиан Фетел. Факти от живота

Съвременната "Формула 1" е немислима без един от най-големите пилоти за цялото време на състезанието, чието име е Себастиан Фетел. Шампионският му характер, умножен от немската упоритост и педантичност, върши своята работа, осигурявайки неговия успех.

Раждане на звезда

Себастиан Фетел е роден в Германия на 3 юли 1987 г. Родното място е град Хеппенхайм. Себастиан ФетелТрябва да се отбележи, че преди да се озове в "конюшнята" на състезанието за Формула, човек отдавна мечтаеше да стане певец. Кариерата на художника за него обаче не беше достъпна, тъй като му липсваха вокални данни. Но в излишък беше всичко необходимо за един истински шампион: воля, студена причина, търпение и горящо желание да спечелиш.

Ранна кариера

Себастиан Фетел направи дебюта си за спорт на волана машини на седемгодишна възраст, участващи в картинг състезания. След само няколко години той става признат крал на тези раси. Още на 16-годишна възраст той имаше шанса да опита ръката си на волана на колата Формула 1, в който Себастиан успя да спечели първото място в немското първенство от първия път.Себастиан Фетел снимка

На 18-годишна възраст младият пилот става участник в Европейското първенство "Формула-3". Дебютният сезон на момчето беше много успешен - 64 точки осигуриха доста високо пето място за новодошлия в турнира. След сравнително кратък период шофьорът провежда първите си тестове в живота на царските раси. Първата му кола е Уилямс. Вече буквално година по-късно германецът става сребърен медалист на шампионата на сцената на световните състезания "Формула Renault". В самото състезание той е втори на финалната линия, но малко по-късно е признат за победител, тъй като състезателят, който пристигна по-рано, е дисквалифициран.

Първият подиум в "Формула 1"

През 2006 г., малко преди турнира "Формула 1" в Турция, Себастиан Фетел се превръща в трето пилот в екипа на BMW. През този сезон младият и обещаващ спортист беше няколко пъти зад волана на колата, когато се провеждаха сесии на свободни състезания. И вече през 2007 г. Себастиан бе потвърден като тестов пилот за BMW Sauber. За същия сезон и дебюта на състезателя на Голямата награда "Формула 1". Така се случи, че основният пилот на отбора - Kubica - беше ранен и Фетел седеше зад волана на колата. И трябва да кажа, че Себастиан не се провали, спечелвайки една точка в първото си състезание, като е осми в края. Но впоследствие в кариерата си пилотът продължи вече в основната част на отбора Торо Росо, в който заема първия си полюс и първото място в състезанието. Това се случи през 2008 г. по време на състезанието в Италия, когато в дъжд Себастиан успя да стане първият световен рекорд като най-младият пилот в историята на престижния турнир, който някога е печелил състезанието и квалификацията.

В разцвета

През 2009 г. състезателят Себастиан Фетелоказивацея в отбора на "Ред Бул" дойде да замени лявата "стабилна" Дейвид Култард. През този сезон немският детенце е успял да спечели четири победи в ефира и да се окаже вторият в края на сезона.

Още през сезон 2010 Фетел стана истинска звезда на "Формула 1". Говорейки със сухи фигури, той спечели в пет състезания, преди 4 точки от най-близкия си преследвач Алонсо, стана шампион след 23 години.състезател Себастиан Фетел

През 2011 г. основният конкурент на немски беше неговият партньор Марк Уебър. Но австралиецът не успя да се добере до отбора и не показа добри резултати, които в много отношения допринесоха за поражението му. В резултат на това Фетел, който е 11 пъти на първо място на подиума, взе второто си титла. В същото време, предимството му над втората награда на шампионата е 122 точки.

2012 година. Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел, чиято снимка трябваше да бъдат копирани от милиони копия по целия свят, отново станаха непримирими съперници по пистата. През първата половина на сезона напред беше опитният испанец, но в крайна сметка шампионът отново беше германец, който успя да спечели отново обиколките си по време на финалите.

През сезона 2013 г. до лятото за лидерството имаше упорита борба между Хамилтън, Райконен, Алонсо и, разбира се, Фетел. Но след лятната почивка Себастиян отново демонстрира най-високия професионализъм и след като спечели 9 поредни победи, силно и уверено сложи край на борбата за палмовото дърво на шампионата. В резултат - 4 години състезания и 4 титли. Страхотен резултат!растежа на Себастиан Фетел

2014 бе отбелязано с въвеждането на нови правила, в резултат на което Веттел се отказа от клетката на лидера. В крайна сметка той взема окончателното решение да напусне отбора и подписва тригодишен договор с Ферари.

Няколко факта за ездача

Според зодиакалния знак, родом от Германия е рака. Растежът на Себастиан Фетел е 176 сантиметра, а теглото - 62 кг, което е идеалното съотношение за състезател от Формула 1. Броят на обиколките в пилотската писта е 2438. Себастиан нарича паста си любимо ястие. Любими напитки - чаена гъба и "Ред Бул". От близки роднини Себастиан има две сестри и един брат. В момента страната на пребиваване на ездача е Швейцария.